Planteo - bulbi de flori Olanda

Buna seara. Am primit comanda cu nr 4467. Crinii vad ca sunt incoltiti. Asa ar trebui sa fie? Si cand i.as putea planta in gradina avand in vedere ca a plouat si pamantul e destul de umed si pe langa asta noaptea sunt 3-6 grade C. Astept un raspuns cat mai urgent . Multumesc!!! :D
Este foarte bine ca sunt incoltiti. Este vorba mai exact de crinii asiatici care sunt primii care infloresc si e normal sa fie incoltiti, avand in vedere ca infloresc in mai - iunie. Puteti sa-i plantati deja, sunt rezistenti la frig.
 

LadyBug

Well-Known Member
Eu cred ca pot fi plantati cat mai repede, eu i-am pus demult in ghivece si ii tin afara, am si vechi si noi (de anul asta, dar din comert) nu-i pb daca sunt incoltiti, ba mai astept sa fac rost de bani ca sa mai comand si altii :)
 

AnDu

Active Member
Eu cred ca pot fi plantati cat mai repede, eu i-am pus demult in ghivece si ii tin afara, am si vechi si noi (de anul asta, dar din comert) nu-i pb daca sunt incoltiti, ba mai astept sa fac rost de bani ca sa mai comand si altii :)
Da vreau sa se opreasca vremea asta ca sa.i pot planta in gradina. Nu vreau sa.i pun in ghiveci....o sa le fac o baie cu solutie antifungica pentru orice eventualitate :D
 

Traian

New Member
Buna ziua. Pe langa ce am adaugat ieri la comanda 4993, as mai dori urmatoarele:
Crini-1 bunata din Whistler, Friso si Forever Marjolein,
Gloxinie 1 bucata Kaiser Wilhelm,
Begonii 1 bucata din dubla galbena, marmorata, fimbriata rosie, bouton de rose,
Gladiole cate 5 bucati din Spic & Span, My Love și Plumtart.
Va multumesc.
 
Pentru domnul Traian: v-am adaugat produsele cerute!
La gladiolele mixte NU exista posibilitatea sa fie o singura culoare, se vede si dupa nuanta bulbilor ca sunt mai multe culori, unii sunt mai rosiatici, altii galbui, portocalii, diferite nuante.
Daliile sunt de calitatea I. Datorita proceselor de recoltare, transport Olanda - Romania si de la noi catre clienti, exista posibilitatea ca unele bucatele din tuberculi sa fie usor indoite sau rupte, dar au de unde sa rasara lastari si trebuie sa infloreasca incepand din aceasta vara.
 

belisima

Well-Known Member
Buna ziua, va rog sa ma informati despre comanda
ID Comandă: #4612
Status: Primit

am cerut livrare in jur de 15 martie. inca nu am fost anuntata daca s-a expediat....
 

Traian

New Member
Buna seara. Am primit coletul astazi. Multumesc frumos. Daliile arata foarte bine, sunt foarte multumit. De gladiole nu as putea sa zic acelasi lucru, bulbisorii sunt foarte mici, la descrierea lor pe site zice 10-12, sunt putin dezamagit, dar sper sa fie florile spectaculoase si sa compenseze. Toate cele bune.
 
Buna seara. Am primit coletul astazi. Multumesc frumos. Daliile arata foarte bine, sunt foarte multumit. De gladiole nu as putea sa zic acelasi lucru, bulbisorii sunt foarte mici, la descrierea lor pe site zice 10-12, sunt putin dezamagit, dar sper sa fie florile spectaculoase si sa compenseze. Toate cele bune.
Bulbii de gladiole sunt floriferi, vor inflori chiar din aceasta vara si sunt exact conform descrierii, cu circumferinta intre 10 si 12 cm. Va rugam sa verificati circumferinta si sa reveniti cu un raspuns! Trebuie sa luati in calcul si pretul bulbilor de gladiole, unde mai gasiti gladiole la 40 de bani / buc. de marimea infloriii, 10/12? Sau la 50 - 70 de bani celelalte varietati pe care le-ati comandat. Produsele sunt conform descrierii! Am putea aduce si bulbi mai mari, cu circumferinta 12/14 sau chiar 14/+, dar la alte preturi. Oricum in general marimea cea mai des utilizata la gladiole este 10/12 daca va veti uita si prin alte magazine online sau chiar fizice, hypermarket-uri, etc. Multumim pentru intelegere! Asteptam raspunsul dumneavoastra!
 

belisima

Well-Known Member
si eu sunt multumita de cale, in schimb, am ramas surprinsa de cat de mici sunt daliile :( as intreba pe cine cunoaste mai bine, o dalie cu tuberculi... ca un deget mic poate face flori anul asta?
 

AnDu

Active Member
Depinde de sol si alti factori climatici. Posibil sa faca dar putin mai tarziu ca sa se intareasca si sa creasca putin tuberculul
 

raven

Member
si eu sunt multumita de cale, in schimb, am ramas surprinsa de cat de mici sunt daliile :( as intreba pe cine cunoaste mai bine, o dalie cu tuberculi... ca un deget mic poate face flori anul asta?
Daca ma gandesc ca au inflorit daliile din seminte in acelasi an in care au fost semanate, cele care au deja tubercul sigur infloresc
 
si eu sunt multumita de cale, in schimb, am ramas surprinsa de cat de mici sunt daliile :( as intreba pe cine cunoaste mai bine, o dalie cu tuberculi... ca un deget mic poate face flori anul asta?
Daca li se ofera conditiile climatice optime, cu siguranta vor inflori incepand cu aceasta vara! Unele dalii au tuberculi mai subtiri si mai lungi, altele mai rotunzi si sunt mai stransi, nu este o regula.
 

belisima

Well-Known Member
am observat.. eram obisnuita cu "cartofii" pe care ii vedeam in comert... multumesc oricum. le-am plantat deja si sper sa le placa la mine in gradina.
 
Sus