Phalaenopsis

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
D

dyayzh

Guest
Buna Taty...cu adevarat cel mai indicat ar fi sa pui poza ca sa ne dam seama despre ce este vorba. La sectiunea "Album" vei gasi un topic unde poti citi ce trebuie facut pas cu pas ca sa inserezi poze pe site. Succes! Daca ai nelamuriri scrie-mi pe mp sa te ajut.
 

nimf3

Member
http://egradini.ro/forum/webshots_downl ... fJl_ph.jpg Asa arata orhideea mea :| ,e cam uratica ea..o am de 1 an de zile aproape,m-am bucurat de frunze noi (petele acelea inchise de pe frunze le are de cand i-am schimbat locul,am amplasat-o pe pervaz,ma gandeam sa aibe mai multa lumina,dar din cauza aerului rece provenit de la geam,banuiesc..a capatat acele pete,asa ca am remutat-o la locul ei).Dar radacini noi sau tija florala in niciun caz.Lumina,zic eu,are..umiditate are, o ud cand trebuie(asa cum am invatat aici)..acum de curand i-am administrat si ingrasamant pt stimularea infloririi,mai astept...poate poate.Poate imi spuneti unde gresesc :(Astept noi instructiuni :)
 

nimf3

Member
Inca ceva,tija florala am taiat-o de jos mi s-a parut ca era uscata,capatase o culoare rosiatica.cred ca am gresit aici iar radacinile acelea asa erau de cand am primit-o.
 

IULIA

Active Member
pai, eu nu prea o vad udata. ca are cam multe radacini uscate deja, iar in portiunea foto numai o radacina e buna. restul trebe taiate, ca oricum stau degeaba.
daca te referi la petele de pe planta, par intr-adevar o probl. ce ingrasamint folosesti? si apa?
 

IULIA

Active Member
eu nu tai tijele florale decit atunci cind se usuca complet. nu ma deranjeaza, nu le deranjez. caci poti avea surprize: pot aparea keiki sau alte flori :eek: :roll:
las-o la geam, cit poate fi de frig acolo?
nu ai calorifer sub geam? descrie putin unde a stat, cum ai udat-o, cite grade ai in camera......
 

nimf3

Member
Pai o ud 1 data pe saptamana,apa nu e de la robinet,iar ingrasamant vitaflora 1.. nu am gasit special pt orhidee,iar dak o obisnuiesc la geam sa stea(m-am gandit eu apoi )nu e bine,pt ca la mine bate soarele de la 14(sau mai devreme) pana seara si nu vreau sa se ingalbeneasca frunzele..iar petele acelea au aparut fix cand am mutat-o la geam dupa 2 zile.Fiind prima mea orhidee am gresit cu taiatul.recunosc.Pot sa umblu la ea.daca acele radacini nu mai sunt bune,le pot taia?(desi in ghiveci par sanatoase acele radacini,adica doar la suprafata sunt uscate iar in ghiveci ..verzi.
 

IULIA

Active Member
pai eu interpretez acele radacini ca si cum ar avea un accident vascular. poate ma insel eu. si in interiorul ghiveciului ce pot sa mai faca daca sint intrerupte? sa putrezeasca.
vitaflora pt plante cu flori, general, de care? nu cred ca merge, eu personal decit sa ii pun, mai bine o las asa.
in rest, numai de bine.
 

nimf3

Member
vitaflora 5..s-a discutat despre acest ingrasamant pe forum.si de ex dak e uscata pur si simplu tai cu foarfeca sau o ard radacina de la baza?cum crezi ca e mai bine ?multumesc mult pt raspunsuri si timpul acordat
 

Hariclea

Member
Eu zic sa tai cu foarfeca.. strict portiunile de radacina uscate.
Petele acelea maronii par a fi de la o umiditate crescuta. pe vremea aceasta este cam des la 7 zile, incearca sa raresti udarea la 10 zile, mai ales daca nu sta la geam deasupra caloriferului...
 

nimf3

Member
si eu sper,pentru ca sambata ii voi schimba stratul si apoi sa vedem ce o sa mai urmeze,cred ca a fost cam chinuita si o sa mai fie.dar sa speram ca finalul...va fii unul fericit.
 

olivia31

Member
Orhideea mea a avut boboci cand am cumparat-o dar la 3 zile s-au ofilit si au cazut toti. Flori inca are. O ud o data pe sapt (o tin in apa cu fertilizant 15 minute). Deocamdata se comporta bine (in afara de bobocii cazuti). Oare e semn rau? Vor aparea altii? Si am inteles ca se taie tija florala dupa ce ii trec florile, dar unde? La al catelea nod? E vreo regula aici? Din ce am citit pe forum am inteles ca e destul de periculos sa fie schimbata in alt ghiveci. Dar este totusi bine sa stea in acelasi ghiveci mult timp? Nu se sufoca?

E in imagine:
http://s274.photobucket.com/albums/jj27 ... GP0443.jpg
 

nimf3

Member
de la al 3-lea nod de la baza,iar daca s-a uscat de tot chiar de la baza.Ghiveciul se schimba doar dak radacinile dau pe afara cu unul putin mai mare(ii place inghesuiala) ,dar sa fie trasparenta ,radacinile sunt capabile de fotosinteza ,se schimba doar stratul de pamant si scoarta.
 

angela draganoiu

Active Member
olivia31 a spus:
Orhideea mea a avut boboci cand am cumparat-o dar la 3 zile s-au ofilit si au cazut toti. Flori inca are. O ud o data pe sapt (o tin in apa cu fertilizant 15 minute). Deocamdata se comporta bine (in afara de bobocii cazuti). Oare e semn rau? Vor aparea altii? Si am inteles ca se taie tija florala dupa ce ii trec florile, dar unde? La al catelea nod? E vreo regula aici? Din ce am citit pe forum am inteles ca e destul de periculos sa fie schimbata in alt ghiveci. Dar este totusi bine sa stea in acelasi ghiveci mult timp? Nu se sufoca?

E in imagine:
http://s274.photobucket.com/albums/jj27 ... GP0443.jpg
Olivia si eu am patit cu o phalenopsis sa ii cada toti bobocii dupa ce am adus-o acasa, cum mai avea flori am lasat-o in pace si pe tijele cu flori acum apar boboci noi. nu taia tijele decit dupa ce se termina florile si vezi ca se usuca altfel se poate ca pe aceleasi tije sa reinfloreasca dupa un timp, iti spun din experienta.
aveti gija ca le trebuie umiditate mai mare in aer asa ca eu va sfatuiesc sa puneti ghivecele pe o stavita cu un strat de pietricele care pot fi luate de la magazinele cu materiale de constructii sau daca aveti un santieri in apropiere ............
orhideele phalenopsis pot sa stea in ghiveciul initial 2-3 ani si se schimba daca "pamintul" se sfaramiteaza. pina atunci lasati-le in pace si bucurati-va de florile lor magnifica.
 

Hariclea

Member
E normal sa ii cada bobocii la putin timp dupa ce ai adus-o din cauza diferentei de temperatura de la magazin-afara si iar in casa. Las-o un timp sa se acomodeze, ud-o mai la 10 zile si n-o bombarda chiar din prima cu fertilizant, mai las-o cateva saptamani, ca nu stii cu ce si cum a fost "tratata" in magazinul de unde ai luat-o...
 

angela draganoiu

Active Member
nu mi s-a mai intimplat pina acum sa cada toti bobocii dupa ce am adus-o acasa. acum si-a revenit si face altii.
eu pina acum n-am pus la nici una ingrasamint. am cautat la metro si n-am gasit, de altfel oferta de pamint, ghivece si alte accesorii era foarte redusa.
 

Hariclea

Member
Mie mi s-a intamplat la toate orhideele achizitionate in sezonul rece. Cele luate in plina vara n-au "lepadat" boboci. :wink:
 

blueheart_d

Member
acum cateva zile am primit la magazin o phale cu doua tije florale. este bestiala, dar avand in vedere faptul ca afara era chiar rece si floarea n-a avut nici un pic de protectie, boboceii isi schmba culoarea si dau semne de uscaciune. azi m-am uitat mai atent la ea, si parca una din tije ar mai vrea sa dea o ramurica de floricele. probabil e un bonus daca pe cea de acasa aproape am omorat-o; acum o ti la reanimare ca nu mai are absolut nici o radacina. :cry:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus