Planteo - bulbi de flori Olanda

Bulbi CADOU! Va rugam sa cititi cu atentie conditiile in care se ofera bulbii cadou!
Valabil doar pentru comenzile ce contin NUMAI bulbi de amaryllis primite pana marti 9 februarie! Comenzile primite vor fi expediate DOAR in perioada 9 - 12 februarie!
La fiecare bulb de amaryllis comandat pana pe 9 FEB primiti cate un bulb mic (pui) de amaryllis hybrid. Bulbii oferiti cadou sunt amestecati, nu stim exact ce culoare este fiecare in parte! http://www.planteo.ro/bulbi-hippeastrum-amaryllis
Tosca.jpeg exotica.jpg spotlight.jpg flamenco-q.jpg lady-jane.jpg exotic peacock.jpg exotic star.jpg double-delicious.jpg
 

LadyBug

Well-Known Member
Eu tot asteptam crin lankonese, dar abia aparuse ca a si disparut, sa inteleg ca nu mai puteti aduce?
 
Eu tot asteptam crin lankonese, dar abia aparuse ca a si disparut, sa inteleg ca nu mai puteti aduce?
Vom mai aduce crin Lankongense. Ati observat ca este un crin pitic, de talie joasa, da? Datorita faptului ca este pitic, bulbul este mult mai mic decat la crinii de talie medie sau inalta. Mai exact bulbul este putin mai mare decat unul de ghiocel, deci mai mic decat un bulb de lalea. Asta ca sa nu va "speriati" cand il vedeti, am mai avut cazuri.
 

LadyBug

Well-Known Member
... Daca pun crinii comandati langa cei imperiali albi se pot "corci"? Am patit cu amarillys si eram curios.... :D :D
Nu cred ca e posibil asa ceva.
Vom mai aduce crin Lankongense. Ati observat ca este un crin pitic, de talie joasa, da? Datorita faptului ca este pitic, bulbul este mult mai mic decat la crinii de talie medie sau inalta. Mai exact bulbul este putin mai mare decat unul de ghiocel, deci mai mic decat un bulb de lalea. Asta ca sa nu va "speriati" cand il vedeti, am mai avut cazuri.
Am auzit ca face flori mult mai mici decat crinii orientali, acum nu stiu exact cat de mici: cam cat o moneda de 50 de bani sau mai mari, cu diametrul de 6cm? In poze-i foarte frumos, nu pare chiar asa de mic, oricum eu vreau sa-l cumpar de anul trecut dar mi se pare ca era mai scump atunci decat era acum cateva zile, cand eram hotarata sa-l comand, insa a disparut. As vrea sa fac precomanda la el, impreuna cu altele... Iata lista, o postez aici pentru ca unele nu sunt disponibile pe site: (primul e pretul, doresc numai cate o bucata din fiecare, doar la gladiole cate 3 sau cat e nr minim)
Pret Planta
17 Bulbi crini Lankongense - circumferinta bulb 6+ cm (matur) - raritate
9.9 Bulbi (radacini) lacramioare (margaritar) Prolificans - flori duble
20 Bulbi bletilla Sweet Lips
12 Bulbi bletilla striata roz (orhidee)
29 Bulbi dalii imperialis
7 Bulb crin Uchida
6 Bulbi dalia Café au Lait
6 Bulb cala (zantedeschia) Flame
6 Bulb cala (zantedeschia) negre - Schwarzwalder
6 Bulb cala (zantedeschia) Cameo
5 Bulb cala (zantedeschia) Pink Persuasion
6 Bulb cala (zantedeschia) Picasso
6 Bulb cala (zantedeschia) Treasure
6 Bulb dalia Edge of Joy
6 Bulb dalia Fashion Monger
7 Bulb dalia Impression Fantastic
7 Bulb dalia Night Butterfly
11 Bulb dalia Totally Tangerine
6 Bulb dalia Twynings Smartie
0.7x3 Bulbi gladiole Blue Frost
0.6x3 Bulbi gladiole Mon Amour
0.8x3 Bulbi gladiole Adrienne
Credeti ca vor fi disponibili, si cam pe cand? Si bletilla alba variegata e interesanta, va fi disponibila?
 
Ultima editare:
Gata s.a facut comanda. Dar am o singura intrebare. Daca pun crinii comandati langa cei imperiali albi se pot "corci"? Am patit cu amarillys si eram curios.... :D :D
Florile obtinute din bulbii achizitionati vor fi intotdeauna aceleasi. Exista posibilitatea sa se polenizeze intre ele si daca nu taiati capsula cu seminte, sa rasara crini care pot fi un hybrid intre cei doi, depinde ce gena este ma puternica. Poate sa iasa identic cu unul dintre ei sau sa imprumute unul de la celalalt anumite caracteristici, culoare, forma floare, dimensiune, etc. Dar este recomandat ca dupa ce florile se ofilesc sa taiati capsula, astfel incat toata energia sa se directioneze catre bulb, in scopul inflorii bogate si in sezonul urmator, si nu catre producerea de seminte. Oricum dureaza cativa ani pana infloresc din seminte, asta daca polenizarea are loc cu succes, deoarece sunt cateva reguli de incrucisare.
 
Doamna Lady Bug, v-am atasat o poza concludenta referitor la marimea florii crinului Lankongense.
Va rog sa-mi comunicati datele de livrare, imi cer scuze nu imi mai amintesc exact numele dvs. pt a gasi o comanda mai veche.
Lacrimioare Prolificans nu mai avem din pacate;
Dalia imperialis este o dalie care infloreste foarte tarziu, prin octombrie si de aceea trebuie plantate doar in zonele mai calde ale tarii, motiv pentru care nu am adus prea multe, dar daca doriti neaparat, am mai putea aduce. Numai ca sunt sanse destul de mari sa nu o vedeti inflorita. Am adus mai mult de test.
Vom incerca sa mai aducem si bletilla cu fruze vargate, dar producatorii cu care colaboram de obicei nu o mai au din pacate.
lilium_lankongense.jpg
 

LadyBug

Well-Known Member
Am inteles, multumesc foarte mult pentru lamuriri. Crinul lankongense are florile mici, dar e foarte interesant si frumos, vreau sa-l cumpar, il aduceti primavara asta sa-l iau in aceasta comanda?
Dalia aceea fiind foarte mare banuiesc ca nu prea creste in ghiveci, poate intr-unul mare, ca sa o pot lua in casa cand vine frigul? Dar o las pentru anul viitor, la fel si pe bletilla variegata si lacramioara prolificans.
Si mai am o intrebare: pot sa-l cresc pe lankongense in ghiveci, cum obisnuiesc sa procedez cu ceilalti crini si cam ce dimensiune trebuie sa aiba ghiveciul, tot la fel de mare ca pentru un crin oriental (avand in vedere ca face tija mare) sau poate fi un ghiveci mai mic, de 15 sau 12 cm diametru, de exemplu?


Nu aveti de ce sa va cereti scuze, o sa va trimit adresa pe e-mail, am toate mesajele din comenzile mai vechi, dar as prefera ca florile sa ajunga la mine in martie, deoarece pentru luna februarie mi-am consumat resursele :), sper ca nu e prea tarziu. De asemenea, prefer sa trimit banii in cont inainte de livrare ca sa nu mai trebuiasca sa ma complic si cu rambursul, pentru ca nici nu cred ca voi ajunge eu personal la posta sa ridic pachetul si nu vreau sa complic si mai mult persoana pe care o voi ruga sa se duca sa-l ia :)
 
Ultima editare:
Sus