Phalaenopsis

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

karmenutza

Member
Sacii cei mai mici pe care i-am vazut erau de 5 litri. Compo si Agro. Nu stiu daca exista si mai mici de atat. Pune o poza cu pitica ta, sa o vedem si noi :D
 
imi pare asa de rau dar nu m-a dus capul la vremea respectiva sa ii fac opoza. Acum nu mai e inflorita, sunt doar 4 frunze. Florile erau roz inchis si au rezistat destul de mult. Astept acum sa infloreasca din nou, dar trebuie sa ii schimb "pamantul". Am vazut in Carrefour comercializate orhidee suspendate in niste cosulete cu gauri mari si cu radacinile pe-afara. Ce stiti de metoda asta de intretinere?
 

mymo

Active Member
Probabil e mini phale,nici eu nu am vazut saci mai mici de 5 litri,dar daca ai inceput cu orhideele o sa mai urmeze si altele :D

Asa este a ta?
 
pai deja am doua! Si dupa ce am primit-o pe a doua (prima fiind cumparata de mine) am devenit obsedata de ele. Am stat o ora in magazin sa mi-o aleg. Greu...le-as fi luat pe toate!
Exact asa era! Mi se par atat de delicate. Eu nu am vazut decat roz la sera de la Gradina Icoanei din Bucuresti. Mai sunt si alte culori prin Bucuresti?
 

karmenutza

Member
Muuuulte culori! Fa o vizita pe la magazinele mari cu raioane de gradina :rofl: :rofl: : Bricostore, Obi, Hornbach Romstal City Garden etc.... :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Diana raman asa mititele. Dar sunt si mai sensibile decat suratele lor de dimensiune standard.
 

shoarece

New Member
la floricica mea careia i-au cazut florile,inclusiv bobocul i-au aparut mugurasi pe tije si o frunzulita noua.sunt asa de fericita ca nu am pierdut-o.nu am mai udat-o de 2 saptamani ca ii pusesem prea multa apa si si-a revenit:)
 

olivia31

Member
Nu am mai intrat de ceva timp pe forum. Intre timp, orhideele au inflorit a doua oara si am mai achizitionat si altele noi. Dar la Phalaenopsis am observat ca li se inmoaie frunzele... La unele se inmoaie cele mai vechi... dar chiar si la cele noi care au frunze mai mici, sunt gata inmuiate. Ma puteti ajuta cu un sfat?
 

olivia31

Member
Pai nu se vede nimic deosebit la ele... doar la pipait se simt moi. Si sunt o idee mai lasate. As vrea anul asta sa fac o mare actiune de mutare a orhideelor vechi in substrat si poate si in ghiveci nou. Am facut rost de scoarta de pin si mai imi trebuie muschi si perlit... dar cred ca ar trebui mutate totusi.. chiar daca le-am fertilizat. Cymbi e deja mutata in ghivechi mare cu pamant normal de magazin. Cand am luat-o era tot in pamant dar foarte inghesuita iar florareasa mi-a zis sa-l mut... tot in pamant. Si vad ca ii merge bine... face radacini noi si un bulb mic si nou. Dar o ud doar cu apa fiarta ca incepuse sa i se rugineasca varful frunzelor. Poate isi vor reveni si celelalte daca vor avea substrat nou.
 

marean

Active Member
Daca numai frunzele vechi se inmoaie,inseamna ca plana renunta la ele,nu e problema mare daca celelalte sunt tari si suculente .
Cambria ta e o Burrageara Nelly Isler ,felicitari,e are flori parfumate si o culoare foarte frumoasa ! :wink:
Cymbidium e o orhidee terestra,insa pamant simplu de florarie nu se recomanda ,trebuie avuta mare grija la udare ,sper sa te descurci ! Varfurile frunzelor se maronesc de la umiditate atmosferica scazuta,e n lucru normal,nu afecteza planta prea tare daca petele nu avanseaza .
 

karmenutza

Member
marean a spus:
Cymbidium e o orhidee terestra,insa pamant simplu de florarie nu se recomanda ,trebuie avuta mare grija la udare ,sper sa te descurci ! Varfurile frunzelor se maronesc de la umiditate atmosferica scazuta,e n lucru normal,nu afecteza planta prea tare daca petele nu avanseaza .
Eu saptamana asta am schimbat pamantul la cymbi (de fapt ghiveciul) si i-am pus substrat de orhidee special. Dar ieri cand l-am udat am observat ca el se uda doar la suprafata, daca am dat un pic cu o scobitoare la o parte de deasupra - mai la 3 mm era tot uscat substratul. Si am tot desfacut de deasupra si am udat mai bine. Iar dadeam la o parte, tot uscat. Nu absoarbe apa deloc. Si atunci m-am enervat si am bagat ghiveciul cu totul in galetusa si l-am lasat sa traga apa vreo jumatate de ora. Tot ieseau bule de aer. Cred ca o sa-mi manance ficatii pamantul asta de orhidee! Nu se uda, nu absoarbe apa! :x
P.S. Cand i-am schimbat ghiveciul nu l-am udat. Iar acum am infipt un bat in el, cum ne-a invatat Iulia - sa-i dea Dumnezeu sanatate!
 

marean

Active Member
Asa e Karmenutza ,absoarbe mai greu apa,parca ar fi dat prin ulei :mrgreen: . Sti cum faceam eu ? Pun ghiveciul intr-un vas mai mare,si torn apa pana se umple vasul respectiv,apoii lasam vreo 10-15 minute si in urma scurgeam bine .
Poti pune si materiale mai retentive in amestecul de substrat pt orhidee comercial,perlit,cocos,putin pamant pt plante ,nimeni nu zice ca nu se poate individualiza . :wink:
 

karmenutza

Member
Pai acum nu-l mai desfac. O sa il imbaiez mereu, ca altceva nu am ce face. Daca stiam ca e asa pamantul ala, il mai amestecam cu putin Florimo universal, ca ala mai retine ceva apa. Macar ca-i puneam o mana... :(
 

olivia31

Member
Dar unde gasiti substrat special de orhidee??? Eu caut de un an. Am incercat la magazinele mari gen Praktiker, Bricostore etc dar si la florarii mici si nimic.

Iar Cambria mea pe care ati identificat-o ca alta specie nu miroase :( cum ati zis. Dar nu ma supara acest lucru.. orhideele imi plac pentru aspect. Cu umiditatea e mai prost. Le pulverizez cu apa fiarta ca sa nu ramana calcar pe frunze, dar vreau sa fac rost de un umidificator.

Cymbi sta de vreo 3-4 luni in pamant normal de flori si ii merge bine... Asa era si in florarie cand am luat-o... doar am mutat-o intr-un ghiveci mai mari si i-am schimbat pamantul. Dar face radacini noi, bulbi noi, frunze noi din bulbii vechi... deci cred ca ii convine :D

Cat despre udat... ud toate orhideele (in afara de cea care sta in pamant) o data pe saptamana. Le pun intr-un lighean cu apa calduta si cativa stropi de fertilizant si le tin cam jumatate de ora. Si vad ca nu se supara :D

Oricum, am observat din proprie experienta ca multe plante nu se comporta dupa regulile din carti. Unora le-am oferit conditii exact invers de regula... si le-a mers bine.
 

karmenutza

Member
Da, pentru pamant cred ca tot pe la magazinele mari trebuie sa mai incerci. Eu am luat de la Hornbach. Dar aveau si la Obi. Stiu ca nu aveti in Constanta. Acolo poti incerca la Metro.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus