Pir

claude

Well-Known Member
Moderator
Multumesc pentru sugestii!

danero2004 a spus:
singurul minus e timpul , minim 3-4 ani
tocmai aici e problema, ca n-am cum sa las liber terenul 3-4 ani. Unde s-a putut, intr-o zona de livada nou infiintata, am semanat trifoi. Si cu ala e de lucru pana apuca sa-si faca treaba, anul asta am plivit manual de 4 ori zona aceea!
Acum imi fac socotelile sa vad cum pot face cu folia de mulcire, chestia e ca eu nu am sistem de irigatii, ud la furtun, asa ca folia de mulcire normala e cam exclusa, acum studiez varianta de a folosi agrotextil, care e permeabil la apa dar e mult, mult mai scump si, legat de permeabilitate, la mine fiind panta s-ar putea ca apa sa cam alunece chiar si pe agrotextil mai repede decat se poate infiltra in sol.

Interesanta ideea cu otetul, aia chiar e tare, va fi prima pe care o voi incerca!
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator

danero2004

Well-Known Member
Moderator
pacat ca lenea "culturala" impiedica constiinta sa fie de fata cand vezi ca in curand si in Romania (granarul europei) se vor infiltra celebrii monsantenisti si in lacomia guvernantilor , dar vorba aia , ulei si zahar sa fie la fiecare alegere :clap:
 
Buna.
Prin cultivarea terenului cu gazon nu se distrug buruienile?
Am citit ca trebuie tuns des si gazonul se indeseste, nepermitand buruienilor sa mai creasca.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
andreea laura a spus:
Buna.
Prin cultivarea terenului cu gazon nu se distrug buruienile?
Am citit ca trebuie tuns des si gazonul se indeseste, nepermitand buruienilor sa mai creasca.
Ca sa poti insamanta gazonul ai nevoie de teren curat, fara buruieni. Ritmul de crestere gazon/buruieni e mult mai mare in cazul acestora din urma, acapareaza suprafata si nu mai permite gazonului sa creasca. Oricum se recomanda plivirea manuala a gazonului de cateva ori pana cand ajungi sa-l tunzi prima oara. Pe urma plivindu-l raman goluri, trebuie sa reinsamantezi.
Tu ai dreptate, intretinerea corecta a gazonului respectiv tunderea cu regularitate a acestuia este o metoda de a combate buruienile dar pana ajungi acolo...e cale lunga :D
 
Anul trecut am curatat cat am putut de bine o bucata de teren, anul asta am curatat-o inca o data si am plantat gazon.
A iesit cu buruieni ... pir, papadie, patlagina, scai si altele pe care nu le cunosc. In locul unde rasar papadiile se crapa si se ridica pamantul cu tot cu gazon...arata rau de tot, l-am lasat sa creasca putin ca sa pot calca pe el si acum ma lupt cu scosul buruienilor...trebuie sa atinga 10 cm ca sa il tai, mai am de asteptat putin...Ceea ce e mai naspa e ca am 10 ari pe care cresc buruienile in voie si trebuie sa pun gazon peste tot...daca imi va iesi asa cum a iesit aceasta suprafata simt ca dau banii degeaba pe gazon...
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
incearca cu bicarbonat de sodiu la radacina buruienilor , e o metoda veche de presarat pe langa legume ca buruienile sa nu mai apara

o alta metoda , se iau 200ml vodca si se amesteca cu o lingrita de det. de vase si se stropesc frunzele plantelor nedorite
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu am sapat prin livada vreo 3 ani la rand , mi se parea ca nu mai creste nimic , acum inainte de gazon iar nimic , dar am zis ca daca totusi dau cu gazon hai sa mai "gadilim" un pic ....dar cum am udat ...pam-param un miliard de buruieni

Aplicarea acelui glifosat nu are nimic de a face cu aparita ierburile din cauza conditiilor umede. Inainte sa pun gazonul nu aveam pe ce da , acum semintele chiar si cele vechi au germinat , ca de , buruiana asta are seminte care tin si 10 ani , si deci no leaf no deal

eu lucrez cu un nene priceput la insecto-fungo-substante si a zis ca este ceva care distruge tot ce e in gazon EXCEPTAND pirul , adica aplic peste gazon , moare tot minus gazonul dar pirul fiind ierbosenie nu va muri

singura varianta in care pirul e "controlat" e arderea pasunii , anul asta am repetat pe o parloaga si tata zice ca 1-2 ani va fi liniste , caldura intensa arde radacinile de suprafata cat si eventualele seminte asezate pe sol.

Pana acum e linste in zona arsa , singurul minus .... arata ca la Hirshima
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
claude a spus:
Eu am dat cu otet pe traista ciobanului si n-a avut nici pe dracu' :rofl:

Gardeners may use a vinegar herbicide on shepherd's purse(traista ciobanului englez :rofl:) plants. Vinegar kills these plants by drying them out or dehydrating them. The best way to spray vinegar on shepherd's purse plants is to wait for a dry warm day. Apply the vinegar to the leaves of the plant. Because vinegar may not be as caustic as other types of herbicides, gardeners may have to reapply throughout the growing season.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
o idee buna , o opinie corecta (cheep seeds may already contain weeds )

[youtube]IYPnE6lZxRs[/youtube]
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
nu am retinut numele , a zis repede si eu eram cu alte treburi la el , parca mi-a zis ca noi combatem dicotiledonatele si orice e pentru ele merge si la noi

ar mai fi sin un ingrasamant de la compo "rasendunger" parca , care avea si erbicid in el pentru buruieni de gazon
 

elianna

Well-Known Member
Nu stiu exact la ce se refera Dan dar exista un ingrasamant organic care distruge buruienile mai putin pirul care este asimilat gazonului. Pe cutie scrie DCM Engrais organique GAZON PROPRE 2 en 1, action contre les mauvaises herbes engrais pelouse, minigrain technologie efficace 100 jour. Sunt cutii de 3,5 kg pentru 85 mp si costa cam 45 lei. Am incercat anul trecut si a dat rezultate dar e cam scump :) L-am cumparat de la Baumax.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Eu am luat sport , e mai bun la copii , initial de la Baumaxx ,asta nu a mers bine ,apoi am pus Starsem pentru joaca si a iesit chiar binisor ,sincer alte buruieni nu am gasit in afara de cele zonale asa ca nu pot judeca daca aveau sau nu "scapari"
 

corina

New Member
Cit tine efectul? Ideea este ca linga mine era un vecin care are buruiana mai inalta decit un om si ma gindesc ca se va intinde vrind-nevrind. Exista o anumita perioada?
Cel de la care am cumparat terenul mi-a spus ca pe aleea principala a dat cu erbicid cu cca 3-4 ani inainte si aleea era curata si acum.
Ce erbicid total imi recomandati?
un erbicid total foarte bun pe care l-am folosit acum 3 ani,a fost AGIL200.de atunci nu am mai avut probleme cu pirul,palamida si alte buruieni.singura buruiana de care nu reusesc sa scap e curcubitica.l-am aplicat de 2 ori la interval de 2 luni.recomand.
 
Sus