Phalaenopsis

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

diana999

Active Member
nu am intzeles : "Nu lasati niciodata planta cu �picioarele in apa� asta duce la moartea plantei." inseamna ca trebuie sa se scurga bine,incat planta sa nu stea in apa?inca invatz sa le ud :oops: pot sa torn apa in ghiveciul masca?pun apa pana acopera scoartza? inca nu ma desurc dar invatz :wink:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Phalenopsisul fiind o orhidee epifita adica traieste pe scoarta copacilor nu are nevoie de apa statuta la radacini.
dupa ploi apa se evapora si aluneca de pe radacini lasandu-le sa repire.
de aceea indiferent de metoda de udare folosita adica ori scufunzi ghiveciul intr-o galeata sau ceva si il lasi acolo maxim o jumatate de ora-mie personal mi se pare mult- ori o uzi normal dar imediat dupa aceea apa care se scurge o arunci in asa fel incat orhideea sa nu stea cu picioarele in ea.

multa bafta cu ingrijirea lor!
 

diana999

Active Member
trebuie scufundate si frunzele?sau nu conteaza? vreau sa le duc pe frumoase la biserica si trebuie sa le dau informatziile corecte :D multzumesc pt ajutor
 

sarselia

Active Member
Moderator
Cu mare placere diana999
nu se uda si frunzele de regula pentru ca ar putea intra apa in rozeta acestora si de aici pot putrezi.
scufunzi doar ghiveciul sau uzi normal nu neaparat prin scufundare dar dupa aceea lasi apa sa se scurga bine si pui din nou florile in masca pentru ghiveci pe care o ai.

Sa ai parte de ele!
 

dana_rusu

Member
prin amabilitatea doamnei Sash am intrat si eu in clubul vostru , :D sper sa nu ies repede :oops: ca la cat ma pricep eu la phale :? le-am rugat sa aiba rabdare cu mine :rofl:
 

sarselia

Active Member
Moderator
BINE AI VENIT!


Sunt sigura ca vei sta mult pe aici cu noi si ne vei incanta privirile cu frumusetile tale!

Multa bafta!
 

Kati

Active Member
Bine ai venit Dana, dar... vai vai vaiiii de buzunarul tau in viitor! :rofl: Si de membrii familiei, care nu o sa mai aiba loc sa puna piciorul prin casa, de atatea flori :evil: :) :rofl:
Daca intr-adevar te va prinde microbul, o sa vezi ca am dreptate :wink:
Arata-ne frumusetea pe care ai primit-o! :visator:
 

ena

Member
Kati, orhideele tale sunt foarte frumoase. Sa-ti traiasca si sa te bucure in continuare cu multe floricele!
 

sarselia

Active Member
Moderator
si mie imi plac orhidutele tale Kati!
sunt superbe si iti doresc la cat mai multe si sa ai parte de ele mult mult mult timp!
 

Kati

Active Member
Multumesc tuturor! La fel va doresc, sa aveti si voi parte de flori frumoase din partea printeselor voastre!
 

ena

Member
Cum la noi in Iasi s-a deschis Baumaxul, la mine in sera a mai poposit o frumoasa care mi-a atras in mod deosebit atentia:
 

Kati

Active Member
marean a spus:
Superb Harlequinul,e o minunatie,Kati !
Asteptam poze cu toate infloricioasele !
Multumesc frumos!
Peste cateva saptamani o sa am destule poze - sper :wink:

Ena, sa-ti traiasca noua orhidee si sa-ti faca multe flori!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus