Plumeria (Frangipani)

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Nu o pui la teste , insa cu apa , da , mai trebuie stat . Depinde si de cum intentionezi sa o cresti .

La mine mai au cel putin pana pe 15 octombrie inainte de a ma gandi daca le aduc . Testele mele au mers pana la 1C fara probleme de ordin apa+frig pentru ca erau destul de uscate.
 

ellanik

New Member
Buna seara,
Am o plumerie destul de mare , aprox 2 m. Anul treut cand am primit-o , era inflorita.Intre timp a pierdut toate frunzele. In primavara s-a umplut d efrunze insa , de cateva zile apar pete maronii, frunzele se ingalbenesc si cad. Am observat colonii de insecte fff mici. Ce sa dau sa fac bine planta?
Multumesc frumos.Voi pune si o poza cu Plumeria pe care o am.
 

Hatza

New Member
Salutare,

M-am intors de curand din Asia cu 8-9 crengute de frangipani si asa avea nevoie de ajutorul vostru pentru a urmarii/confirma evolutia lor. Mentionez ca este prima oara cand incerc sa le prind din ramuri si nu sunt sigur daca am facut totul cum ar trebui.
- crengutele au fost plantate in pamant la circa 3-4 zile de la rupere.
- nu am folosit soluie de inradacinare si nici pietris. Solul este totusi unul bun (sper eu), am tinut cont de absorbtia de apa si contine un amestec de nisip, cocos, etc (cred ca era pentru bonsai si palmieri)

WhatsApp Image 2016-12-17 at 10.32.47.jpeg WhatsApp Image 2016-12-17 at 10.32.47 (1).jpeg
Mentionez ca ramurile aveau frunze inca verzi la momentul plantarii.

Dupa aprozimativ 2 saptamani, evolutia lor se prezinta astfel:
- toate frunzele / partile verzi s-au uscat (inclusiv mici muguri de la varful crengutelor)
- ramurile sunt majoritatea stafidite (doar una mai groasa pare mai sanatoasa)
- Locul unde le tin este partial luminat natural si temperatura este normala de apartament pe timpul iernii (23-26 grade)
WhatsApp Image 2016-12-17 at 10.32.25.jpeg

Imi puteti spune va rog daca sunt pe drumul cel bun sau ramurile prezinta semne cumva de uscare completa.
Mai pot face ceva pentru a asigura inradacinarea si cresterea lor?

Multumesc mult,
Costin
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Nu arata prea bine. Obligatoriu minisera cum zice si Zamfira, e clar ca sunt deshidratate (poti face minisera cu un pet, pur si simplu).
Cam micute sansele sa mai salvezi ceva...unele par sa nu se fi uscat de tot.

Eu as fi plantat in perlit direct sau in banut de turba, ca alternativa, pe care l-as fi pus intr-un pet taiat la jumatate pe care, dupa ce pui banutul cu butas sau ghivecelul cu butas il sigilezi la loc f bine cu banda adeziva. Evident, petul va avea dop. In felul asta, creezi o microsera si limitezi foarte mult evaporarea apei.
Succes!
 

Hatza

New Member
Salutare si un calduros "La Multi Ani" va urez!

Multumesc foarte mult pentru sugestii. Cu putin efort am reusit sa incropesc o minisera (zic eu) si sper sa le fie mai bine acum.
IMG_2542.JPG IMG_2544.JPG IMG_2550.JPG IMG_2551.JPG IMG_2557.JPG IMG_2561.JPG IMG_2568.JPG IMG_2569.JPG

Poate nu se vede exact in poze dar ramurile nu par uscate complet, nici macar cele zbarcite. Deci sper ca totusi sa nu fie prea tarziu.

Ce nu am facut in schimb este sa le sigilez cu scotch pe margine sa fie perfect etans. Avand in vedere ca este folie stretch (care se lipeste cat de cat pe giveci) mai este nevoie sa le sigilez perfect etans?

Multumesc si va tin la curent cu evolutia lor.
Costin
 

Hatza

New Member
Salutare,

Scurt update: Dupa montarea miniserelor, ramurile (si chiar si pamantul) au inceput sa prinda putin mucegai/sfoiag din cate cred, mai exact o depunere albicioasa pe varful ramurilor si pe alocuri sub forma de mici puncte albe chiar si pe pamant.

IMG_2587.JPG IMG_2588.JPG IMG_2589.JPG

Aveti idee din ce cauza ar aparea si ce ar fi de facut pentru asta?
E nevoie sa renunt la folia folosita (prezentata anterior) si sa merg totusi pe varianta cu sticle de plastic (care le-ar permite totusi sa respire prin pamant)?

O zi buna,
Costin
 
Ultima editare:

Mimi

Member
buna ziua, orice minisera trebuie aerisita zilnic, sau macar la cateva zile, indiferent din ce este facuta.
 

Hatza

New Member
Salutare,

Chiar si aerisite si udate la 1+1/2 saptamani, din cele 9 crengute de frangipani, au ramas doar 3 cu sanse de iesire din iarna.
Sper sa am vesti mai bune in urmatoarea perioada.

Intrebare: acum ca este mai cald si temperatura mai stabila in casa, ar trebui scoase din minisera?

Costin

IMG_3604.JPG IMG_3606.JPG
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
A trecut ceva timp de cand ai scris prima oara, Costin. Crengutele tale n-au nicio frunza noua? Asta nu e prea bine...n-au facut radacini inca?
Nu, nu trebuie scoase din minisera pana nu inradacineaza dar minisera aia trebuia facuta cu un pet, a ta vad ca e facuta cu folie pur si simplu. Nu cred sa aiba umiditate constanta si suficienta...e nevoie vreodata sa le uzi ca se usuca pamantul?
Daca da, atunci sera ta nu e etansa si ai o problema.
 

Hatza

New Member
Salut si multumesc pentru pareri,

Am renuntat la sera din folie pana la urma, pe buna dreptate deoarece nu avea umiditate constanta si nu erau etanse.
Frunze noi nu au nu, radacini nu am verificat in schimb (nu-mi dau seama cum as putea face asta fara sa le scot din pamant). Dar, din cate imi pot da seama, se intrezareste o urma de speranta la unul dintre butasi:
IMG_1179.JPG IMG_1180.JPG IMG_1181.JPG IMG_1182.JPG

Costin
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
In Singapore, se numeste Plumeria obtusa, in America Centrala si de Sud, Plumeria rubra, iar in Australia Plumeria frangipanii. Nici una dintre denumiri nu este gresita.
 

Hatza

New Member
Salutare,

Tin sa impartasesc cu voi o veste foarte buna: 2 din cele 9 crengute de frangipanii au reuzit sa iasa din iarna si au facut deja frunze, multumesc foarte mult pentru sugestii si ajutor.
IMG_5327.JPG IMG_5333.JPG IMG_5113.JPG IMG_5117.JPG

Mai exista si o a 3-a care nu este uscata, dar prezinta acel mucegai alb pe varfuri care previne inmugurirea.
IMG_5335.JPG

Pe mai departe, imi puteti spune va rog cand si in ce conditii ar trebui sa iau in calcul mutarea lor in vase / ghivece mai mari?

Multumesc mult,
Costin
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Ce bine arata, felicitari!! Le-a mers bine, bravo! Eu as zice sa nu umbli la ei cat sunt in vegetatie si-s ok. Poate pui niste perlit in substrat sa fie mai aerisit, as zice eu.
 

Hatza

New Member
Salutare tuturor,

Dupa 8 luni de zile de la impamantare, pot spune ca pare sa le mearga foarte bine crengutelor de frangipani. Din cauza lipsei de spatiu, am decis sa schimb ghiveciul si radacina parea cat se poate de sanatoasa si stufoasa (aproape cat tot ghiveciul).
8-luni.jpg 8-luni-1.jpg
Imi puteti spune va rog ce ar mai trebui sa iau in calcul pe viitor (schimbat pamant, adaugat perlit / aerisit, schimbat ghiveci odata ce atinge o anumita dimensiune)? Deasemenea, dupa cat timp ar trebui sa ma astept la flori? (Sunt incredibil de nerabdator, stiu :)

Multumesc,
Costin
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Salut , daca e din butas atunci nu mai schimba solul pentru ca va focaliza energia in coroana si radacini si nu in muguri florali.

Solul e simplu , foarte drenabil dar totusi cu sustinerea unei umiditati relative bune.

Daca totul e ok in 1-2 ani vezi si minunatele flori. Dar pentru asta , hrana bogata in K si mai ales caldura multa si soare full time
 

Hatza

New Member
Salutare tuturor,

Revin cu o intrebare: de 2-3 saptamani au aparut pete pe frunze si acestea devin progresiv maronii si cad (chiar si lastarii noi). Ma puteti ajuta cu un sfat, o sugestie de a descoperi cauza?
20171029_122125.jpg 20171029_122135.jpg 20171029_122205.jpg 20171029_122212.jpg 20171029_122219.jpg
Mentionez ca le ud constant (max de 2 ori pe sapt) si azi dimineata le-am acoperit geamul cu perdea pentru a evita frigul.

Multumesc mult,
Costin
 
Sus