Plante carora nu le trebuie pamant.

diana999

Active Member
ce plante traiesc in alt substrat decat in pamant?am oroare de rame...phale traiesc pe scoartza.mai am un bambus pe care-l tzin in apa.alte flori?
 

cory_helen

Active Member
am auzit ca hoya poate trai in perlit sau chiar numai in apa... a fost un topic la hoya despre asta... :D
 

Maranta

Member
Salutare ,

ar mai fi cactusii si suculentele care pot vegeta extraordinar intr-un substrat 100 % mineral (nisip de concasaj + diverse minerale cu garnulatie diversa...subiectul este foarte complex :wink: ), sa vedem :?: :idea: da, ar mai fi genul Tillandsia din familia Bromeliaceae plante care isi folosesc radacinile mai mult pentru fixare(de copaci ,stanci,sol ), umiditatea preluand-o din atmosfera cu ajutorul perilor aflati pe frunze .
 

diana999

Active Member
nu stiu cum apar.dar n-as vrea sa ma trezesc cu colegi de camera...am pus catziva samburi de lamai in pamant de flori.si spre dezamagirea mea am vazut niste vietatzi pe pamant. :roll:
 

sicora fabian

Active Member
Diana, nu-ti fa probleme! Daca este sa ai ghinion, poti gasi rame si-n legaturile de zarzavat!
Verifica pamantul pe care-l folosesti la transvazarea plantelor si nu vei avea surprize neplacute!
 

diana999

Active Member
sicora fabian a spus:
Diana, nu-ti fa probleme! Daca este sa ai ghinion, poti gasi rame si-n legaturile de zarzavat!
Verifica pamantul pe care-l folosesti la transvazarea plantelor si nu vei avea surprize neplacute!
multzumesc pt incurajari :hug:
 

sonia_i

Active Member
Bun!
Dar cum scapam de rame?
Am avut si eu la un palmier, le-am scos toate, e posibil sa mai fie acum iar? Au facut pui? :(
Trebuia schimbat pamantul?
 

sicora fabian

Active Member
Pot ajunge in ghiveci prin orificiile de scurgere, daca este pus pe pamant, sau prin pamantul folosit la transvazare, daca nu este controlat. De obicei, pamantul cumparat la saci nu are asemenea "musafiri"!
 
Sus