Physocarpus opulifolius "Diablo"

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Un arbust cu potential (zic eu :) ) intr-o gradina.
De citeva zile incerc sa gasesc ceva concret despre tinutul lui la o dimensiune mica (maxim maximorum 2 m) din foarfeca.Nu am gasit pe nicaieri vorbindu-se despre taierile ce se pot aplica.
Stiti ceva despre acest arbust?
Il are cineva?
Imi place culoarea frunzelor care se transforma in violet inchis pe timp de vara...cel putin asa am citit :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu il am Gabiuto, dar al meu e mic, e doar din primavara, asa ca nu pot sa-ti spun nimic de tinutul lui mic...mai ales ca eu o sa-l las sa creasca cat vrea :rofl:
E frumos, sa stii, desi la un moment dat,in vara, din cauza arsitei excesive, frunzele o virau spre verde, din violet
 

bradut

Well-Known Member
Am si eu, dar eu nu stiu ce sa-i fac sa creasca cat mai mare. :rofl: Il am de vreo 2 ani, si cand l-am cumparat mi s-a spus ca a fost taiat in primavara. Oricum, Diabolo se face mare, din cate am citit. Nu prea este indicat pentru gradini mici. Varianta mica este Little Devil.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Multumesc fetelor,multumesc Bradutule ...stiam eu ca trebuie sa intreb aici.Sa ma uit dupa un diavol mic :evil: atunci ...Ce nume :cool: .Pas ca imi mai vine sa mi-l pun in gradina. :bolnav:
Claudia....la hectarele tale nici ca ma mir ca il lasi sa se faca copac :D dar chiar daca uneori vireaza culoarea frunzelor spre verde, mie imi place culoarea lor intiala si face contrast elegant in gradina.Mai ales asa micuta cum e a mea :D

Revin:propunerea cu micul dracusor e buna pentru inaltime dar nu imi plac nici frunzele si nici portul acestui arbust.Nu se compara cu frumusetea lui "Diabolo" care formeaza o adevarata cascada compacta de ramuri ca sa nu mai zic de forma si violetul frunzelor.

M-am uitat si la Corylus avellana 'Red Majestic' care creste cam de 3-5 m,are frunze frumoase dar este cam contorsionat iar eu mi-am facut fixatie pe acel arbust :aoleu: de care vorbeam....
Grea alegere :(
 
Sus