Phalaenopsis: cum le udam?

Blitz

Active Member
Nu stiu, nu am incercat niciuna din metodele din mesajul tau, Sarselia.

Eu ud phala sub dus si o las un pic sa se scurga. Udarea o fac atunci cand radacinile devin sidefii (asa am citit aici pe forum). Se pare ca ii place, deoarece face acum 2 tije florale :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Sigur ca ii place,Blitz si e foarte bine cum procedezi.Atentie numai sa nu ramana apa in axisul frunzelor pentru ca putrezesc repede.
Metodele de aici sunt mai putin ortodoxe si de aceea vroiam sa stiu daca ati mai auzit de ele sau daca procedati asa.
 
Dar la metoda cu buretele nu exista riscul de a putrezi radacinile ?
:?

Din cate am citit eu nu exista riscul.Planta nu are radacinile in apa ci isi trage ea din acel burete cata apa are nevoie.
Dar in acelasi timp, vorba ta, Cristian , noi, nu stim cum sa scapam de buretii pe care ii gsim in substrat.
Totusi, buretele acesta pentru florarii este mai tare si nu se imbiba extrem de puternic fata de unul normal.
In orice caz se pare ca apar metode si metode prin care oamenii incearca sa mentina cat mai bine umiditatea orhideelor.
 

CristianG

Well-Known Member
Nu am incercat astfel de metode.Ambele sunt riscante...
Cuburile de gheata se vor topii repede.Acum depinde de marimea ghiveciului.Cert este ca daca substratul se imbiba cu apa, planta va pierde radacinile. Bureti verzi am vazut si eu.Nu cred ca sunt chiar un pericol, insa orice cantitate de apa pusa suplimentar poate sa imbibe substratul cu apa si planta risca sa moara.....Si in ghiveci avem buretii.... :?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Din cate am citit eu nu exista riscul putrezirii.Planta nu are radacinile in apa ci isi trage ea din acel burete cata apa are nevoie.
Dar in acelasi timp, vorba ta, Cristian , noi, nu stim cum sa scapam de buretii pe care ii gsim in substrat.
Totusi, buretele acesta pentru florarii este mai tare si nu se imbiba extrem de puternic fata de unul normal.
In orice caz se pare ca apar metode si metode prin care oamenii incearca sa mentina cat mai bine umiditatea orhideelor.
 

CristianG

Well-Known Member
Vreau sa iti spun ca atunci cand schimb substratul de la orhidee bag inauntru si bureti....Rup bucatele dintr-un burete de baie. Stiu ca au rolul lor in mentinerea umiditatii plantei. Cred ca este o sursa de inspiratie foarte buna...Ideea este de a nu umple tot ghiveciul cu bureti! :)
 

anyny

Member
eu nu am folosit aceasta tehnica cu buretii, dar daca tu Cristian zici ca e ok, o sa incerc si eu pe perioada concediului.
 

nely

Member
Pe mine nu ma atrage nici una din variantele prezentate...phalele nu le ud sub dus tocmai ca sa nu stagneze apa in axisul plantei, oricit ai incerca sa o absorbi nu poti in proportie de 100% (am patit-o cu o phala).
Eu le asez intr-un vas cu apa-lighean sau altceva mai mare (apa lasata de pe o zi pe alta) si le las pina se umezesc bine radacinile si devin verzi sau substratul de deasupra se umezeste, asa am invatat de pe alt forum de la persoane cu experienta si asa fac, sunt multumita de rezultat... In schimb la alte specii decit phale le ud mai putin pe deasupra ghiveciului.
Poate o sa incerc metoda cu buretele sub ghiveci in perioada concediului.
 

CristianG

Well-Known Member
anyny a spus:
eu nu am folosit aceasta tehnica cu buretii, dar daca tu Cristian zici ca e ok, o sa incerc si eu pe perioada concediului.
M-am referit la transplantarea orhideelor (in substrat bag si bureti). Insa se pare ca aici este vorba despre plecatul in concediu..... :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Interesant Cristian...Eu de regula scoteam buretii din substrat.Mi se parea ca mentineau prea mare umiditatea in jurul radacinilor.
Dar uite cum invatam unii de la altii pentru ca fiecare are metodele lui de crestere a orhideelor.
:D
 

danya

Active Member
Pe cele doua pe care le am,le pun la chiuveta, las apa sa curga in ele 5 min' si gata. :D
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Nu ud niciodată orhideele mele (phalenopsis) cu apă de la robinet. Folosesc numai apă de ploaie. Extrem de rar le ud prin scufundare (de vreo 4 ori pe an). În rest le menţin umiditatea la nivelul rădăcinilor prin pulverizare zilnică (şi aşa le pulverizez des pe ele şi pietrişul din farfurie).
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
Interesant Cristian...Eu de regula scoteam buretii din substrat.Mi se parea ca mentineau prea mare umiditatea in jurul radacinilor.
Dar uite cum invatam unii de la altii pentru ca fiecare are metodele lui de crestere a orhideelor.
:D
Pai buretii nu sunt chiar de temut...Au si ei rolul lor, insa sa nu introducem prea multi in ghiveci. Uneori reprezinta o metoda de preventie intrucat acestia pot sa absoarba excesul de apa din substat. :D Mentin umiditatea, dar si absorb excesul de apa. :wink:
 

irinabv

Active Member
Moderator
Mi-am luat si eu azi bilute de argila si am pus ghivecele phalelor pe ele, dar... sunt cam instabile. Imi scapa ceva? Trebuia sa iau bilute mai mici? E vreo smcherie? Ma gandesc sa le pun in jurul ghivecelor, ca si asa mentin umezeala :?
 

refu

Member
Foloseste ca farfurie un va unde sa iti incapa circa 3cm de bile, pune apa pana 2 cm si ghiveciul peste bile.

Sper sa te ajute.
 
Sus