Plante cataratoare pt capetele balconului?

Bristena

Member
Am cautat, am cautat si apoi am mai cautat putin... fara sa ajung la mari concluzii :aoleu:
De aceea, m-am gandit ca voi cu atata experienta poate aveti ceva idei - oare ce planta cataratoare as putea folosi sa inchid lateralele balconului cu ea?
Un pic de informatii: balconul e in forma de L, pe sud si pe est. E la etajul 5, f aerisit si luminos. As vrea sa "astup" cu plante cataratoare capetele lui, ar fi insa nevoie de ceva ce rezista peste iarna.
Va multumesc pt orice sugestie! :D
 

lelia

Well-Known Member
Poti sa pui lonicera(cea clasica ) e foarte rezistenta ,creste repede, e parfumata si vesnic verde ,clematite sau iedera ,iar ca plante anuale poti pune zorele .
 

carmenushka

Active Member
Da, am vazut eu, asta vara, un balcon cu "draperii naturale" :D facute din zorele albastre. Ceva superb! Si acum am urmarit la acelasi balcon cum deja au inceput sa creasca iar zorele. Sunt plantate in jardiniere asezate jos de-a lungul balconului si ele cresc si se intind pe niste fire sfoara prinse din loc in loc. Cresc repede, au frunzis bogat, si fac toata vara flori superbe!
Cu lonicera, clematite & co, e putin mai greu pentru ca au nevoie de spatii mai mari pentru radacini, se recomanda ghivece de 50-60 cm diametru si cel putin la fel de adanci
 
Sus