Petunii

mg

Member
Nu avem noi timp de asa ceva . Cumparam rasaduri si speram in vreme acceptabila .
Am pus un link mai sus cu o poza facuta acum pe ploaie , sa vedeti cum arata dupa tundere ...
Ale mele au aratat si mai bine dar vremea " le-a consumat " ...
Daca foloseam ingrasamint se schimba situatia .
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu am un ghiveci cu petunii curgatoare, mi l-a cumparat tata cadou in primavara, dar arata bine si acum! Ingrasamant le-am dat o singura data, in rest doar apa :D
Abia acum voi taia putin din lastarii mai lungi, ca sa ramana mai compacta. O pozezmaine, sa o vedeti, acum e deja intuneric :)

Cat despre trecutul peste iarna, eu am trecut una identica peste iarna trecuta, dar va asigur ca nu merita osteneala pentru ca nu a reusit sa se dezvolte corespunzator, a ramas pipernicita si galbejita, ea saraca a incercat chiar si sa infloreasca
 

Roxana Peled

Active Member
Intr-adevar , secretul florilor frumoase sta in ingrasamant si pesticide :)
Timp nu-i nevoie de prea mult ca sa sadesti seminte, mai ales la petunii. Le arunci acolo pe pamant, incerci sa nu uiti sa le mai si uzi si rasar singurele. Daca nu vrei sa le repici le semeni mai rar. Mie mi se pare mai greu cu ruptul florilor ofilite. Acolo iti trebuie timp si rabdare iar daca nu faci asta nu-ti prea continua inflorirea asa grozav.
 

alinab1982

New Member
Anul trecut am cumparat petunii mici si am avut flori superbe toata vara, pana toamna tarziu. Nu am facut nimic special (ma refer la fertlizare). Anul acesta sotul a dorit petunii curgatoare. Zis si facut am luat de doua soiuri, doua culori sa iasa ceva frumos. Dar din pacate cred ca pamantul ales nu a fost cel mai bun. Nu am inceput fertlizarea decat tarziu, au mai suferit de seceta. Rezultatul din cele doua soiuri (Surfinia si Niagara), Surfinia s-a uscat in proportie de 90%, a facut cate o floare pe ici pe colo, nici nu a avut caracterul curgator. Niagara si-a revenit incet, incet. Pentru la anul lectia invatat : pamant bun, fertlizare, ciupire pentru ramificare. Vreau sa incerc sa obtin eu plantute din seminte si vreau un soi mai special double cascade cu flori duble.
http://alinab1982.sunphoto.ro/jardiniere_2012
 

kerkyra

Well-Known Member
Frumoase jardiniere! Si eu cred ca la anul ma reprofilez pe jardiniere cu petunii, muscatele mi-au murit cam toate :(
 

mary

New Member
Am nevoie de sfatul vostru,am o petunie in ghiveci si vreau sa o inmultesc! Daca rup lastari fara radacina se mai prind? Ca am mai pus un lastar fara radacina in ghiveci si nu mi- sa prins :-(
 
Ultima editare:

adrianam

Well-Known Member
Petuniile nu prea se inmultesc din butasi. Doar din seminte.
Daca opresti seminte de la petuniile frumoase din comert, ai toate sansele sa-ti iasa petunii simple, colorate palid.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Arata foarte bine! Pe la multa lume am vazut petunii afectate de arsita. Ale tale sunt insa verzi si proaspete, pline de flori! Felicitari!
 
Sus