Phalaenopsis

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

IULIA

Active Member
clar...ii e f cald. a batut-o caloriferul.
schimba locul rapid. nu e timpul pierdut pt flori.
isi pot reveni. du-o la chiuveta si lasa apa de la robinet sa curga efectiv pe substrat. apoi las-o sa se scurga acolo. cind e gata, o pui la noul loc.
o sa fie bine. :D
 

mymo

Active Member
Spuneti-mi si mie,aia mica e tot o plantuta,nu? si dupa ce creste mai mare nu se inghesuie una pe alta?
 
D

dyayzh

Guest
Eu spun ca cea mititica se hraneste prin radacinile celei mari...nu ai ce le face deocamdata. In timp vezi cine pe cine pune stapanire...sau poate impart teritoriu :wink:
 

shoarece

New Member
buna!sunt noua pe aici si am o problema.Am cumparat acum cateva zile 2 phale.Uneia ii merge bine,dar cealalta parca se topeste. :( Am udat-o prin scufundare,sta pe pervazul unei ferestre sudice,dar acum oricum este innorat.chiar daca are boboc (ma gandesc ca nu i se trec florile)florile s-au pleostit si cad,iar radacinile au culoarea verde inchis.Ce pot face sa isi revina?Va multumesc anticipat pentru raspunsurile voastre!
 

angela draganoiu

Active Member
cu siguranta e vorba de prea multa apa. la magazin au udat-o si apa a baltit, am mai vazut cazuri, iar tu acasa ai udat-o iar. ca urmare probabil ca i-au putrezit radacinile.
cel mai bine pune niste poze sa vdem "pe viu' cum arata.
 

shoarece

New Member
multumesc de raspunsuri!la faptul ca are prea multa apa m-am gandit si eu.in acest caz ce pot face?ma gandeam sa o pun pe langa o sursa de caldura sa se mai usuce radacinile.nu stiu....tare rau mi-ar parea sa o pierd :( in afara de faptul ca e frumoasa discutiile voastre m-au facut sa ma indragostesc irevocabil de ea.
 

IULIA

Active Member
uite cum am procedat eu mereu cu orhideele .
cind le aduc acasa nu le ud decit cind constat ca s-au uscat perfect.
adica se usureaza fff tare ghiveciul. daca nu se usuca...treaba constatata cu metoda betisorului, umblu sa vad substratul, ce contine.
asta daca nu m-am uitat deja din pravalie :D
 

IULIA

Active Member
cumperi betisoare pentru frigarui. de la un supermarket , la pachet, eu nu gasesc pe aici decit mare pachetul, adica cu multe bucati.
bagi un batz din asta in substrat. uzi. lasi batzul acolo juma de ora, apoi scoti. va fi umed.
apoi il bagi la loc. il lasi...mai scoti dupa vreo 4 zile, verifici....tot asa.
cind e uscat, uzi.
e una dintre cele mai sigura metode de udare.
sa ai grija sa bagi mereu corect, sa nu lezezi radacinile. :D
eu nu il bag mereu in acelasi loc, il mai plimb prin ghiveci. nu la fiecare udare.....cam la 3-4. :D
 
am cumparat nu foarte de curand o orhidee mica (nu cred ca tija avea mai mult de 10 cm). Ma intreb...o sa creasca mare? Sau ramane asa pitica? Si unde gasesc scoarta in cantitate atat de mica pentru ea, ca am vazut numai saci mari. Se gaseste undeva si pungi mai mici?
Scuze de intrebari daca vi se par jenante.
Va multumesc pentru raspuns!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus