Plante cataratoare pt ziduri

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Buna dragilor, sant convins ca fiecare avem pe undeva niste ziduri mai putin aspectoase care s-ar preta la o acoperire cit de cit aspectoasa si nedistructiva.

Cred ca sant mai multe tipuri de liane cu frunze si/sau flori frumoase dar sant cam putine care se catara singure pe zid .

As incepe cu o lista aici, pt ca am descoperit citeva recent care imi par foarte faine, schizophragma si bignonia.

Sant si citeva siteuri care sant dedicate acestor plante dar de obicei nu le au pe toate listate aici.. .au insa diversitate la varietati




NumeNume stiintificCiclu temporalPersistenta FrunzeFloriCuloarefructeToxicitateNativa din
IederaHedera helixperena Vesnic verziacceptabiledapeste tot
Hortensie CataratoareHydrangea anomala subsp. petiolarisperenacazatoarespectaculoase.
Liana CanadianaParthenocissus quinquefoliaperenacazatoareNuAmerica N
Iedera de BostonParthenocissus tricuspidataperenacazatoareNuAmerica N
Schizofragma Schizophragma hydrangeoidesperenacazatoareSpectaculoaseAsia
Vita cruceBignonia Capreolataperenavesnic verziDeosebiteAmerici
Luleaua turculuiCampsis Radicans -perenacazatoareSpectaculoaseAmerici
Euonymus cataratorEuonymus fortuneiperenavesnic verde sau cazatoareacceptabile.
CobaeaCobaea ScandensanualacazatoareDeosebite
 
Ultima editare:

crysty

Active Member
Salut, mai este si Luleaua turcului (Campsis radicans) sau asta nu se incadreaza la ziduri ci doar pentru garduri merge ? adica probabil nu se prinde singura ca si iedera de perete ci trebuie ajutata cu sfori/sarme/plasa de fier-beton ca la trandafirii cataratori,vita-de-vie .


Poza nu imi apartine e doar un link de pe net. Nu am timp acum dar pot sa decupez poza ca sa nu se mai vada scrisul pe ea. Din cate am citit pe net luleaua turcului nu face flori multe daca creste la umbra ,ci ii trebuie soare macar o ora pe zi.
 
Ultima editare:

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Ok... am sa o trec si pe asta.. e campsis radicans Stiam ca se poate urca si asta... dar ca in general necesita suporti. Aici nu se vede daca are suport sau nu..... dar la o citire mai detaliate pe diverse pagini web se pare ca e capabila sa se urce singura.... fara suporti. Nu stiu daca oricare varianta.
 

gomez99

Well-Known Member
se urca si luleaua. face niste excrescente mici pe noduri care se infig in tencuiala. nu recomand pentru cine are casa placata cu polistiren si nu e sigur ca placarea e profi. cind se stufoseste, la o furtuna mai serioasa poate sa desprinda polistirenul.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
luleaua turcului si campsis radicans e una si aceeasi planta.
Si da.. e cam distructiva la ziduri slabe.
 

Ciubotariu Alina

Active Member
Ce inaltime si latime are zidul?Eu am wisteria( distructiva daca nu o tunzi). Mai recomand si clematite ca Montana Rubens. Citesc ca ajunge la 8 m. Vreau sa cumpar sa imbrac scara exterioara. Vreau sa fac o proba si cu trandafiri cataratori sa imbrac casa. Asociatia Americana de Trandafiri spune ca cei de la David Austin au nevoie de ghivece de 60 litri minim.
Dar depinde ce vrei sa imbraci si ce orientare.
Nu pune Hedera. Am avut eu si doar ce am scos-o. Daca gaseste gauri in structura, face radacini
 

Ciubotariu Alina

Active Member
Iti arat gardul unde am avut hedera. Avea niste radacini in magazia vecinului...
Wisteria despre care ti-am spus ca e invaziva doar daca o lasi, de radacini inca nu stiu daca fac stricaciuni, a mea are doar vreo 5 ani si am tuns-o ca n-a inflorit pana acum, si iti arat si scara pe care vreau sa fac o proba cu Montana Rubens. Cu trandafirii poate fac proba in primavara.
 

Atașamente

Ciubotariu Alina

Active Member
Ti-as recomanda si vie salbatica daca are unde sa se agate. E cel mai ieftin si nu necesita intretinere. Mie mi-a iesit singura
 

Atașamente

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Exista si iedera mai docila si care nu e distructiva. . Astea mentionate aici se catara singure pe ziduri..... e sectiune de clematis pe forum .
Cred ca e un numar foarte limitat de liane care se ataseaza de ziduri singure ...cam cele puse in tabelul de la inceput.
Stiu de Wisteria.......doar ca intradevar e cam prea-prea. Cred ca am o iedera care e docila .. dar vom vedea....;-)

Nu doresc sa instalez suporti pe zidul ala ca nu e zidul meu..... zidul e imens... are cel putin 5-6 m inaltime si 10 m latime.... chiar dublu daca consideram ca e pe doua gradini.
 
Ultima editare:

Ciubotariu Alina

Active Member
Am inteles ce zici. Poate ne zici aici ce varianta ai ales.
P.s. se pare ca am liana canadiana. Nu stiam ca asa se numeste. Eu ii zic vie salbatica.
E in ultima poza. Confirmi tu, te rog?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Hehe.... nici chiar dar nici departe... arata insa destul de nasol asa cum e....;-) E probabil zidul unui atelier pe mai multe nivele.
Acuma daca mi-a facut asemenea "cadou in gradina"... mai bine sa il fac frumos... fara prea multi bani dati.
 
Ultima editare:

Ciubotariu Alina

Active Member
Hehe.... nici chiar dar nici departe... arata insa destul de nasol asa cum e....;-) E probabil zidul unui atelier pe mai multe nivele.
Acuma daca mi-a facut asemenea "cadou in gradina"... mai bine sa il fac frumos... fara prea multi bani dati.
Personal cred ca acea constructie nu e amplasata legal. In rural trebuie distanta minima de 6 metri de gardul vecinului.

Fara prea mare investitie tot cu liana canadiana tin. Dar hortensiile alea mi se par wow.
Orice ai pune trebuie suport de catarare.

Trandafiri nu pui? Eu sunt fascinata dupa cei de la David Austin. Au si trandafiri care depasesc 8 metri, dar fara sa intervii prea mult.
Generouse Gardner e unul dintre ei.
Am gasit acum cativa ani o postare din Romania. Caut linkul daca vrei.
De intretinera lor, nu stiu decat ca sunt rezistenti la boli si inghet pentru ca am facut cadou nashei mele acum 6 ani.
In orice caz, eu pun la primavara cativa cataratori.
 

Ciubotariu Alina

Active Member
Personal cred ca acea constructie nu e amplasata legal. In rural trebuie distanta minima de 6 metri de gardul vecinului.

Fara prea mare investitie tot cu liana canadiana tin. Dar hortensiile alea mi se par wow.
Orice ai pune trebuie suport de catarare.

Trandafiri nu pui? Eu sunt fascinata dupa cei de la David Austin. Au si trandafiri care depasesc 8 metri, dar fara sa intervii prea mult.
Generouse Gardner e unul dintre ei.
Am gasit acum cativa ani o postare din Romania. Caut linkul daca vrei.
De intretinera lor, nu stiu decat ca sunt rezistenti la boli si inghet pentru ca am facut cadou nashei mele acum 6 ani.
In orice caz, eu pun la primavara cativa cataratori.

Scuze. Este vorba de trandafirul James Galaway.

 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
E posibil sa ai dreptat cu legalitatea.. dar e in orasel.. nu e in rural. Nu pot sa pun suporti pe el ca nu e zidul meu.... dar sa las o planta sa se catere singura pot.
Trandafiri nu prea cred ca pot sa pun pe el ca la trandafiei le trebuie suporti... o sa caut altceva pe ce sa pun trandafiri. Caut un trandafir galben plin intens care sa infloreasca mult timp.... dar nu cred ca este. Mersi.... da ar fi ideal zidul ala plin de trandafiri.. dar am sa il umpluu cu 2-3 feluri de liane care nu au nevoie de suporti. Linkul ala e misto de tot.!!
 
Ultima editare:

Ciubotariu Alina

Active Member
La astia visez. Vad cum fac pentru la primavara.
Cei 3 din poza mare sunt tufe mici, aprox 1/1, ceilalti cataratori. Cel mai galben catarator este Teasing Georgia.
I-am ales pe "mustata", dupa rezistenta excelenta boli si parfum intens.

davidaustin.com
gradinabijoux.ro
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
E mai mult crem-portocaliu decit galben... de frumos este insa foarte frumos.
 
Sus