Pitaya

Aura

Member
Deci, dupa cum stiti, am o slabiciune pt fructele exotice :D
in dimineata aceasta am gasit germinate semincioarele de pitaya, 5 la numar( le aveam puse in pamant de vreo saptamana).

http://libellule.sunphoto.ro/plantuta_pitaya/14442509

a mai incercat cineva? cum se dezvolta plantuta? creste greu, usor? stiu ca este un cactus....
am facut si un mic montaj..pt cei ce nu stiu cum arata fructul..face o floare tare frumoasa.
http://www.trilulilu.ro/libellule/f141d856c6d60f

eu nu am mancat...nu m-am indurat....de 15 , oo Ron...am vazut intr-un magazin..era 15, 00 Ron bucata...exagerat, exagerat!! asa ca nu am luat..am mai trecut peste cateva zile mai tarziu la magazinul acela ..si fructele erau tot acolo..nu le cumparase nimeni...in schimb..erau f. stricate..ajunsesera in stare de putrefactie...erau f. molesite..si tot 15, 00 Ron costau....am luat unal in mana vrand sa-l analizez mai bine..si mi-au ramas cateva semincioare pe mana... m-am sters cu un servetel pe mana..si cateva semincioare au ramas prinse de acesta...pac...mi s-a aprins beculetul...am impaturit bine servetelul cu semintele in asa fel incat sa nu cada...si l-am pastrat...asa ca fara sa platesc si fara sa cumpar fructul... m-am facut cu 5 semincioare de pithaya....era pitaya rosu...credeam ca nu vor rasari..pt ca au fost obtinute pe "necinstite"....
:oops:
Aura
 

melimeli

Active Member
m-am uitat la filmulet :D
astept sa vad in continuare cum se vor dezvolta la tine :) eu nu prea stim (de fapt nu stiam deloc ) de fructul asta
 

Aura

Member
eu stiam de el..inainte sa-l vad in magazin..dar nu gasisem pareri prea grozave despre el pe net...in plus, in saptamana aceea chiar eram la limita cu banii..ca altfel poate luam...nu atat pt gust ... cat pt seminte...dadusem eu pe kiwano..aproape 10, 00 Ron..si nu as fi dat pe asta care era asa frumos colorat?? :D
o sa va tin la curent. Sper sa reziste "dragonii"mei...
Aura
 
Da..interesant fruct si experiment! Imi place ca vad ca faci mereu clipuri cu si despre ceea ce plantezi. Se potriveste melodia de fundal. Succes! Sa ne tii la curent!
 

diana999

Active Member
Ce le-ai facut de s-au dus? Mie nu-mi par pretentiosi deloc. Dupa ce-au rasarit cei din poze, am mai semanat multe seminte. Majoritatea au germinat. Sunt desi, ca o padure :giggle:


Wow...Calin, ce mari sunt ai tai! In cat timp au crescut atat ? Au inflorit vreodata??
 

fixpix

Active Member
Diana ai mei sunt numai 1.
Tinand cont ca am adus butasi din Taiwan in 2005, socotesc ca au 6 ani :)
De inflorit, ioc pentru ca iti dai seama ca in ghiveci in apartament pe nord cu toata bunavointa nu le pot acorda aceleasi conditii pentru inflorire... dar imi plac si asa fara flori.
Nu pot duce ghiveciul la ai mei in curte ca s-ar rupe tot in bucatele!
:rofl:
 
Sus