Plumbago

D

dyayzh

Guest
Este o planta de nota 10: nepretentioasa, plina mereu de flori de la inceputul verii pana toamna tarziu si are si o culoare placuta. Singurul dezavantaj este, ca fiind planta de gradina creste alandala. Eu am tuns-o sever ca imi umpluse prea mult spatiu si am pus lastari la prins :wink:
 

albela

Active Member
Pai daca e planta de gradina nu poate fi pusa direct in pamant? Sau nu rezista iarna la frig?
 
D

dyayzh

Guest
Atrage repede musculita alba. Verifica :wink: Mai au mici pauze intre infloriri. Eu ii mai ciupesc virfurile care au fost inflorite pentru a stimula alti boboci :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu nu il mai am in soare direct.I se ingalbenisera frunzele si nu facea flori.L-am transferat la semiumbra.Ii merge mult mai bine.Soarele asta NU MAI ESTE BUN :cry: !!! Multe plante care le aveam la soare le-am cam gasit locuri ferite.Nu umbra dar nici soare direct.Putine au mai ramas in vechile lacasuri :( .
 

albela

Active Member
Nu cred ca are daunatori. Cred ca mai degraba e soarele cum zice Gabiuta. Am sa il mut mai la umbra.
 

Roxana

Active Member
Cristina, e tare frumoasa! sa te bucuri de ea!
Plumbago se inmulteste prin butasi facuti toamna.
 

v.cristina

Active Member
intradevar a avut o crestere foarte rapida mai ales de cand am mutat-o la soare si i-am oferit apa din belsug
 
Sus