Phalaenopsis

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

marean

Active Member
Multam fain Caramell,sper sa se harniceasca muult timp :mrgreen: !

Udare cu seringa draguta ? Vaaai ,eu le iau frumusel,potrivesc apa la robinet cat sa fie foarte putin calduta si sub jet,natiune !!! LA sfarsit,cu servetele ,usuc frunzele si axisul si gata treaba :wink: !
 

Sash

Active Member
marean a spus:
Vaaai ,eu le iau frumusel,potrivesc apa la robinet cat sa fie foarte putin calduta si sub jet,natiune !!! LA sfarsit,cu servetele ,usuc frunzele si axisul si gata treaba :wink: !
Le uzi cu apa direct de la robinet? Si..nu se supara ca "papa" si clor? Nu de alta... dar... ma tot impiedic de niste peturi cu apa statuta ptr ele :gandit:
 

IRINA2714

Member
si eu tot cu apa statuta le ud.imi e teama sa le pun la robinet desi mi-ar fi mult mai simplu ca la 70 de ghivece tot strang la sticle cu apa nu gluma,,,
 

Sash

Active Member
Eu le ud prin scufundare...ma plimb cu galeata pe la ele...si...in serii de cate 3... noroc ca n-am chiar asa multe ca mi-ar fi luat 1 saptamana sa le ud pe toate :D
 

marean

Active Member
Sa sti ca nu am primit reclamatii !
Inainte ma speteam sa le ud prin scufundare,cu apa fiarta si racita,treburi,pae varsate,timp pierdut ...dar cum stiu ca nu sunt singurul care practica sportul,si cum ele nu au nimic impotriva,ba una bucata phalae face si tija,neudata cu ingrasamant deloc ,o sa continui :wink: .
Mentionez ca sportul asta il fac doar cu phalae,ele sunt singurele inca in scoarta,restul sunt la cocos :wink: ,pe ele le ud ori prin pulverizare,ori prin dozare de putina apa cu sticla (apa statuta ).
 

IULIA

Active Member
si io la bucatarie , cu alea din bucatarie, la jet.
ba citeodata se mai extinde sportul si la altele. :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Ehe... mi-ar placea si mie sa le pot uda cu apa de la chiuveta. Dar cum la mine apa vine de la putul din curte si are un procent extrem de ridicat de calcar... nu pot. :nu stiu: Asa ca pe langa treaba cu seringa eu sunt nevoita sa colectez si apa de ploaie :rofl:... E adevarat ca nu s-a plans niciuna :oops:

Sash, eu am gasit un lighenus circular cu pereti drepti si scufund cate 6 odata! Termin imediat ;-) Ce mi-ar placea sa pot proceda la fel si cu florile de la serviciu... dar dupa ce ca am transformat biroul in sera, ar fi culmea sa ma prezint si cu ligheanul dupa mine :tavalit:
 

oncilica

Member
O sa razi dar.. eu folosesc o cratita! Banala, rosie, emailata !
Colegii s-au uitat foarte ciudat la mine, dar acum s-au obisnuit !

Acasa tot un lighean..
Pentru stropit pe frunze ma gandeam sa iau un bidon de apa distilata.. prea mult calcar care trebuie sters saptamanl de pe frunze! A incercat cineva?
 

IULIA

Active Member
poate apa dedurificata.........
pt ce stropit pe frunze? pulverizarea fina cu apa statuta nu lasa urme mari si inestetice. :D
 

manuela

Member
Mda, intr-un fel ma simt nemultumita si suparata...pe mine insumi (of course, my horse) pentru ca am facut prostia sa-mi cumpar un phale. Nu zic cum ca nu-mi placeau ale voastre, dar ma abtineam cu tarie sa nu ma ating de vreuna, caci e de ajuns sa cumperi una si gata! totul se duce pe apa sambetei... vointa ta, principiile tale si nu in ultimul rand banii tai.

Am si eu 2 intrebari legate de noua achizitie...

1. I-am taiat ce era de taiat din radacini, dar surprinzator, a mai ramas ceva din radacinile plantei...ma si mir cum am reusit sa nu o distrug din prima! Una dintre radacini are un orificiu ciudat si ma intreb daca e hazardul sau vreun daunator saltaret si-a facut casuta de vara acolo?

2. Nu stiu de ce florile care s-au deschis de cand e la mine acasa, au un defect in patern. Oare e vina mea? Am reusit sa distrug planta?
 

IULIA

Active Member
e superba.
de ce ai taiat radacinile nu am inteles?
erau nasoale?
gaura da, poate proveni de la un daunator(gen melc?- limax) dar poate avea si cauza mecanica(de la un batz suport infipt in ea direct).
da un insecticid - fungicid preventiv, mai ales ca ai taiat si radacini pe acolo.
nu mai fi asa speriata....sint usor de crescut. :D
 

oncilica

Member
Manuela,
phale e o floare mai rebela, cu personalitate proprie. Unele sunt cuminti si isi aseaza radacinile frumos, altele sunt mai vioaie si au tendinta sa isi ciufuleasca radacinile aeriene. Si mie mi s-a intamplat sa am flori care nu au aceeasi "amprenta", in special arlechinii.
Ofera-i o lumina bogata, dar nu in soare, o udare regulata fara a o ineca si o sa te bucure cu flori multe multe multe :D
Iti recomand cu caldura metoda "batului de frigaruie" pentru a afla cand trebuie udata ( multumiri inca o data inventatoarei ) - in pamant se infige un bat de bambus, din cel folosit pentru frigarui. Din cand in cand se verifica daca batul este uscat pentru a repeta udarea ( iti recomand prin scufundare in apa), in foarte multe cazuri scoarta e uscata la suprafata dar in mijlocul ghiveciului e uda.
Phale e foarte usor de ingrijit, o sa te convingi si singura ! Spor la floricele !
 

marean

Active Member
Superb hibrid,Manuela !
Nici eu nu cred ca gaurica e un motiv de ingrijorare .
Florile au acel mic defect ori datorita unui dezechilibru chimic al plantei in timpul formarii pigmentilor,ori datorita schimbului de temperatura de la magazin la tine .Nu-i bai,isi va revenii !
 

MONIS

Member
eh...iata ca azi am cumparat o phale...maine pun poza....si am citit cam tot ce ati scris voi despre ingrijire....si parca mi-e pofta de mai multe :wink:
 

mymo

Active Member
Am zis in urma cu cateva luni ca nu fac nici o miscare pana cand nu ma consult cu voi.Vreau sa-l despart de mama lui,cea mai lunga radacina are 4 cm,ce sa fac,sa mai astepr sau il pot taia?
 

IULIA

Active Member
din cite vad io, acolo sint 2 keiki.
pe cel de sus...sa zic...dar cel lateral nu, e prea mic.
acum, depinde daca nu sint gemeni, adica sa fie unul intr-altul.
daca ti se pare chestia nesigura, mai bine mai astepti sa se separe ei. :D
 

manuela

Member
IULIA a spus:
e superba.
de ce ai taiat radacinile nu am inteles?
erau nasoale?
Am taiat radacinile doarece erau uscate si multe dintre ele erau rupte si incepeau sa putrezeasca.


Am observat ca phale are tripsi. Nu stiu daca a venit cu ei la pachet sau i-a luat de alte plante pe care le am in casa...cu toate ca, nu avea de unde, doarece a stat singurica si oricat m-am chiombit nu am vazut tripsii la celelalte plante.

Acum logic ar fi sa scot totul din ghiveci, sa spal bine bine radacinile si sa arunc scoarta aia, sa pun una noua si sa var totul la loc in ghiveci. Doar ca intervine o problema... :) Cum var totul inapoi? Caci e sigur ca aceeasi cantitate care a iesit nu va mai incapea in vasul transparent.
 

IULIA

Active Member
Manuela, sa dai si un fungicid daca ai taiat radacinile.
peste locurile unde ai taiat.
daca nu ai alt substrat, spala-l bine in apa cit mai calda scoarta pe care o are, pune-o la uscat si apoi planteaza.
adica si acolo pot fi destule ..animale...
speli si orhideea, in special la radacini, ai grija sa nu lasi pic de apa in axis(adica unde e rozeta, mijlocul frunzei cele mai mici) si asa umeda o fortzezi sa intre la loc.
uscata nu va intra la fel.
daca ai neclaritati, mai intreaba. :D
 

Sash

Active Member
Mda... nu mi-a dat prin minte sa le umezesc si apoi sa le indes la loc si la fiecare transplantare mi-au ramas "piese" ... dar io sper ca in timp planta sa faca multe radacini si sa umple golurile. Iulia sper sa nu-mi zici aici ceva de speranta...
In alta ordine de idei am descoperit ca ultima phale pe care am primit-o cadou e ... parfumata :eek: Nu foarte puternic dar totusi e evident ca ea e sursa. La niciuna din cele aproape 15 phale pe care le am nu am mai observat asta. Asemanator parfumul cu cel al miltoniei. :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus