Plante care dupa uscare raman la fel

iudit

Well-Known Member
Moderator
Helichrysum bracteatum-flori de pai.
Gomphrena-nasturei.
Limonium
Achillea filipendulina-o floare galbena de camp cu un miros ciudat.
Papura,trestia si alte ierburi ce cresc pe linga ape
Lunaria,physalisul,graul,maciuca de la mac si multe altele care pot fi foarte decorative.
 

Roxana

Active Member
Plante uscate

iudit a spus:
Uscaturile mele
Am vazut si eu astfel de plante prin florari si imi plac. Vroiam sa-mi iau si eu, dar mai frumoase sunr cele ''verzi'' si imi plac mai mult :D


Tina a spus:
Nu stiu cum se numesc :oops: :oops:

Am mai vazut plante din astea da nu mai stiu cum se numesc. Posteaza si tu imaginile la plante necunoscute.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
"Imortele" este un termen general = planta nemuritoare, care se pastreaza frumoasa dupa uscare.

Cred ca ce ne arata Tina se cheama Gomfrena.
 
A

Anonymous

Guest
As mai adauga capsulele de nigella. Sint citeva varietati cu capsule tare decorative. Toate spicele de graminee, nemtisorii de cimp, trandafirii de gradina,uscati cu floarea atirnind in jos,la loc umbros si calduros(uscare cit mai rapida), paraua turcului,ramuri de macese..Pe masura ce imi mai amintesc,mai scriu...
 
A

Anonymous

Guest
Daca in cosuletul cu potpouri pui pietricele poroase pe care le calorezi cu aquarele dizolvate cu esente, efectul e deosebit(sau scoici,conuri,....)
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Violeta,mie mi se pare ca nu se prea potrivesc combinate,dar asta depinde dupa gustul fiecaruia,stii ca nu-i frumos ce-i frumos,e frumos ce-ti place.
Se usca in acelasi mod toate,la umbra si cu capul in jos.
 

Mircea20

New Member
Azi, am cumparat si eu o Celosia si vreau sa o usuc, daca spuneti ca isi pastraeza culoarea si apectul. Cand o pun cu capul in jos? Trebuie taiata, si unde?, sub floare, cu tot cu frunze, deasupra pamantului ???
 
Sus