Pomi fructiferi - plantare

claude

Well-Known Member
Moderator
Nu stiu ce sa zic, e cam tarziu de plantat...dar, oricum, daca i-ai luat...O sa-ti spun putinul pe care il stiu: la plantare, la cei altoiti sa lasi punctul de altoi deasupra solului. Varful se taie la pomi, ei trebuie sa-si formeze coroana, nu sa creasca un bat inalt pana la cer. Inainte de plantare pune-i cateva ore cu radacinile intr-o galeata in care ai facut un amestec din apa, lut(sau pamant) si balegar proaspat, daca ai. Din chestia aia poti sa pui un pic si in groapa de plantare. Da' din moment ce n-ai mranita poate nici balegar nu reusesti sa procuri.
 

baby_blues

Member
claude a spus:
Nu stiu ce sa zic, e cam tarziu de plantat...dar, oricum, daca i-ai luat...O sa-ti spun putinul pe care il stiu: la plantare, la cei altoiti sa lasi punctul de altoi deasupra solului. Varful se taie la pomi, ei trebuie sa-si formeze coroana, nu sa creasca un bat inalt pana la cer. Inainte de plantare pune-i cateva ore cu radacinile intr-o galeata in care ai facut un amestec din apa, lut(sau pamant) si balegar proaspat, daca ai. Din chestia aia poti sa pui un pic si in groapa de plantare. Da' din moment ce n-ai mranita poate nici balegar nu reusesti sa procuri.
Multumesc pentru sfaturi! E adevarata ca n-am de unde sa procur nimic. Stau in centrul orasului :D Sa speram ca au noroc :(
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Cu placere...ti-as trimite si niste mranita, ca vitele vecinilor mei produc...tone :rofl: Muta-te si tu mai la tara! Sau cumpara-ti niste iepuri macar, ca sa ai...baliga! :)
 

baby_blues

Member
claude a spus:
Cu placere...ti-as trimite si niste mranita, ca vitele vecinilor mei produc...tone :rofl: Muta-te si tu mai la tara! Sau cumpara-ti niste iepuri macar, ca sa ai...baliga! :)
O sa-i cresc cu cateaua ca oricum ocupa si asta o groaza de loc cu tot cu padoc (corcitura de mioritic )
 

baby_blues

Member
Din fericire am facut rost de un sac de mranita si am plantat trei dintre ei in seara aceasta. Initial i-am tinut vreo doua ore cu radacinile in apa (am citit pe niste indicati ca ar fi bine pentru hidratarea radacinilor) A mai ramas un par pe care nu ma hotarasc unde sa-l plantez :D Maine ii gasesc si lui locul. Mai intreb odata ca sa fiu sigur caci maine ma apuc de "killarit" : Ii tai sau nu acum la plantare, dupa cum mi-a zis tanti de unde i-am luat. (din piata :D)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Tocmai ce revenii de la cumparaturi ....si am vazut pomi fructiferi in ghivece (pareau de ceva ani acolo in acel ghivecii) si zic si eu ceva ....vreau sa pun si eu cativa pe terasa dar nu stiu cum vor petrece iarna ...? sa i duc in beci , sa i pun in sera neincalzita unde probabil vor fi -10 sau ceva mai bine decat -20-25 cat vor fi afara sau sa i lasa asa afara ca nu vor avea nimic

as vrea sa exclud varianta in care ingrop ghiveciul in sol , e multa munca

va multumesc :wink:
 

happy

Well-Known Member
De ce mai intrebi Dane,afara este cel mai bine in gradina fara ghiveci :eek:
Acum depinde ce pomi ai vazut ,tu ai ochii formati pe raritati! :wink:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Nu , Happy , pur si simplu atunci cand am facut livada ma grabisem sa iau repede pomi si am o caruta de meri si mai deloc ceva raritati si acum nu prea am loc de altele si ma gandeam sa le cresc in ghiveci , chestia e ca nu stiu ce sa fac cu ghiveciul , unde sa l duc>?
 

happy

Well-Known Member
La pepinierele mari crezi ca stau sa bage la adapost ce nu s-a vandut?Afara cu ghivecele ,tinere, sa se caleasca!Ar fi recomandat sa cumperi pomi fructiferi pitici! :wink:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
stiu , mai ales ca te laudai , dar nu iau de la nenea de acolo ca sa nu iasa pomi diferiti , am cativa meri , peri mai rari gen nashi , gutui , dud , smochin pe care nu neaparat ca nu e loc , dar e mai usor de controlat :rofl:

pana la urma bonsai e usor de facut :rofl: , doar sa reziste iarna afara :rofl:
 

crysty

Active Member
Am plantat in toamna un par luat din magazin. Vad ca altoiul este uscat si portaltoiul are niste muguri?
Din cate stiu eu degeaba ies acei lastari pentru ca nu vor face fructe. Este adevarat? Ce se poate face?
Altoiul este negru la culoare ,chiar foarte negru si asta ar fi posibil simptomul focului bacterian. Se poate inegri si de ger dar cred ca e prea negru ca sa fie doar de la ger. Urmariti si verificati bine pomii in livada sa nu mai gasiti crengute negre de la focul bacterian care este o boala foarte periculoasa si greu de combatut. Daca nu ma insel Dl. Horea Ghibu de la Ce vor plantele recomanda taierea si arderea pomilor cu foc bacterian.
Poate nu este asta si e negru doar de la ger. Portaltoiul la par este cel mai probabil tot un par pentru compatibilitate mare ,conform :
2.10.2. Portaltoii părului

Portaltoii generativi:
Portaltoii generativi de provenienţă autohtonă sunt (Parnia P., 1992): Alămâi, Cu miez
roşu, Păstrăvioare, Pepenii, P.F.Harbuzeşti (P.F. = portaltoi franc). Aceştia imprimă vigoare
mare soiurilor altoite şi nu pun probleme de compatibilitate. O atenţie specială trebuie
acordată portaltoiului Păstrăvioare, din cauza sensibilităţii lui la focul bacterian (Erwinia
amylovora).

Portaltoii vegetativi:
Tipul A, este mai rezistent decât portaltoii generativi la excesul temporar de umiditate
din sol şi imprimă o vigoare de creştere mai mică fapt ce permite creşterea densităţilor în
plantaţiile de păr.
BN 70, imprimă în general aceleaşi caracteristici soiurilor de păr ca şi tipul A, dar are
o rezistenţă superioară la ger.
Se folosesc direct pentru altoirea soiurilor de păr cu afinitate (ex.: Cure, Untoasă
Hardy) sau prin altoire cu intermediar pentru soiurile fără afinitate la altoire cu gutuiul (ex.:
Beurre Bosc, Williams).
Sursa : https://www.researchgate.net/publication/316842013_Pomicultura_practica

Sau mai degraba este un gutui : http://www.pepinieravalcea.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=4&Itemid=3

Portaltoii se pot produce si din samanta dar si prin metode vegetative. Nu stiu, e posibil sa nu faca fructe deloc sau peste cativa ani de asteptare , asta nu stiu, am pregatire de tehnician agronom nu de pomicultor dar parerea mea ar fi sa il scoateti si sa il duceti departe sa il plantati de exemplu pe un teren in panta ca sa mai opreasca alunecarea/spalarea terenului si asta ca sa nu il aruncati ca sa nu va ocupe loc in livada de pomana ca chiar daca va face fructe sigur nu or sa fie ca in reviste si poate nu multe. Singurul avantaj este ca portaltoii au rezistenta naturala foarte mare la boli si daunatori. Dar mai bine il scoateti ca sa nu ocupati cu el locul de pomana. Probabil inca mai sunt pomi pe la magazine de bricolaj ca sa luati unul sa il plantati daca nu e prea tarziu, atat timp cat este verde si urmeaza sa inmugureasca sau asteptati si la toamna cumparati altul.
 
Ultima editare:
Sus