Phalaenopsis

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Simonilela

Member
Multam, Sarselia.Tare imi sunt dragi, dar aceasta ma surprinde mereu. Saraca, din iulie ma tot incanta si vad ca mai are resurse si pt un bobocel nou.
Sa ne bucure cat mai des si cu cat mai multe floricele! :indragostit:
 

mena

Member
Buna fetelor, de multa vreme nu am mai trecut pe aici....dar acum am venit in vizita sa vad ce va mai fac orhideele. :)
Se pare ca la toata lumea phale incep sa fie harnicute. Si eu am vreo 8 phale care au inceput sa faca cate 1 sau 2 tije florale fiecare. Deabia astept sa le vad reinflorite. :D
Le consider cele mai usor de ingrijit plante care ne rasfata pt o lunga perioada de timp cu florile lor - cea mai longeviva la mine a avut 6 luni tija cu flori :wink: )
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ai dreptate Mena.
Nu sunt greu de ingrijit phalele atat numai ca trebuie sa le gasesti un loc unde sa se simta bine si pe urma isi dau drumul si cresc si infloresc de numa'

sa ne arati poze cu ele inflorite ca ma gandesc ca sunt superbe!

pupici
 

elenarares

Member
Multumesc pentru raspunsuri fetelor,din pacate eu nu pot sa le asigur o temperatura mai scazuta ,pentru ca am caldura uniform in toata casa ,asa ca o sa astept primavara ,ca sa vad si eu flori noi.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Sa stii ca din cate am observat si la altii phalele nu au neapart nevoie de o variatii de temperatura pentru a inflori.
Am si eu prieteni care stau la bloc si care isi tin orhideele deasupra caloriferului iar acum mai toate au tije.

vor inflori si ale tale vei vedea numai ca poate ca infloresc un pic mai tarziu.
dupa cum mai spuneam in ceea ce le priveste pe orhidee trebuie sa avem si noi cat mai multa rabdare.Dar in final se merita pentru ca si ele ne rasplatesc cum stiu ele mai bine.


pupici
 

marean

Active Member
Asa este,phalaenopsis nu au nevoie de diferente de temperaturi,e doar un mit :wink: !
E adevarat ca in perioada rece infloresc mai bine,dar asta pt ca ciclul de vegetatie intensa si maturizare a frunzelor si radacinlor se incheie toamna.
Desigur,tot mai se dezvolta,insa infinit mai putin decat primavara,cand apar o puzderie de noi radacini si frunzele se succed ca nebunele .
 

Blitz

Active Member
Dragele mele,

Nici nu am indraznit sa spun ca am primit si eu o Phalaenopsia (habar nu aveam ce este) de la o prietena. Este gata inflorita si foarte frumoasa. Am pus-o intre cei doi puiuti in crestere de Dieffenbachia. Caldura au, ca am gasit un locsor intr-o camera pe un dulapior mai mare. Dar problema este: desi dulapiorul este in fata geamului, respectiva fereastra este spre nord, deci soare nicicum.

Dieffenbachia am aflat (tot de pe forum, bineinteles) ca nu ar fi chiar asa de pretentioasa. Dar cu noua frumusete ce ma fac? Doamna de la care am primit-o a explicat ca se uda 1 data pe saptamana, dupa ce trec florile se taie la doi-trei ochi si de doua ori pe an trebuie sa-i fac dus cu apa calduta :? :? :? .

Deocamdata sta cuminte, arata bine, desi am plimbat-o cu masina vreo 400 km (asta fiind duminica).

Singura mea problema este daca este lumina suficienta pentru ea.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Blitz a spus:
Dragele mele,

Nici nu am indraznit sa spun ca am primit si eu o Phalaenopsia (habar nu aveam ce este) de la o prietena. Este gata inflorita si foarte frumoasa. Am pus-o intre cei doi puiuti in crestere de Dieffenbachia. Caldura au, ca am gasit un locsor intr-o camera pe un dulapior mai mare. Dar problema este: desi dulapiorul este in fata geamului, respectiva fereastra este spre nord, deci soare nicicum.

Dieffenbachia am aflat (tot de pe forum, bineinteles) ca nu ar fi chiar asa de pretentioasa. Dar cu noua frumusete ce ma fac? Doamna de la care am primit-o a explicat ca se uda 1 data pe saptamana, dupa ce trec florile se taie la doi-trei ochi si de doua ori pe an trebuie sa-i fac dus cu apa calduta :? :? :? .

Deocamdata sta cuminte, arata bine, desi am plimbat-o cu masina vreo 400 km (asta fiind duminica).

Singura mea problema este daca este lumina suficienta pentru ea.
Phalele nu au nevoie de soare direct asa ca daca are cat de cat lumina eu zic ca e ok pentru ea.
eventual fa-ne o poza sa vedem mai bine ce si cum.
multa bafta cu ea!
vei vedea ca te va rasplati cu multa frumusete!
 

ena

Member
Multumesc. Abia astept sa infloreasca toate, dar mai dureaza. Am vazut ca se pregatesc si cambriile...
 

anamarialarisa

New Member
Orhidee

Am si eu 2 orhidee Phalaenopsis.Am una mica , una mare alba cu galben si una mov.
Sunt foarte multumita de ele.Florile au tinut 5 luni.
Pe cei care nu au ii sfatuiesc sa isi ia orhidee.Nu sunt greu de ingrijit. :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Bine ai venit anamarialisa!
ai dreptate nu sunt greu de ingrijit si ne rasplatesc cu multa frumusete!
 

andreiacamelia

Active Member
Iata Phale ce il am:

Iar aici cred ca este un Keiki?

Cer scuze pentru calitatea destul de proasta a pozelor. E din cauza telefonului!
 
D

dyayzh

Guest
Da, este un keiki. Parerea mea este sa-l mai lasi un pic sa se dezvolte, radacinile sunt destul de marisoare, apoi sa-l desparti de planta mama si sa-l plantezi singurel :D
 

ingeritzaa

New Member
Credeti ca lui phale nu ii prieste ca i-am asezat alaturi o primula ? Stiu ca primula contine niste substante care pot provoca alergie sau otravire. Lui phale i s-au uscat 2 flori deja. E posibil sa se fi uscat ca le-a venit timpul...dar s-a uscat si o floare dezvoltata dintr-un boboc acum de curand :(
 

sarselia

Active Member
Moderator
Si eu zic ca ar mai trebui lasat acel keikii pe care il ai.
lasa-l sa ii mai creasca radacinile si pe urma poti sa il plantezi.


numai bine!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus