Plata tip palmier

AuraG

New Member
Buna, numele meu este Aura si am capatat o obsesie mai nou, imi cumpar plante, le ador. Am si eu nevoie de putin ajutor, am primit o floare tip palmier si dupa lungi cautari pe internet nu am gasit denumirea. Vreau sa stiu cum se numeste, daca o pot tine la umbra.. Samd. Voi atasa o poza. Multumesc anticipat.
 

Atașamente

crysty

Active Member
il stergeti de praf pe frunze cand aveti timp, ca sa respire frunzele mai bine.
Cat despre cumparat plante, ca sa nu aveti mari batai de cap cu adaptarea lor, cumparati plante de la persoane fizice care vand plante crescute acasa, alea sunt gata adaptate. De regula cei ce le vand in piete sunt fie de la tara sau batranele pensionare sau anunturi de pe olx au plante crescute in casa si adaptate. Trandafirul chinezesc, ficusul ( cel clasic Elastica cu frunza mare nu benjamina cu frunza mica), dieffenbachia, cactusul schlumbergera, crinii amaryllis, syngonium, sansevieria (varianta inalta cu margini galbene mi se pare cea mai frumoasa ,nu cunosc pe cea pitica) , sunt plante care rezista bine in apartamente (dar la geam la lumina) si chiar si orhideele comune din comert daca le dati apa la timp.
Am o orhidee clasica care nici nu mai stiu cand avea bobocii de floare , cred ca de prin ianuarie-februarie si acum in iunie inca are acele flori deschise si nu s-au trecut inca...:dans:si cand ma gandesc ca era cumparata la reducere de la dedeman la 8 lei ca nu mai avea nici flori, erau cazute demult.
Posibil ca la dedemanul din orasul dumneavoastra sa puna orhidee la reducere dar asta aflati daca mergeti mai des pe acolo la sectorul de gradinarit.
Daca ati capatat o pasiune pentru flori inseamna ca aveti si rabdare. Destula rabdare sa cautati plante care rezista usor/gata adaptate ,lucru care se poate face si cu bani putini doar daca aveti rabdare in timp si nu va grabiti sa cumparati din comert plante aduse din sere si care nu se pot adapta sub nicio forma.
Cat despre palmieri, nu am de-a face cu asa ceva dar banuiesc ca daca il cresteti la bloc si il bate soarele cateva ore prin geam sau pe terasa nu are nimic, mai rau e sa nu aiba lumina destula sau mai rau e sa stea in plin soare vara pe canicula toata ziua incat sa se incinga ghiveciul . Si daca este udat la timp dar plantei incepe sa ii mearga rau atunci ii asigurati mai mult aer proaspat ca sa apuce pamantul sa se mai zvante in mod natural sa nu apuce sa faca mucegaiuri din cauza nearisii si nezvantarii pamantului.
Udatul unei plante e ca sofatul, poti lua mana de pe volan dar nu prea mult timp si daca tii mana pe volan ca sa ai directie dreapta pe sosea , doar misti foarte putin de volan incat sa nu o ia masina pe aratura. Udatul sa nu fie nici prea putin dar nici prea mult si mai bine mai putin si combinat cu stropit pe frunze periodic decat udat prea mult pamantul.
Vara daca il stropiti cu apa macar o data pe saptamana pe frunze posibil sa il ajute si mai mult asta comparand cu tufele de bambus la galeti neagre de plastic pe care le-am vazut ca erau tinute in soarele arzator de vara care le incingea galetile cu pamant, afara toata ziua la o terasa de restaurant fara niciun pic de interes din partea angajatilor sau conducerii si pe urma au venit la mine sa ma intrebe ce e de facut daca mai pot fi salvati bambusii care ajunsesera in proportie de 80% uscati eu colaborand cu o cafenea din apropierea lor pentru ingrijirea plantelor lor.
Si va mai dau un pont, ca sa aveti zambile frumoase inflorite de revelion in ghiveci fara sa dati o groaza de bani ca sa le luati din supermarket atunci, cumparati cativa bulbi de zambile toamna si ii plantati in gradina afara la cineva,undeva,etc (nu in ghiveci) cand apar ele de cumparat adica prin octombrie si cam pe la 9-13 decembrie scoateti bulbii din gradina (dupa ce si-au facut perioada de frig destul si s-au hranit un pic) si ii plantati in ghiveci la interior la cel putin 22 de grade in camera. Bulbului care a stat toamna in pamant in gradina o sa ii ia cam 14-20 zile pana cand scoate florile. In noapea de revelion sau imediat zilele urmatoare veti avea zambile inflorite in casa. Cu cat mai mari bulbii de zambile cu atat mai mari si mai superbe vor fi florile. Am avut zambila in ghiveci inflorita in noaptea de revelion. Se mai spune ca se poate simula iarna si daca bulbii sunt tinuti la frigider 1 luna la 2-3 grade dar nu intotdeauna reuseste asta si la oricine asa ca varianta cu plantatul de cu toamna in gradina reuseste 100% . Faceti experimentul asta si o sa va uimiti rudele si prietenii.
Si ca un super-pont, toate plantele enumerate de mine mai sus care se cresc usor la interior, se pot inmulti usor. Pasiunea cand incepe sa aduca si ceva banuti care sa recupereze cateva cheltuieli, devine mai atractiva.
 
Ultima editare:
Sus