Plumbago

tamara

Member
Pana nu am vazut-o pe viu, imi placea, dar nu in mod deosebit. Ei, dar acum, mi s-a pus pata pe ea! Am capatat un lastar, are si calcai, dar si-a pierdut toate frunzele (mi s-a spus ca in octombrie se prinde). L-am pus in pastila de turba, in minisera. Am vreo sansa sa faca radacini? :?

Cum sa nu te indragostesti de ea?

http://tamara.sunphoto.ro/Corfu_2011
 

tamara

Member
popescu gp a spus:
Tamara ce combinatie de culori in fotografia ta ;felicitari pentru ea si plantute
Multumesc, dl. Popescu! Ce mi-as dori sa fie a mea... :(
Am o rugaminte, daca puteti sa-mi raspundeti si mie la intrebarea legata de lastar. Multumesc.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
tamara, daca nu se prinde butasul tau trage-ma de maneca si-ti trimit eu plumbago inradacinat la toamna :D
 

tamara

Member
gradinar1 a spus:
tamara, daca nu se prinde butasul tau trage-ma de maneca si-ti trimit eu plumbago inradacinat la toamna :D
Saru'mana! Sa stii ca o sa indraznesc, dar pana atunci sa-mi spui ce ti-ai dori de la mine! :hug:
 

tamara

Member
FlorentinaS a spus:
Cu ocazia zilei de 1 octombrie :) mi-a inflorit si mie plantuta...

http://s1226.photobucket.com/albums/ee4 ... C04540.jpg

Nu ma asteptam la atata harnicie, ca e un butas adus din grecia in iulie!
Abia astept sa il vad cum se poarta la anul.

Voi unde ii tineti iarna?
Bravo! Uite ca ai reusit si, pe deasupra, a si inflorit! :clap:
Am adus si eu lastari, tot din frumoasa Grecie, dar nu mi s-au prins. Si cum mi se pusese pata, nu m-am lasat si am reusit sa-mi cumpar una!
Dansa este :D
 

FlorentinaS

Member
Superba, Tamara!
Nici eu nu gasisem sa cumpar, asa ca am indraznit sa iau un butas de pe o terasa inconjurata de zeci de asemenea plante inflorite... O minunatie! :D
 

tamara

Member
FlorentinaS a spus:
Superba, Tamara!
Nici eu nu gasisem sa cumpar, asa ca am indraznit sa iau un butas de pe o terasa inconjurata de zeci de asemenea plante inflorite... O minunatie! :D
Am gasit la o florarie, erau 10 euro, dar aveau niste lastari lungi, care m-ar fi incurcat la bagaje. Dupa ce am tot dat tarcoale la niste plantute, fara nicio sansa de subtilizare :rofl: , am cerut la o tanti. Cred ca i-a parut rau, ca abia mi-a dat, pe motiv ca in octombrie se prinde. Si nici ca s-a prins! :)
 
Sus