Phalaenopsis

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

CristianG

Well-Known Member
mikiduzza a spus:
Ca veni vorba de ingrasaminte: Cristian, tu ce folosesti la orhideele tale?
Noua ce ne recomanzi? Si cat de des la de administram?
Eu folosesc ingrasamant compo...Destul de bun! Firma ofera pe piata si substrat pentru orhidee cu scoarta.Este singurul care exista pe piata si care are bucati de scoarta. Le pun ingrasamant doar jumatate din doza recomandata ca sa nu le ard radacinile.Daca nu se ard, exista riscul ca planta sa stranga in ghiveci exces de saruri minerale si se poate observa foarte usor acest lucru pe peretii vasului, radacini. Acestea incep sa isi schimbe culoarea.... Nu sunt arse, insa capata o culoare maronie inchisa daca le pun mai mult ingrasamant. Le clatesc radacinile din doua in doua saptamani cu apa demineralizata (distilata).Asa ca riscul colorarii radacinilor si arderea lor dispare. :D :idea:
 

CristianG

Well-Known Member
Simonilela a spus:
Revin cu o poza de sapt trecuta a „tigratei” mele. Cu rectificarea ca acum s-au desfacut toate floricele. Anul trecut a rezistat inflorit din mai pana in august, iar anul acesta prima floare i s-a desfacut pe 1 martie. Sunt curioasa daca e la fel de „floricioas” ca a ta, Cristian:
http://s1001.photobucket.com/albums/af1 ... C00361.jpg
M-am uitat mai bine la ea si nu este din aceiasi specie... :eek: Speram sa vad aceiasi orhidee cu picatele...A ta arata altfel...Se vede ca este floricioasa..Trebuie vazut cat tine prima floare inflorita...Oricum arata splendid! :D
 

danya

Active Member
Am primit o orhidee.
E a doua mea orhidutza. :) De fapt orhidoaie, ca e atat de mare in comparatie cu prima.....e imensa cu flori mari. Mi-e tare drag de ea.
:oops:
Dar are multe radacini pe afara. :eek: Ce sa le fac?

 

bebe Iris

Active Member
mie tocmai mi-a rupt pitica un boboc :cry:
mi teama ca daca a dat de ea, nu se lasa pana nu mi-o cheleste
asa mi-a facut si cu violetele, cand aveau flori, cand le culegea. :cry:
 

danya

Active Member
bebe Iris a spus:
mie tocmai mi-a rupt pitica un boboc :cry:
mi teama ca daca a dat de ea, nu se lasa pana nu mi-o cheleste
asa mi-a facut si cu violetele, cand aveau flori, cand le culegea. :cry:
Copilul? :D Culege floricele..
Nu poti sa le pui unde nu are acces?
 

bebe Iris

Active Member
mie tocmai mi-a rupt piticuta Iris un bobocel :cry:
mi-e teama ca acum nu se mai opreste pana nu mi-o cheleste toata, asa a facut si cu violetele :cry:
nu am unde la le cocotez sa nu ajunga ea...
 

danya

Active Member
E frumoasa. Am si eu una galbena dar nu e inflorita.

Cati ani are micuta care "culege" floricelele? Poza de la avatar e recenta?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus