Phalaenopsis

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

danya

Active Member
bebe Iris a spus:
:) n-ai mai zambi de-ar fi orhiduta ta :wink:
lasa ca o sa o supraveghez indeaproape, poate o dezvat... :D
Spune-i ca plange floricica, ca o doare si pe ea. :giggle:

Ce strengarita e... Si e ca o papusa cu parul ei cretz, un ingerash, sa ti traiasca, draga de ea. :D
 

nicoleta

Member
Florile tale, George, sunt o incintare! Sa-ti traiasca!
Si voua copiii cu drag de flori! :rofl: Si al meu, cel mic, de un an, le miroase dar nu le rupe, din fericire pt. mama lui! :rofl:
 

CristianG

Well-Known Member
dana1705 a spus:
George a spus:
CristianG a spus:
George a spus:
Trebuie sa le laud ca tare harnicute mai sunt :D
Sunt superbe! Felicitari...Stau in baie??? :eek: :)
Nu le tin in baie ci in bucatarie :D

Ei, da! Si rezista in bucatarie? :eek:

Sunt superbe, dar cea cu 6 tije e super, super!!! Te invidiez, e cea mai frumoasa pe care am vazut-o. :visator: :visator:
Cea cu 6 tije este iesita din tipare....Nu am mai pomenit asa ceva....Mica, indesata si cu 6 tije...Cred ca este "mutanta". Sa iti traiasca toate florile...
Bucatarie? Nu as tine orhidee in bucatarie...Dar daca le merge bine....Succes! 8) :D
 

George

Member
CristianG a spus:
dana1705 a spus:
George a spus:
CristianG a spus:
George a spus:
Trebuie sa le laud ca tare harnicute mai sunt :D
Sunt superbe! Felicitari...Stau in baie??? :eek: :)
Nu le tin in baie ci in bucatarie :D

Ei, da! Si rezista in bucatarie? :eek:

Sunt superbe, dar cea cu 6 tije e super, super!!! Te invidiez, e cea mai frumoasa pe care am vazut-o. :visator: :visator:
Cea cu 6 tije este iesita din tipare....Nu am mai pomenit asa ceva....Mica, indesata si cu 6 tije...Cred ca este "mutanta". Sa iti traiasca toate florile...
Bucatarie? Nu as tine orhidee in bucatarie...Dar daca le merge bine....Succes! 8) :D
Eu am plante in toate camerele, mai putin in baie. Orhideele le-am tot mutat pana le-am gasit locul cel mai potrivit, in bucatarie pare sa le mearga cel mai bine. :D
 
:eek:
Sa va spun ce am patit. Ca in fiecare zi si azi mi-am admirat orhideele. La una dintre ele am observat in zilele trecute ca ii va creste o radacina aeriana. Bucuroasa foc :dans:
Azi cand m-am uitat la ea, ce imi vad ochii - varful radacinutei era mancat - dar nu stiu de catre cine. Nu se vede nici un melc prin preajma (sau nu il vad eu).
Voi ati patit asa ceva?

:cry:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ciudat tare!In ce sens sunt mancate?Eventual ai putea sa ne arati vreo poza?
Si eu as zice ca ar fi ok sa umbli la radacini ca sa vezi daca nu se ascunde cumva cineva pe acolo desi nu stiu daca melcii stau neaparat in ghiveci.
Hmmmm...
 

sarselia

Active Member
Moderator
Daca sunt albe sidefii trebuie sa fie udate.Cand sunt udate radacinile devin verzi.Acum se poate a devina albe si daca se usuca.
Dar daca se poate sa faci o poza ar fi si mai bine.
:wink:
 

danya

Active Member
Nu pot sa fac poza, ca mi s-a stricat aparatul foto. :(

Asta e, am facut poza de cateva zile, dar acum parca sunt mai albe.
http://dany1705.sunphoto.ro/phalenopsis/12620267

A stat la florarie, ca e primita de curand, eu as zice ca e udata cam mult, dar nu stiu. Eu acum nu stiu ce sa i fac, ori e udata mult, ori nu e udata. E cam complicat. :(
 

sarselia

Active Member
Moderator
Din pacate nu mi-am putut da bine seama din poza.
Dar vorba ta e ori prea udata ori prea putin udata.
Eventual incerca sa ii pulverizezi radacinile de la suprafata ca sa vaezi daca se fac verzi semn ca ii trebuie apa.Daca raman tot albe insemna ca e ceva bai cu ele si nu o mai uda.
Altceva din pacate nu prea stiu ce sa iti spun ca sa iti dai seama de ce ar avea nevoie.
Dar de cand ai adus-o acasa ai udat-o?
Si daca da cand ai udat-o ultima data?
 

bebe Iris

Active Member
:? mie nu mi se par atat de albe si oricum seceta o suporta dar udatul excesiv nu... deci...
daca o ai de duminica doar, sigur a fost udata ca asa fac de obicei in comert, le uda de numa numa :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Hmmm si da si nu.Adica mi s-a mai intamplat sa cumpar si Phale neudate de multa vreme (probabil ca de frica sa nu le piarda punandu-le prea multa apa s-au hotarat sa nu le mai ude deloc)
Mai stai cateva zile si vezi ce se mai intampla si pe urma ud-o.
Tinem pumnii.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus