Plumbago

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Bravo, doamna!!! Tare-i frumoasa floricica asta...
Nici mie nu-mi vine sa bag foarfeca in tufa mea dar cred ca n-are scapare zilele astea :rofl:)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cred ca al meu s-a uscat :( Am uitat sa il ud :? .........Noroc ca se mai gaseste pe ici-colo cite un lastarel ratacit :wink:
 

IULIA

Active Member
si la mine se pregateste de inflorit. e o planta minunata, care se pare ca a rezistat cu brio unei renovari complete de 6 luni de zile.
un dush si a fost ca nou-noutza. :D
 

popescu gp

Well-Known Member
plante pentru balcoane si terase

Tamara superb pentru inflorirea precoce si sa dea D-zeu la o cat mai multa inflorire.
 

FlorentinaS

Member
Initial am avut un betisor, dupa tunderea din toamna a crescut exact ca o prastie :) , adica 2 ramuri dintr-un betisor, asa ca ieri l-am tuns din nou, sa vad cum o sa mai creasca...
 

nick1971

Active Member
FlorentinaS a spus:
Initial am avut un betisor, dupa tunderea din toamna a crescut exact ca o prastie :) , adica 2 ramuri dintr-un betisor, asa ca ieri l-am tuns din nou, sa vad cum o sa mai creasca...
:rofl: m-am distrat rau cu prastia :rofl:
 

FlorentinaS

Member
Ce sa-i fac, daca asa arata :rofl:
I-am spus "nenica, prastie te-ai facut" si harsti! cu foarfeca...
Acu il pandesc sa vad de unde mai lastareste :D
 

Roxana Peled

Active Member
Un Plumbago care asta-iarna nu avea nici 20 cm :) .



A crescut ca nebunul, e mai inalt ca mine. O sa ma doara sufletul la iarna cand o sa trebuiasca sa-l tai ca sa-l bag in casa :(

 

Roxana Peled

Active Member
:rofl: Multumesc Luciana!
L-am pandit sa infloreasca complet ca sa-mi fac o poza cu el :D
Nu mi-a venit sa cred cat a putut sa creasca in doar cateva luni :hipnotizat:
Mai am si o passiflora primita cadou in iarna care tot asa avea pe atunci vreo 10 cm iar acum e aproape dublul inaltimii mele.
 

laural

Well-Known Member
Chiar ca va sta bine impreuna :marfa:
Am si eu unul mititel, acum ca l-am vazut pe al tau :giggle:
 

Roxana Peled

Active Member
Pai daca il vrei mai mare cred ca nu trebuie decat sa-i schimbi ghiveciul :D
Singura problema este ca dupa aceea va trebui sa mai ai si unde sa-l bagi la iarna in casa :rofl:
 

laural

Well-Known Member
Chiar nu stiam ca se face asa mare :D Pana acum a fost cam la umbra, acum l-am lasat la soare( ma rog daca o sa vrea sa se arate saptamana viitoare ) ii place la soare ?
Toamna o sa fie greu cu frezatul, mai ales ca eu am incercat sa inradacinez ( unul rosu ) fara succes :(
 

Roxana Peled

Active Member
La mine e la soare mai bine de jumatate de zi dar este un soare filtrat de tot soiul de alte plante de prin imprejurimi. As zice insa ca mai de graba ii merge bine la soare decat la umbra. Daca il muti insa ar fi bine sa n-o faci brusc ca sa nu i se parleasca frunzele. Am mai oparit eu plante in felul asta :oops: , noroc ca de regula isi cam revin.
De ce sa fie greu cu frezatul? Il tunzi si-l bagi in casa - la mine in casa nu e foarte cald iarna asa ca le merge bine plantelor in general.

PS. Daca il pui la soare schimba-i ghiveciul cu unul mai mare ca ala asa de mic, cu caldurile din iulie-august, se usuca iasca de dimineata pana seara.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Roxana, te-am prins, te ascunzi printre pet-uri si dale de pavaj si bei bere Bergenbier si poate le dai si la plante de a crescut plumbago ala asa mare :tavalit:
 
Sus