Poinsettia

irinabv

Active Member
Moderator
Din cate stiu eu, se pune cutie peste ea numai la venirea serii, daca sta intr-o camera iluminata, si se scoate dimineata, sau cand se stinge lumina.
 

helisananca

Member
eu vreau sa o tund dupa cum v-am spus ,,inca nu m-am apucat pt ca am vrut sa intreb ceva inainte ,,cu crengutele pe care le voi tai ce fac ? le pot pune in apa sa faca radacini sau in pamant,din cate stiu trebuiesc tinute putin in apa calda ca sa se elimine tot latexul?? e adevarat? multumesc :D
 

adinal

Member
Este adevarat. Crengutele trebuie tinute in apa calda pentru a nu permite latexului sa se intareasca si sa astupe porii prin care planta se hraneste.
Sfatul meu este sa nu o tunzi acum. Mai asteapta pana la primavara (mai, chiar iunie). Cand o vei tunde nu uita ca rata cea mai mare de succes o ai cu crengutele putin lemnificate, nu cu cele fragede. :wink:
 

aleynad

Active Member
Moderator
eu dupa ce i-am taiat lastarii nu i-am pus in apa calda, ci iam lasat pe masa pana s-a inchegat seva, apoi i-am pus in apa sa faca radacini
sunt f usor de prins :wink:
 

helisananca

Member
daca nu o tund acum se va dezvolta foarte urat si greu,crengutele ei sunt subtiri rau si ff noduroase ,strambe,,,si e mica rau,frunzele sunt mici si putine
 

marean

Active Member
Poate nu are lumina suficienta,daca zici ca frunzele sunt mici ... oricum,si daca o tunzi acum e foarte posibil ca lastarii cei noi sa fie la fel .
Si eu tot la primavara te sfatuiesc,vei tunde atunci mai drastic si nu se vor observa imperfectiunile.
Pe a mea o tin la caldura ( in termenii mei, 20 grade e cald :mrgreen: ),pe pervazul geamului unde e un calorifer .Pe la geam mai vine o briza,nefiind termopan,insa nu am avut probleme cu pozitia ei deasupra caloriferului,asa a stat si anul trecut.
Cat priveste apa,e suspect de setoasa iarna,eu fiind obisnuit sa fiu extrem dezgarcit iarna cu udarile,ea are nevoie de multa,multa apa ( nu vesnic).
 

cory_helen

Active Member
aleynad, de-abia aseara am remarcat ca poinsettia (de la tine) are mustati... deci la mine a durat 2 luni...

un lastar e in apa iar pe celalalt l-am pus in pamant cu nisip si perlit... sper sa fie bine amandoi...

:D
 

aleynad

Active Member
Moderator
cory, vara fac radacini mult mai repede de 2 luni
ma bucur ca sunt amandoi lastarii bine :wink:
 

adinal

Member
Ale mele au inceput sa se inroseasca. Deocamdata sunt in balcon, dar planuiesc sa le mut in casa in decembrie.
 

bluegeannie

Member
continuare

Am mutat poinsettia de pe glaf, pe jos, pe parchet, in balconul care face parte integranta din dormitor, adica unde temperatura e cam constanta si unde nu mai exista surse de caldura.

Cat despre inrositul frunzelor...cu pungi in cap, nu stiu cum sa procedez si mai bine o las in pace sa-si faca ea treaba. Oricum ciclul lumina - intuneric e cel dat de zi-noapte pentru ca acolo unde sta ea, aprindem lumina doar inainte de culcare 10 minute. Asa incat nu stiu daca e nevoie sa-i pun pungi, cutii si alte chestii in cap :p

Despre tuns, din experienta mea:
- eu am ajuns sa am frunzele asa mari la ea tocmai fiindca nu am lasat-o sa se labarteze si sa se inalte. Stiu ca poate e cam crud un pic, dar m-am gandit ca e spre binele plantei: de fiecare data cand ii dadeau lastarei mici, mici, frunzulitele acelea micute de tot, le taiam.Chestie care am facut-o cam tot timpul anului. Astfel incat s-a dezvoltat cat de cat uniform. Pana la un moment dat (prin septembrie-octombrie) cand m-am hotarat totusi sa-i las cativa care sunt acum in dezvoltare. Sa vedem daca se inroseste sau nu...eu una nu cred, dar nu se stie niciodata - inca sper.

O sa-i mai completez ghiveciul cu pamant, ca au ajuns sa i se cam vada radacinile si o sa vad cum mai evolueaza situatia. Va tin la curent :)

Poze aici:
http://ro.fotoalbum.eu/geannieblue/a372196/00000002
 

dana_rusu

Member
si eu tot la fel Gabiee,parca are ceva cu mine de nu vrea sa se dezvolte,de fapt m-am lasat pagubasa de mult ca nici nu aveam timp sa-i asigur 12 ore de intuneric si tot nu se inrosea :cry: :cry:
 

karmenutza

Member
A mea sta inca pe balcon, nu stiu cat ar trebui sa o mai las acolo. Dar macar are intuneric noaptea, ca acolo nu aprinde nimeni lumina. Cand se intuneca, se intuneca si la ea.
 

instructor

Member
A mea iarna trecuta :am tinut-o intr-o camera unde aprindeam lumina numai innainte de culcare-floarea fiind pe pervaz ,mi-a facut surpriza si si-a inrosit frunzele :D
 

michaela

Active Member
A mea inroseste frunzele mereu dupa perioada sarbatorilor, adica ianuarie, februarie.Nu i-am aplicat un tratament aparte :vara afara iarna pervazul unei ferestre sudice, substrat mai mult uscat iarna si... cam atat :wink:
 
Sus