Pomi fructiferi in functie de zona

kriss

Member
Unde as putea gasi ce pomi fructiferi pot planta in anumite zone din Romania?
Sau macar pentru zona Campina.
Stiu ca se pot planta in Campina:
- mar
- nuc
- visin
- cires
- gutui
- prun

Ma intereseaza daca as putea planta:
- cais
- piersic
- nectarin
- par
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Aici gasesti un material detaliat despre zonarea speciilor pomicole in Romania in functie de diferiti factori
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
Nu stiu daca problema se pune asa. Chestia cu zonarea e un punct de plecare. Conteaza foarte mul conditiile de mediu pe care le aveti in livada (sol, lumina, caldura, umiditate ...) si soiurile alese (ca nu toate soiurile de la o specie pomicola au aceleasi caracteristici si cerinte). Daca vreti sa infiintati o livada cred ca trebuie studiata bine problema (studii de sol, amplasare, distante, soiuri - cu mare grija de unde luati ...). Dar pentru cativa pomi in curte trebuie mai putin (citit un pic de cerintele fiecarei specii pomicole, vazut cam ce merge prin zona, citit despre soiurile care sunt pe piata - gasiti pe internet informatii, eventual vorbit cu cineva din zona care se pricepe ...). Si la final ... incercare si rabdare (practica ne omoara).
 

kriss

Member
Va multumesc pentru raspunsuri!

Nu vreau sa fac o livada, doar cate unul din cei patru pomi de care am scris. Doi vecini nu ii au in curte, iar cu restul nu am putut vorbi ca am muncit cat am fost acolo.
Sunt pentru la tara. Mai ajung doar in primavara si vreau sa merg direct cu pomii.

Am plantat deja in primavara un cais (cea mai buna de Ungaria) si un par mic (aromata de Bistrita). Vroiam sa stiu daca au sanse sa si rodeasca.
Am in curte un piersic de minim 20 de ani, dar n-am mancat piersici de la el. Face niste chestii mici si scofalcite, parca sunt prune.
 
Sus