Plante perene rezistente în zone de deal si munte

veretregn

Active Member
Aș dori sã amenajez 2 borduri cu plante perene. Singura problemã este cã nu știu cât sunt de rustice plantele pe care doresc sã le plantez. Mã puteți ajuta cu experiența voastrã? O bordura va fi la Hunedoara la aprximativ 500 de m altitudine, cealaltã va fi în munții Poiana Ruscã la 950 m altitudine, deci pentru zona de deal și montanã.

Lista mea de plante cuprinde:

Aquillegia, Delphinium, Knifophia, Achillea filipendula, Erysium, Erigeon, Aster peren, Astilbe, Echinacea, Lobelia, Anghinare, Astrantia, Alstroemeria, Hellenium, Hosta, Heuchera, Geranium paetense, Phlox paniculata

Ierburi

Miscanthus, Pennisetum, Cortaderia, Imperata, Festuca glauca


Bulboase

Lalele Darwin, Eucomis, Crini orietntali și asiatici, Fritilaria, Crocosmia

Plante aromatice

Lavanda augustifolia, Salvie, Rozmarin

Fructe

Ribes uva-crispa (agrișe), Ribes rubrum (strugurei).

Vã mulțumesc.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Depinde ce doresti sa realizezi... adica cit timp pe an vrei sa ai flori, apoi depinde si de cantitatea de precipitatii pe an... si depinde si cit timp ai sa le ingrijesti depinde si cita zapada e peste iarna.

Eu as mai adauga si narcise si hellebore (spanz), la lalele m-as orienta spre cele foarte rezistente si nu spre cele pretetntioase. Cu Kniphofia... alege o varianta mai rezistenta.
Apoi mai trebuie sa ai grija sa se intzeleaga diversele plante intre ele.
 

carla

Active Member
Eu nu stiu exact la cati metri altitudine stau, dar oricum e langa Brasov iar iarna ajung lejer la -25 grade :mrgreen: (am avut si -30 intr-un an). Deci frig de crapa pietrele ...

Din perenele pe care le-ai scris tu am in gradina aquilegia, delphinium, aster peren, hosta, heuchera si phlox paniculata, care rezista foarte bine si rasar an de an. Am si geranium, dar nu praetense, alte soiuri si o duc foarte bine la mine
Pentru restul nu ma pronunt, ca nu am, dar rozmarinul stiu sigur ca nu rezista afara peste iarna, trebuie scos toamna tarziu si bagat intr-un ghiveci in casa. Iar salvie depinde de care vrei, nemorosa rezista afara iarna (dar parca nu-i de pus in mancare :? ), officinalis nu rezista
 

veretregn

Active Member
carla a spus:
Eu nu stiu exact la cati metri altitudine stau, dar oricum e langa Brasov iar iarna ajung lejer la -25 grade :mrgreen: (am avut si -30 intr-un an). Deci frig de crapa pietrele ...

Din perenele pe care le-ai scris tu am in gradina aquilegia, delphinium, aster peren, hosta, heuchera si phlox paniculata, care rezista foarte bine si rasar an de an. Am si geranium, dar nu praetense, alte soiuri si o duc foarte bine la mine
Pentru restul nu ma pronunt, ca nu am, dar rozmarinul stiu sigur ca nu rezista afara peste iarna, trebuie scos toamna tarziu si bagat intr-un ghiveci in casa. Iar salvie depinde de care vrei, nemorosa rezista afara iarna (dar parca nu-i de pus in mancare :? ), officinalis nu rezista
wow. mulțumesc pentru răspuns. este o veste bună.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Miscanthus e de zona 5, deci ar trebui sa reziste, eu am in gradina dar e plantat anul acesta, nu a trecut iarna peste el ar in principiu ar trebui sa fie ok. Pennisetum e de zona 6, deci depinde de iarna e la tine, iar cortaderia de asemenea, eventual cauta Cortaeria selloana Pumila, e o varietate un pic mai scunda, dar e mai rezistenta la ger, la mine a trecut 2 ierni fara probleme. Specia s-ar putea sa nu-ti supravietuiasca
 

veretregn

Active Member
claude a spus:
Miscanthus e de zona 5, deci ar trebui sa reziste, eu am in gradina dar e plantat anul acesta, nu a trecut iarna peste el ar in principiu ar trebui sa fie ok. Pennisetum e de zona 6, deci depinde de iarna e la tine, iar cortaderia de asemenea, eventual cauta Cortaeria selloana Pumila, e o varietate un pic mai scunda, dar e mai rezistenta la ger, la mine a trecut 2 ierni fara probleme. Specia s-ar putea sa nu-ti supravietuiasca
Hopa. Mulțumesc. Folosești mulci în timpul iernii pentru protejarea lor?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
cortaderia am protejat-o in a 2-a iarna in sensul ca am facut la baza un musuroi din mranita, dar nu i-a placut, se pare ca i-a tinut prea umed la radacina si in mijlocul tufei au putrezit cateva fire. Pennisetum l-am plantat abia in primavara asta, nu l-am mulcit, voi vedea in primavara daca a supravietuit. tot ceea ce le fac e sa le leg snop, astfel incat sa nu stagneze umezeala in mijloc
 

elixir

Member
Claude, Miscanthus-ul cat a crescut in primul an?
Stiu ca se inmulteste prin rizomi, exista si varianta cu semnite, cumva?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Elixir, eu am primit Miscanthus in primavara, era rasad, avea 5 cm, deci era mic al naibii :mrgreen: In vara asta asta a ajuns la 40 cm, a suferit si de seceta, sa vad cum o sa se descurce la anu' .
In mod sigur se inmulteste din seminte, al meu e clar din seminte :D
 

alfa

Active Member
La munte unde avem noi casuta si gradina sunt la aprox. 800m+ si am si eu perenele amintite de Carla, si in plus Echinacea, Hellenium, lavanda si coacaze rosii. Le merge foarte bine.

Ti-as mai sugera mai multe soiuri de plante de stancarie( si nu numai), care la mine se simt excelent : phlox pitic, floare de colt, saxifraga, armeria, dianthus, campanula, aubrieta, primule.

Si irisi de toate dimensiunile. Si clematitelor mele de grupa C le merge bine.
 

veretregn

Active Member
alfa a spus:
La munte unde avem noi casuta si gradina sunt la aprox. 800m+ si am si eu perenele amintite de Carla, si in plus Echinacea, Hellenium, lavanda si coacaze rosii. Le merge foarte bine.

Ti-as mai sugera mai multe soiuri de plante de stancarie( si nu numai), care la mine se simt excelent : phlox pitic, floare de colt, saxifraga, armeria, dianthus, campanula, aubrieta, primule.

Si irisi de toate dimensiunile. Si clematitelor mele de grupa C le merge bine.
Wow. Mulțumesc frumos.
 

elixir

Member
Claude, multumesc. Putinel, 40 cm, la ce planta ar trebui sa ajunga in anul 2! O sa-mi incerc norocul si eu in primavara!
 
Sus