Pomelo din seminte

Aura

Member
o ultima marutisire pe seara aceasta....nu stiu daca-i bine sa deschid mereu cate un topic cand eu fac cate un experiment...dar aici in rubrica cu experimente ilustrate nu am gasit nimic despre pomelo...
asta-seara am cumparat pomelo..nu am mancat niciodata astfel de fruct..l-am vazut de multe ori...dar nu m-a tentat atat de mult incat sa-l cumpar..auzeam de la cunoscuti ca are gust de grapefruit...si cum mie grapefruitul nu prea imi place...dar asta -seara am cumparat..de dragul experimentului, de dragul ideii de a avea o astfel de planta care se cultiva pe continentul asiatic...ma minuneaza orice samanta care incolteste...
pot sa va spun ca nu sunt dezamagita de gustul pe care il are pomelo...ma asteptam sa fie ori mai acru..ori mai amar...dar a fost bunicel..cred ca o sa mai cumpar si alta data...ce m-a surprins? numarul mare de seminte si forma lor...nu stiu cum vi se par voua, dar eu le aseman cu semintele de ardei...da, asa imi par mie...pai, eu ma asteptam ca semintele de pomelo sa fie asemanatoare cu cele de la portocala sau de la lamaie...si credeam ca sunt mult mai mari si mult mai putine...
maine le voi planta..si asa cum am hotarat , pt mai multe plante, o parte le voi tine vreo doua zile in apa calduta..iar o parte le voi planta direct in pamant...
sper ca va voi da vesti bune. Am sa postez si fotografii.
...deocamdata din semintele de ananas nu a iesit nimic...si erau la fel de mici ca acestea...si cam tot asa dispuse...
...imi este drag sa va povestesc...pt ca imi place ceea ce fac..sa impartasesc micile mele bucurii si la altii...si cu drag si curiozitate le ascult si pe ale voastre...
nu uitati, in semintele de azi...sunt plantele, florile de maine!
Aura
 

sarselia

Active Member
Moderator
Aura ce sa mai zic...nu mai am cuvinte.
abia stept sa vad ce va fi si cu experimentl acesta.
Tin pumnii sa iasa dar noteaza-ti unde le pui ca sa nu te mai incurci in experiente :rofl: :rofl:
glumeam...
 

Aura

Member
pai asa am facut pana acum.De exemplu, in ghiveciul in care am pus samburele de avocado..am mai pus seminte de ananas...de magnolie...de curmali...si o castana comestibila...cum asa? pai ghiveciul e destul de incapator...in centru am pus samburele de avocado, pt ca a lui este casuta..ceilalti sunt chiriasi...in caz ca va rasari...avocado acolo va ramane....ceilalti i-am pus pe margine..si am scris pe ghiveci in ce drept i-am pus ....
uite:
-link nefunctionabil -

dar pe paharutele de plastic, scriu mereu...inclusiv data..iar de ieri le-am trecut si in agenda...si asa o sa fac de acum inainte...asa faceam acum un an..de cate ori plantam o planta repede notam in agenda...asa o sa fac si acume frumos sa le spun " la multi ani " la aniversari...de exemplu...pe Helios al meu, mandarinul care eu credeam ca-i portocal, l-am adus acasa la mine pe 20 martie 2008..v-am spus ca l-am pierdut...
..nucusoara de cocos am plantat-o pe 6 poctombrie..2008...nu a rasarit nimic..si tot asa...poate va par cazuta din cer, dar sunt convinsa ca multi iubitori de plante fac asa..... :oops: si nu-i ceva atat de deplasat sau rau...asa ca dau inainte ...nu cu tupeu, ci cu entuziasm! :D
Aura
 

sarselia

Active Member
Moderator
Bine faci Aura!
Nu e nimic deplast in ceea ce faci si atata timp cat tie iti face placere si noua ne face placere sa te "ascultam" si sa iti fim aproape.
Te asteptam cu noutati pe toate planurile ca eu una nici nu mai tin minte cate ai semanat!

Pupici :)
 

Aura

Member
Sarselia, m-am uitat la floricelele tale, in albumul tau. Pai...eu sunt copil mic pe langa tine!pe langa voi...doamne, ce minunatii aveti voi! eu nu am nicio planta care sa infloreasca asa frumos...dar o sa imi iau...le iau pe rand ...azi un ghiveci...poimaine un ingrasamant...raspoimaine...un bulb....si tot asa....
Gata, am fugit la somnic...ca nu mai pot!
Noapte buna tuturor!
Aura
 

Edelweiss

Active Member
Aura, Aura :D
De ceva timp urmaresc experimentele tale si raman uimit :D Imi place nespus bucuria cu care ne impartasesti opiniile si experimentele tale :D
Tine-o tot asa :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Edelweiss a spus:
Imi place nespus bucuria cu care ne impartasesti opiniile si experimentele tale :D
Tine-o tot asa :D
Si felul in care relateaza experimentul ca pe niste povestioare.Cu amanunte si diminutive ca parca te si simti in pielea semintei pusa in casuta ei :D .Imi place sensibilitatea ta :D

Pomelo iti va iesi mult si repede.Din proprie experienta iti spun.Succes cu toate nu numai cu el :)
 

gabiee

Active Member
succes , aura , si felicitari pentru experimentele tale ! :D
vreau sa-ti spun numai , ca eu am gasit seminte mari in pomelo , cam de 1-1.5 cm poate chiar si 2 cm , si am si eu plantute cam de 8-10 cm
intradevar erau si o gramada de semincioare micute , cum spui tu ca si de ardei , dar pe acelea nici nu le-am bagat de seama
sunt curioasa daca vor rasari acele seminte mici
sa ne tii la curent - dar ma gandesc ca nu trebuie sa-ti spun asta :D
 

dana_rusu

Member
Fetelor ma omorati cu experimentele voastre ,cand merg la oras intru in supermarket si tot ce vad exotic cumpar ,mananc,plantez :rofl: numai sa nu nimeresc din greseala raionul de...fructe de mare :rofl: :rofl: :rofl:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Aura , sper sa nu gresesc , ptr ca am si eu 5 pui de pomelo si din cite retin la vremea aia cautand pe net am descoperit ca doar cele polenizate (florile) produc seminte viabile restul sunt seci , ma pacalisem si eu ca odata cumparasem "special" ptr seminte si erau multe dar mici si nu a iesit nimic , apoi am mancat unu din toata seria ce a urmat (fructul incepe sa mi placa tot mai mult) unde semintele erau mari si solide cit cele de portocale si acelea au facut si puisorii de azi.
Succes si te asteptam si cu alte experimente/experiente.
 

presco

Active Member
danero24 are dreptate. Majoritatea samburilor sunt seci, dar poti sa ai noroc si sa gasesti si samburi dezvoltati. Eu am gasit de mai multe ori, dar nu am crezut ca o sa intereseze pe cineva...asa ca i-am mancat :) Mie imi place sa mananc samburii de citrice ...imi place gustul lor amar. Cat despre pomelo...e foarte bun la gust eu sunt fan...si mai este si cel cu coaja verde sweetie care e la fel de bun.
 

Aura

Member
Multumesc tuturor pt pareri, pt raspunsurile voastre.
...si mie mi s-a parut curios ca are seminte asa mici si scofarcite....dar dupa ce v-am scris aseara voua ...mi-am adus aminte ca si pepenele verde e ditamai...si are seminte mici, mici...oare sa fie seci?sper ca nu...nu am gasit nicio samanta mai mare printre ele ...inca nu le-am plantat, doar am pus o parte din ele in apa.Le fotogradfiez si vi le arat.
Aura
 

Aura

Member
nici semintele de pomelo vad ca n-au de gand sa germineze....aveati dreptate, cred ca sunt seci....
Aura
 

tint

New Member
Intrebare adresata celor care fac experimente cu pomi fructiferi exotici: credeti ca o sa ajungeti sa si mancati din acesti pomisori/arbusti/ce or fi ei? A mancat careva vreo lamaie sau portocala din productie proprie?

Altfel, care e scopul?

De pomelo nu intreb, ar fi prea de tot :rofl: :? :? :? :?
 

aleynad

Active Member
Moderator
Aida, scopul unui experiment este sa-ti reuseasca :D
Daca reuseste si planta se dezvolta....vei putea manca si fructele ...candva :wink: si vor fi mai delicioase stiind ca sunt puse si crescute de catre tine.
Singura parte proasta e ca citiricele din seminte infloresc si fructifica mult mai tarziu, cam dupa 10 ani, dar daca le altoiesti intre timp, vei avea flori si fructe mai repede :D
 

presco

Active Member
Nu e vorba despre neaparat despre mancatul fructelor. E interesant sa ai arbori sau arbusti exotici mai ales crescuti din seminte. Eu am un bananier si il tin pentru frumusetea sa exotica, daca vreau banane gasesc pe toate drumurile ( nu ca m-ar deranja o banana doua din productie proprie :) ) Asa ca fetelor, succes cu pomelo! Ieri am cumparat un pomelo mare mai mult asa ca sa-l caut de seminte, dar fara succes... Mai incerc daca mai gasesc seminte va anunt!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
pomelo ai dreptate , ca sa se coaca au nevoie de 10 luni de caldura , diferit de lamai care au nevoie de mai putine luni de caldura urmate de un pic de frig.
Dar da se poate manca dupa diferite perioade de timp
minim ar fi:
lamai 5 ani cu ramificarea corecta
mango 3 ani
etc
 

cory_helen

Active Member
aura dragutza mea, am pus si eu seminte din alea mici si scofalcite la germinat... anul trecut... si am auzit ca numai cele mai grasute germineaza...

acum, iti doresc succes ... imi plac povestioarele tale... si tine-o tot asa... daca iti ies plantute... poate dai si la ceilalti oameni... 8) 8) 8) eu ma inscriu... :rofl:
 
Sus