Plante necunoscute

Marianis

New Member
Sper sa nu va enervati, dar iarasi vincu un set de plante carora nu le stiu numele :roll: ....ei!...ce sa faci daca esti incepator? :?

1.




2. Trece printr-o faza mai proasta si nu am habar de ce....






3.




4. Pe aceasta planta m-am suparat in vara. Mi-au rastirnat-o gainilesi nu am mai strans-o de pe jos decat acum 2 saptamani


Tot acelasi fel deplanta,doarca intr-unmini peisaj de borcan:


5.Cred ca e Kalanchoe thysiflora, dar astept sa imi aprobati idea


Acesta e puiul ei:


6. Plante ca aceasta am avut multe si mari, doar ca, dinpacate, cei 2 caini nazdravani ai nostri le-au rupt. Asa ca, acum am una mica si una fara frunze, pe care nu au rupt-o. Rezista si afara, la temperaturi cu -.


Sper ca nu v-am suparat cu atatea flori....
 

miki70

Active Member
Nu am cerut sa le pui direct mari, trebuie sa le pui mici si atunci cand dai clik pe poza sa se poata mari. Chiar deranjeaza :) , trebuie sa le modifici. Poti pune doar link catre o poza mare, nu direct poza.
Din pacate nu te pot ajuta la identificarea plantelor :( .
 

Marianis

New Member
Nu pot sa le tot modific de 10 ori. Va rog, daca puteti, in pofida imaginilor, sa imi indicati plantele!
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Nr 2 este cuphea hyssopifolia lavender.
1 si 3 sunt doua soiuri de peperomia cred.
 

fixpix

Active Member
4 si 5 (nu le stiu numele - poate 5 o fi ceva Echeveria?) sunt suculente...si au nevoie de un pamant mai afanat, nisipos, prin care sa treaca apa rapid. Dupa cum vad ce folosesti tu e destul de NEGRU, macar pentru astea 2 nu ar strica sa-l amesteci cu ceva.
Eu folosesc nisip trecut prin sita (se foloseste partile mari, nu cele fine) sau perlit (o chestie ca niste granule albe).
 

Marianis

New Member
Am luat in calcul sa le modific pamantul, dar nu am vreme....sunt a VIII-a si e cam complicat acum....Am luat mai de mult acest lucru in calcul, cand am luat planta acum o luna de la o florarie. A trebuit sa ii modific ghiveciul din cauza ca era prea mic, si am observat tipul de pamant care era in cel mic....L-am pus in graba intr-un pamant de turba pura, caci cam merge la orice...asa a ajuns sa aiba asa pamantul....povestea puiutului este aceasi....nu am vreme.....sunt prea ocupat cu scoala. Doar in weekend ma mai relaxez pe la floricelele mele, iar seara, intru pe net si ma mai relaxez 10 minute, in fiecare zi, cautand informatii despre flori. Daca as invata mereu, nu as mai si traii in realitate...Multumesc ca mati mai atentionat...cand o sa gasesc un moment potrivit, le schimb pamantul!
 

Marianis

New Member
Nu este Echeveria. Am verificat. Dupa mine, trage mult mai mult spre Kalanchoe, deoarece am vazut o planta acum ceva vreme, numita Kalanchoe thysiflora, daca imi amintesc bine, care arata foarte mult ca cea pe care o am. Dativa si voi cu parerea daca e sau nu, deoarece eu nu tare stiu ce sa cred.
Multumesc ca mi-ati spus pana acum unele plante!
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Cred ca sunt Adromischus. Cand ai timp, cauta aici: http://www.desert-tropicals.com/Plants/ ... schus.html si gasesti denumirea completa.

In privinta modului de abordare a suculentelor luate din florarii exista un subiect in forum
viewtopic.php?f=14&t=8854 unde vei gasi informatii verificate de membrii forumului.

Marianis a spus:
...L-am pus in graba intr-un pamant de turba pura, caci cam merge la orice...
La alte plante o fi mergand, dar suculentelor nu le place deloc!

Inteleg ca acum ai ca prioritate examenul de sfarsit de gimnaziu, dar daca vrei sa ai plante sanatoase, nu mai face acum achizitii ci la vara cand o sa ai timp sa te informezi despre cerintele lor.
 

Marianis

New Member
Am luat-o cand a inceput anul scolar.. Nu o sa mai iau...dar e greu....in ciuda programului meu incarcat si celor 10 min de net pe zi, nu rezist fara flori. Vreau mai multe, si mai multe.....cand am grija de ele ma relaxez enorm si sunt sigur ca numai asa rezist sa fac fata stresului.....E grea viata, fac naveta, dar norocul meu e spatiul imens pe care il am pentru flori si iarna, si vara. Concluzia, iubesc florile, ele fiind respiratia mea...Dar promit ca nu o sa mai iau, pt binele lor!
 
Sus