Phalaenopsis

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

sarselia

Active Member
Moderator
Subscriu celor scrise de Cristian,Si ele oricat de rau ne-ar parea noua au nevoie de o pauza binemeritata ca sa isi canalizeze energiile spre radacini si frunze ca mai pe urma sa poata din nou sa infloreasca asa ca nu e un sfarsit de drum.
:wink:
 

sarselia

Active Member
Moderator
:rofl: :rofl:
Stiu sentimentul dar trebuie sa te gandesti ca planta se va face mare si frumoasa si cu cat va fi mai sanatoasa cu atat florile ce le va avea vor fi mai mari si mai atractive.
Asa ca in fiecare rau e si un bine.
Si invers, bineinteles.
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
Subscriu celor scrise de Cristian,Si ele oricat de rau ne-ar parea noua au nevoie de o pauza binemeritata ca sa isi canalizeze energiile spre radacini si frunze ca mai pe urma sa poata din nou sa infloreasca asa ca nu e un sfarsit de drum.
:wink:
Yeah..... :wink: :visator:
 

CristianG

Well-Known Member
Bebe Iris este superba! Sa creasca mare si sa iti infloreasca toti bobocii...Are doua tije....Nu prea imi dau seama daca o sa creasca si a treia tija... :eek: :)
 

bebe Iris

Active Member
Multumesc, eu asa zic.
Nu se vede in poza, dar punctuletul maro eu zic ca e un inceput de tija, langa creste in dreapta si o radacinuta, ca sa-mi arate diferenta :rofl:
Ca eu inca nu am avut orhidee sa reinfloreasca, sunt incepatoare. :D
 

CristianG

Well-Known Member
bebe Iris a spus:
Multumesc, eu asa zic.
Nu se vede in poza, dar punctuletul maro eu zic ca e un inceput de tija, langa creste in dreapta si o radacinuta, ca sa-mi arate diferenta :rofl:
Ca eu inca nu am avut orhidee sa reinfloreasca, sunt incepatoare. :D
Sa speram ca asa o sa fie...Este destul de dificil ca o orhidee sa creasca 3 tije.Trebuie sa ai un ingrasamant foarte bun care sa stimuleze inflorirea a trei tije...Nu se intampla foarte des acest lucru. Insa nu imposibil. Ingrasamintele noastre de pe piata nu au capacitatea de a face plantele sa infloreasca atat de abundent. Secretul ingrasarii il stiu dar cei care le distribuie pe piata.... :D
 

mikiduzza

Member
Ca veni vorba de ingrasaminte: Cristian, tu ce folosesti la orhideele tale?
Noua ce ne recomanzi? Si cat de des la de administram?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus