Phalaenopsis

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

angela draganoiu

Active Member
Nimf sa stii ca si eu am patit ce spui tu. prima mea phale a reinflorit dupa ............... 8 luni dupa ce s-au trecut florile cu care am luat-o. acum i-am taiat tija prin ianuarie si are din nou tija de flori nu-i faca nimic deosebit fata de ce faceti voi. cred ca e chesti de adaptare la mediu care la phale am observat este mai de durata decit la celelalte plante.
 

angela draganoiu

Active Member
i-ai pus ceva ingrasamint specific ? daca nu pune-i putin ingrasamint (doza de pe ambalaj dar un picut mai mica) ca poate ii trebuie. ia vezi daca "pamintul" mai este bun. ca poate de aici vine refuzul ei de a inflori.
 

nimf3

Member
angela draganoiu a spus:
i-ai pus ceva ingrasamint specific ? daca nu pune-i putin ingrasamint (doza de pe ambalaj dar un picut mai mica) ca poate ii trebuie. ia vezi daca "pamintul" mai este bun. ca poate de aici vine refuzul ei de a inflori.
I-am pus pamant nou,iar de atunci numai radacini a dat(ca inainte nici asta ,,nu producea"),iar ingrasamant:doar pt stim infloririi(universal)
 

angela draganoiu

Active Member
nu stiu ce sa-ti spun eu n-am pus ingrasamint unversal ci unul pt orhidee pt ca are alta compozitie chimica decit cel universal. eu sint de parere sa pui ingrasamint specific fiecarei plante (cactusi, azalee, orhidee) pt ca au alta compozitie decit cel obisnuit "pt plante cu flori".
 

marean

Active Member
Eu nu pun doar pt orhidee,e unul universal,intr-o doza muuuuult mai diluata.Si pe internet am citit ca nu-i musai sa fie specific,doaar cu o doza mai mica decat pt celelalte plante.
Nimf,cat timp a trecut de cand i-ai schimbat scoarta?
 

nimf3

Member
marean a spus:
Eu nu pun doar pt orhidee,e unul universal,intr-o doza muuuuult mai diluata.Si pe internet am citit ca nu-i musai sa fie specific,doaar cu o doza mai mica decat pt celelalte plante.
Nimf,cat timp a trecut de cand i-ai schimbat scoarta?
Putine luni,iar in acest timp..explozie de radacini
 

nimf3

Member
angela draganoiu a spus:
probabil ca asta e reactia la noua scoarta.
am gasit ingrasamint de orhidee la Hornbach a fost cam 10 ron.
De la Hornbach am luat scoarta cu muschi,dar ingrasamant nu am vazut,ca m-am uitat
 

marean

Active Member
Daca sunt putine luni,poate asta e motivul :noul substrat "imbie' radacinile sa se dezvolte,energia plantei concentrandu-se doar pe acest aspect.
Mai asteapta,o sa-ti infloreasca si tie (vezi sa aiba lumina,eu o am 20 cm sub fereastra,alaturi de gloxinii,si-i place mult lumina primita astfel :wink: ) !
 

vivi23ro

Member
am si eu un palenop si era inflorit dupa ce l am cumparat dupa ce i au cazut florile nu i am taiat tijele acum vad ca are boboci , chiar unul se deschide azi, e normal sa mai apara crengi pe vechile tije?
 

IULIA

Active Member
mai, am trait sa o vad si pe asta. :eek: 8)
soacra mea a schimbat 2 phale in pamint normal :eek: :eek: , si nu prea de florarie, si acum, dupa numai 3 luni de la flori, ambele au noi tije florale. :evil: eee?
sa innebunesc nu alta, nu credeam...s-a mai discutat aici asta, din cauza asta va spun.
si tot nu as avea curaj sa o fac. :(
 

angela draganoiu

Active Member
Iulia si eu am vazut chestia asta la o fereastra pe linga care trec zilnic de la si spre birou. sint phalenopsis in ghivece normale in pamint normal si sint pline de flori, tot la 3 luni infloresc abundent.
nici eu n-am curajul sa le schimb ........... dar parca tot as incerca cu una macar.
 

adrianam

Well-Known Member
In cazul in care se usuca toate frunzele la phale, sa nu cumva sa aruncati ghiveciul.
Bagatil intr-o punga de plastic in care faceti si cateva gaurele, si puneti-l undeva la temperatura constanta si lumina potrivita- adica sa nu-l bata soarele. Daca va inarmati cu rabdare si mai udati la cateva saptamani ghiveciul, s-ar putea dupa 3-5 luni sa va apara frunze noi.
La mine asa s-a intamplat. Prin noimbrie, dupa ce am bagat-o in casa, i-au cazut toate frunzele. M-am necajit dar nu am aruncat-o. Am bagat-o intr-o punga si am tinut-o deasupra acvariului, sub frunzele ferigii ca sa nu se vada. Practic am cam uitat de ea. Am udat-o cred ca de doua-trei ori pana acum. Zilele trecute cand am udat-o din nou, am vazut o frunzulita mica aparuta pe coletul uscat. :D :D :D Mi-e asa de drag de ea de parca ar fi inflorit! :D
 

marean

Active Member
Adriana,cred ca phale a ta a avut crown rott (putrezirea coraonei),caz in care toate frunzele cad (din cauza inghetului sau a prezentei apei pe centrul vegetativ al coroanei,in coletul frunzelor),insa radacinile raman sanatoase.
Nu era necesara punerea ghiveciului intr-o punga in acest caz,aceasta operatie se face doar atunci cand nu mai exista radacini si se incearca obtinerea unui mediu de sera pt favorizarea cresterii acestora.
In cazul tau,orhideea se uda cam la 2 saptamani,se tinea la putin mai multa umbra si se astepta pana ce o noua planta va fi aparut (daca va aparea).
Multa bafta si felicitari cu orhiduta ta!
 

sefacom2000

New Member
O intrebare scurta...

Bun? seara!

Am primit acum 2 s?pt?mâni aceast? orhidee:



I-am f?cut o scurt? b?i?? acum o s?pt?mân?. Din p?cate a trebuit s? plec din localitate câteva zile ?i azi dimieat? am observat c? avea dou? pete maronii pe marginile unei frunze. Ca ?i cele de mai jos:



M? pute?i ajuta v? rog? S?-mi spune?i dac? e cumva boln?vioar?? Îmi este foarte drag?, mai ales c? orhideele sunt unele din florile mele favorite ?i de mult timp mi-am dort s? am ?i eu una.

Orhideea este pozi?ionat? pe o m?su?? lâng? o fereastr? orientat? est-sud, lumina fiind filtrat? de o perdea.




V? mul?umesc anticipat,
 

nimf3

Member
Felicitari !!Numai eu nu dau lovitura :roll: .
Are ceva daca stropesc ..cam in fiecare zi ..radacinile aeriene??
 

floare mica

Member
nimf3 a spus:
Felicitari !!Numai eu nu dau lovitura :roll: .
Are ceva daca stropesc ..cam in fiecare zi ..radacinile aeriene??
Poti sa le stropesti, dar de ce ? n-are rost, parerea mea este ca pierzi timpul. O singura udare pe saptamina asigura plantei necesarul de apa. :D
 

nimf3

Member
Are pietrecele umede :) si inca ceva..voi ce faceti cand ies radacinile prin gaurile de la ghiveci(ff mult) si nu mai aveti cum sa asezati ghiveciul pe farfuria cu pietricele(sau altceva)??

mie imi mai da o tija....
Ce imi place cum ai zis :rofl: ,parca e de rau;ce pot sa iti spun decat:la mai multe tije..pline de flori!!!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus