Phalaenopsis

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

floare mica

Member
Re: taiere si ingrijire

amarilis a spus:
Va rog ajutati-ma intr-o problema : am citit aici sa nu-i schimb pamantul.Bun.Dar ce fac daca radacinile au iesit prin gaurile de scurgere atat de mult? Mi se pare ca se cam chinuie sa iasa in continuare si cele din vas sunt foarte inghesuite.Gasesc in comert astfel de substrat cu scoarta de copac?
Va multumesc!
Eu am scos planta din ghiveci si m-am straduit sa nu rup radacinile iesite prin gaurile de scurgere. Am verificat in interior si am taiat tot ce am mai gasit putred. Am pus planta la loc in ghiveci cu aceeasi scoarta ca alta n-am avut. Ii merge foarte bine. :D
 

nimf3

Member
I-am schimbat pamantul la orhidee(i-a priit,de 1 an de zile...nu i-a dat nicio radacina sau altceva ,in afara de frunze si acum se vad cativa ,,mugurasi"de un verde crud iesind de la baza plantei), nu am pus scoarta foarte multa deasupra si am observat ca mucegaieste pamantul special pt orhidee(cand vad asta, mai rascolesc cu un bat de chibrit sa se mai duca),ce pot sa fac in aceasta situatie?
 

angela draganoiu

Active Member
pamintul special pt orhidee nu e bun pt phalenopsis. ii trebuie scoarta amestecata cu muschi sphagnum si ........... inca ceva dar am uitat.
 

nimf3

Member
M-am uitat si scrie subtrat pentru orhidee,nu spune exact ce are in compozite,dar are muschi
 

simonac

Member
nimf, s-ar putea ca mugurasii de un verde crud sa fie radacini, nu tije florale; in ceea ce priveste substratul, cel mai bun e Compo Sana, care avea in compozitie pe langa scoarta si muschi sphagnum, perlit si parca ceva turba
 

nimf3

Member
Nu cont,ca si asa nu are prea multe radacini,dar am observat ca mai da ceva si are ceva albicios(sper sa fie tija florala) si mersi ca mi-ai sp de campo sana,o sa imi notez
 

angela draganoiu

Active Member
Nimf nu vreau sa te descurajez dar acei mugurasi albiciosi sint radacini, tijele florale au alta culoare. dar nu te descuraja vin si florile.
in privinta pamintului de care vorbeste Simona nu stiu ce sa spun eu n-am luat tocmai pt ca stiam ca nu e bun pt phale. phalenopsis sint epifite deci traind pe scoarta copacilor nu au pamint.
 

IULIA

Active Member
trbuie sa fie cit mai multa scoarta.
adica scoarta si niste pamint de orhidee, cam asta-i amestecul.
 

simonac

Member
angela, substratul compo sana e fff bun...scoarta e predominanta (cred ca peste 75%), celelalte fiind in cantitati mici; eu am pus in astfel de substarat si s-au comportat f bine, chiar imi fac tije noi si frunze
nimf, daca mugurasul e albicios, atunci cu siguranta e radacina; tijele sunt de un verde mai inchis, chiar cu tenta rosiatica
 

nimf3

Member
Nu stiu unde am citit ,aici ..ori in alta parte,unele persoane au phale in pamant obisnuit de flori si le merge f bine
 

angela draganoiu

Active Member
Nimf nu cred ca le poate merge bine atita timp cit ele sint plante epifite si traiesc pe scoarta copacilor deci pamint nu au. probabil ca le merge bine o vreme apoi mor pt ca acel pamint retine prea multa apa.
 

nimf3

Member
Mi se pare ca le avea de cativa ani...si le mergea bine si din cauza asta toata lumea era uimita
 

marean

Active Member
Cum zice si cantecul ,nimf,"e bine,bine,e foarte bine!" :rofl: !
Phale a mea face tocmai invers :infloreste,ii tot creste tija,si cu ea,se inmultesc si bobocii,insa radacini noi nu am vazut,iar frunzulita cea noua nu a mai crescut de cand a inceput tija sa creasca si sa se ramifice ...bine,nu ca m-as plange : tavalit : !
Mult noroc!
 

nimf3

Member
marean a spus:
Cum zice si cantecul ,nimf,"e bine,bine,e foarte bine!" :rofl: !
Phale a mea face tocmai invers :infloreste,ii tot creste tija,si cu ea,se inmultesc si bobocii,insa radacini noi nu am vazut,iar frunzulita cea noua nu a mai crescut de cand a inceput tija sa creasca si sa se ramifice ...bine,nu ca m-as plange : tavalit : !
Mult noroc!
Eh... nu am norocul tau(ai tu ceva,un secret :rofl: ,vreau si eu macar 1 tija sa dea :cry: ,greseala mea e ca i-am taiat tija(acum 1 an),sunt sigura ca aveam si eu flori acum :suparat:
 

marean

Active Member
Stai putin ca nici a mea nu a fost bebe!
Am primit-o cu tija,insa fara nicio floare ori vreun boboc...dupa ce am ingrijit-o vreo 3 luni,tija a inceput sa creasca,apoi s-a si ramificat,iar acuma are muuulti boboci (vreo7),plus ca inca mai creste :mrgreen: !
Nu stiu care sa fie secretul :rofl: ,poate mi-l spui tu :wink: !
 

nimf3

Member
Pai eu vroiam sa aflu de la tine,iar tu ma intrebi pe mine,asta-i buna :oops: :rofl:,zi ca nu vrei sa spui si gata :evil:
 

marean

Active Member
nimf3 a spus:
Pai eu vroiam sa aflu de la tine,iar tu ma intrebi pe mine,asta-i buna :oops: :rofl:,zi ca nu vrei sa spui si gata :evil:
Ideea este ca nu-i niciun secret !
Le ud la 2 saptamani ,le fertilizez cu un ingrasamant general pt plante cu 1/8 din doza recomandata de 2 ori p luna ,le tin la o fereastra NV,la racoare destul de multa (n-am termometru,nu-ti pot spune cate grade sunt).
Apa folosita la udare e apa de la chiuveta,fiarta si racita,in care pun direct ingrasamantul.
Fiecare orhidee sta cam 1/2 de ora in apa.Doar la phale am pusa o tavita cu pietre de argila expandata,vesnic umeda.
Si...cam atat!Nimic special,doar ce e recomandat,si nici asta tot! :mrgreen:
Multa bafta!
 

nimf3

Member
marean a spus:
nimf3 a spus:
Pai eu vroiam sa aflu de la tine,iar tu ma intrebi pe mine,asta-i buna :oops: :rofl:,zi ca nu vrei sa spui si gata :evil:
Ideea este ca nu-i niciun secret !
Le ud la 2 saptamani ,le fertilizez cu un ingrasamant general pt plante cu 1/8 din doza recomandata de 2 ori p luna ,le tin la o fereastra NV,la racoare destul de multa (n-am termometru,nu-ti pot spune cate grade sunt).
Apa folosita la udare e apa de la chiuveta,fiarta si racita,in care pun direct ingrasamantul.
Fiecare orhidee sta cam 1/2 de ora in apa.Doar la phale am pusa o tavita cu pietre de argila expandata,vesnic umeda.
Si...cam atat!Nimic special,doar ce e recomandat,si nici asta tot! :mrgreen:
Multa bafta!
Asa ud si eu,dar cu ingrasamant pt stimularea infloririi(apa e de la sticla :) ),pietrecele umede are..lumina ,zic eu,are.O mai sterg pe frunze cu o carpa umeda.Sper sa ma rasplateasca si pe mine :) Multumesc!Bafta si tie,in tot ceea ce faci!!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus