Pir

Floria

Active Member
Mariane, vad ca vorbesti la modul general !
Eu am dat date concrete, verificate, cu denumire si descriere. Mai ales ca erbicidul despre care am vorbit a fost testat in gradina patroanei unui magazin la care merg. M-am uitat peste gard si nu mai are buruian printre flori. Mi-a explicat clar femeia ca a pus solutia intr-un tub mic cu pulverizator, a pus in dreptul florilor un carton a storopit buruianul iar florile nu au patit nimic. Mi-a aratat tubul de erbicid si mi-a spus ca a dat si pe pir si nu a mai aparut. Ce vrei mai mult ? uneori imi lasi impresia ca scrii si tu sa te afli in treaba, insa apreciez ca ai scris corect. O seara buna !
 
popgeo nu vreau sa te supar dar cu pensula dai cind ai timp de omorit ,persoana care intreba cu ce sa i-l distruga spunea ca are pamint la tara si credema la tara nu e de dat cu pensula,eu unul nu a-m vazut pe nimeni pictind pirul.Si inca ceva aveti grija la ce erbicide cumparati ,unele sint contrafacute ,dai o gramada de bani si inpirlogesti si locul.
 
Floria daca erbicidul e testat e ok ,a-m crezut ca l-ai vazut pe net,cit despre partea cu scrisul corect chiar nu mi-am dat seama :) nu a fost intentionat,dar cind spui ca scriu sa ma aflu in treaba,aici esti un pic rautacioasa ,eu nu i-mi dau cu parerea spun din propia experienta sau lucruri concrete,
 

Floria

Active Member
Sunt de acord ca scrii din propria-ti experienta , dar erai pe langa subiect in sensul ca generalizai , acuza-ma de orice dar nu de rautate, urasc oamenii care fac rau cu buna stiinta sau din prostie.
 

IZA

Active Member
Si Roundup, Glyphogan au acelasi glifosat 360 substanta activa.... depinde de firma care il produce............
 
Salutari.Iza ai mare dreptate unele erbicide sunt identice ca substanta ,diferenta o face dozajul si aditivi care sunt adaugati in amestecul lor,ex. promedonul cu prometrexul ,unul e pulbere altul e lichid dar substanta activa e aceasi,
 

Floria

Active Member
marian sima a spus:
Uitasem ,a fi rautacios e ceva si a face raul e altceva ,eu nu am zis ca mi-ai facut rau ,am zis ca esti un pic rautacioasa si nu stiu de ce .
Cred ca scrisul tau este de vina, ma zgarie pe retina ! :roll:
 

victoria222

Active Member
Ierbicidul cu care am dat - Round Up- si-a facut efectul. Totul e uscat, mort, si am inceput sa curat locul putin cate putin. Mi-am adus aminte ca nu am respectat concentratia urmand sfatul unui prieten care se ocupa cu agricultura la scara mare si care mi-a recomandat sa pun un litru de solutie la 10 l apa. Este mult mai eficient asa pentru ca imi amintesc de rezultatele de anul trecut cand am folosit Round Up in concentratia indicata pe cutie si nu au fost nici pe departe rezultate asa vizibile. Sper ca nu am facut o mare prostie.Cu toate ca am scapat ieftin de marea de pir din aratura, o sa incerc sa nu mai aplic aceasta metoda pentru ca nu cred nici eu ca este sanatos.
Referitor la aplicarea manuala a ierbicidului pe fiecare buruiana, eu cred ca mai bine il smulgi cu radacina cu ajutorul unui cutit caci nu iti ia mai mult timp decat daca dai cu pensula pe fiecare frunza.
 
Victoria nu trebue sa lucrezi solul o perioada de peste doua saptamini ,trebue sa lasi erbicidul sa i-si faca efectul, daca nu i-l lasi o sa ai probleme si la anul.
 

Floria

Active Member
marian sima a spus:
,nu cind te uiti peste gard la alti probabil tinind ciinele sa i-si faca nevoia
Daca m-ai intrebat ti-am raspuns, dar vad ca esti chiar necioplit. Nu te-am bagat eu in seama tu te-ai bagat in seama cu mine si vad ca esti pus pe harta , am mai vazut si cu alte persoane cum discuti, chiar nu-mi face nici-o placere sa comunic cu tine. Ai gresit locul , aici este armonie, respect, buna intelegere si mai ales persoane de mare bun simt.
 

sicora fabian

Active Member
Marian, Floria, gata, vă ajunge! Pentru cel ce mai continuă cu jigniri şi după acest mesaj, i le şterg şi-i suspend contul!
 

sicora fabian

Active Member
Veşnica problemă a mesajelor scrise - se pot interpreta foarte diferit, mai ales dacă cel ce citeşte este un pic supărat. Ai un pic de răbdare, îi va trece! :D Victoria, 1 l de substanţă îţi ajungea pentru 2000 mp. Dacă vede Popgeo va scrie un mesaj de juma' de oră! :rofl:
 
am dat cu ierbicid TOTAL ,stropit pe pir,am lasat 2 saptamani sa ajunga de la frunze la radacina,,dupa 10 zile s-a uscat tot,am mai lasat 4 zile iar dupa aceea l-am taiat cu sapa.nici un fir n-a mai iesit.
 
Sus