Phalaenopsis part 4

Adri

Active Member
Vezi atașament 3155 Vezi atașament 3154 Vezi atașament 3153[/QUOTE Prima poza sunt ultimele 4 achiziții ,a doua a este cea albastra salvata si ultima este i XXL roz,superba,care încerc sa o salvez de ceva vreme si cred ca am reușit ....frunze si rădăcini noi a facut....dar avea 3 frunze moarte din cauza ca nu are rădăcini suficiente si m-am gandit sa le tai sa nu mai consume energia plantei. Am tăiat frunzele si am pudrat cu Scorțișoara. Acum nu îmi rămâne decât sa aștept sa văd cum se acomodează in noul mediu si dacă e de bine,le schimb pe toate.
 

yo_man

Active Member
M-am gandit de mult timp sa fac o experiența si sa mut phalele in bile de argila. In seara asta mi-am facut curaj si am mutat doua...una care nu prea ii mergea bine si una care am salvat-o de la o prietena....poate va amintiți de ea,va spuneam ca era albastra artificial si era "varza" Si-a revenit ...are rădăcini noi si frunze a facut vreo 3 sau 4 la mine. Acum ii mergea foarte bine,dar am zis:hai sa risc!!! Vedem ce o fi....sper ca bine
În câte zile se usucă bilele de argila? Vezi ca sunt bile de argila de 2 dimensiuni
 

Sunshine

New Member
ajutati-ma va rog ce-i de facut sa o mai salvez. ieri i-am taiat toate radacinile uscate si 2 frunze ingalbenite si lesinate(f moi) nu stiu cum sa o ud stiu ca pare absurd dar nu inteleg cum este cu scufundatul vasului eu il baf cu totul adica apa intra in ghiveci...in ultimile zile din cauza ploilor a suferit variatie de temperatura si umiditate...ieri substratul era umed pe alocuri (ca la buletinele meteo) in ghiveci am gasit si burete pe care l-am indepartat..am facut bine? era asezat la baza radacinilor... ce-i fac ?
 

Atașamente

Sash

Active Member
Scufunzi cu totul ghiveciul in apa vreo 5 minute, apoi il scoti, il lasi la scurs alte 5 minute si o duci inapoi la locul ei. Buretele ala insa nu suna bine - eu as scoate planta, as curata radacinile si apoi as replanta-o in substrat de orhidee in acelasi ghiveci transparent. Vezi ca exista si niste 'masti' de ghiveci, tot transparente dar care au partea interioara mai ridicata astfel incat apa scursa din ghiveci sa nu ajunga deloc la radacini. Si as tine-o in interior langa un geam estic (sa aiba lumina dar sa nu bata soarele de pranz sau amiaza pe ea). Succes :)
 

yo_man

Active Member
M-am gandit de mult timp sa fac o experiența si sa mut phalele in bile de argila. In seara asta mi-am facut curaj si am mutat doua...una care nu prea ii mergea bine si una care am salvat-o de la o prietena....poate va amintiți de ea,va spuneam ca era albastra artificial si era "varza" Si-a revenit ...are rădăcini noi si frunze a facut vreo 3 sau 4 la mine. Acum ii mergea foarte bine,dar am zis:hai sa risc!!! Vedem ce o fi....sper ca bine
Unde ai găsit bile de argila? Înainte găseam peste tot, acum nu mai găsesc.
 

Adri

Active Member
În câte zile se usucă bilele de argila? Vezi ca sunt bile de argila de 2 dimensiuni
Acum am văzut comentariul tău aici. Nu an apucat sa văd in câte zile se usucă ,fiindcă phala cea mică i s-a îngălbenit o frunza si a dat semne de mucegai....si repede am pus-o in substrat normal si am amestecat si câteva bile de argila! Sper sa-si revină . Ce am cumpărat eu sunt de mai multe dimensiuni,amestecate!
 
Sus