Plante decorative

Maria Setyar

New Member
Buna seara,am o orhidee si cred ca este bolnava!
I-mi este frica sa nu o pierd va rog ajutatima!
Atasez o poza, vreau sa specific ca are si ceva care misuna in vasul cu pamant ceva fffoarte micuti,care doar cand ud planta se vad asa am primito,acuma are si flori dar se ofilesc prea repede parerea mea !
Multumes anticipat !



Vezi atașament 9552Vezi atașament 9553
 

Ovidiu1111

New Member
Salutare!
Dupa cum arata orhideea phaleonopsis, este foarte deshidratata...
Daca doresti sa salvezi planta:
- taie tija florala (florile consuma multe nutrimente si apa)
- uda scoarta si lasa planta 1 zi sau 2 sa se hidrateze putin (in felul asta se evita socul transplantarii)
- replanteaza orhideea(
)

P.S.1 Scoarta trebuie sa fie cat mai curata (se gaseste de cumparat online https://secretgarden.ro/)
P.S.2 Insectele alea din pamant s-ar putea sa fie benefice(in sensul ca mananca mucegaiul). Zic asta pentru ca am si eu la toate orhideele.
In link ul de mai jos sunt detalii care te pot ajuta!
 

Maria Setyar

New Member
Salutare!
Dupa cum arata orhideea phaleonopsis, este foarte deshidratata...
Daca doresti sa salvezi planta:
- taie tija florala (florile consuma multe nutrimente si apa)
- uda scoarta si lasa planta 1 zi sau 2 sa se hidrateze putin (in felul asta se evita socul transplantarii)
- replanteaza orhideea(
)

P.S.1 Scoarta trebuie sa fie cat mai curata (se gaseste de cumparat online https://secretgarden.ro/)
P.S.2 Insectele alea din pamant s-ar putea sa fie benefice(in sensul ca mananca mucegaiul). Zic asta pentru ca am si eu la toate orhideele.
In link ul de mai jos sunt detalii care te pot ajuta!
Multumesc frumos pentru raspuns!
Am transplantat orhideea ,in urma cu doua saptamani si am stropito cu mospilan !
Planta mea se simte mai bine ,frunzele și-au revenit și sper sa fie ok !
Va multumesc pentru sfaturi si pentru video atasat,am m-ai învatat ceva din aceste filmulete !
 

Ovidiu1111

New Member
Ma bucur ca isi revine orhideea!
Cu placere! Ma bucur ca am putut ajuta!
Daca mai aveti ceva intrebari, nu ezitati sa ma intrebati sau sa puteti cauta in videoclipurile de la "MissOrchidGirl". Are foarte multe informatii in videoclipuri. Eu de acolo am invatat :rofl:

Sa aveti spor si succes cu florile!
 
Sus