pomisorii mei (realizari, probleme)

marq

Member
Marius poate mai mult la fete le era dor de tine :rofl: noi te-am dat la disparuti, de fapt... toti cam suntem disparuti, ne-am topit de caldura.
Se vede ca ai venit de prin cine stie ce ruine dobrogene de esti asa insetat. Timpul s-a uscat si el la soare, nu mai ajunge pentru rasfaturi prea dese prin berarii, dar nu-i imposibil sa ne adunam intr-o seara cu putin efort de vointa.
Ovidiu cred ca vei ajunge cel mai mare colectionar de bonsai din Romania, cred ca esti printre putinii care au pasiunea, spatiu si timpul necesar sa te ocupi de o asa colectie de copacei.
 

ovidiu1964

Member
ieri am modificat, curatat si refacut tratamentul cu LS la lemnul mort de la acest ligustrum, in primavara partea micuta nu a mai inverzit, acuma urmeaza coborarea coroanei in partea aia
 

ovidiu1964

Member
cineva voia sa ieie un pomisor de la mine, asa ca am facut cateva poze mai de doamne-ajuta si vad ca se pot urca direct aici, asa ca ia sa vedem :-)
DSCN0982.jpg DSCN0983.jpg DSCN0984.jpg DSCN0985.jpg DSCN0986.jpg DSCN0987.jpg DSCN0988.jpg DSCN0989.jpg DSCN0990.jpg DSCN0992.jpg DSCN0993.jpg DSCN0994.jpg DSCN0995.jpg DSCN0996.jpg DSCN0997.jpg
 

ovidiu1964

Member
"iernarea" ficusilor la mine, dupa ce cativa ani am tot incercat sa le asigur conditii optime, anul trecut am facut un "acvariu" cu lumini si le-a mers super bine, au fost tunsi de 3 ori peste iarna, anul asta s-au inmultit si au primit un acvariu mai mare, au caldura, umiditate acum sa-i vedem cum merg :-D
DSCN1139.jpg DSCN1140.jpg DSCN1138.jpg
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
nu e prea multa lumina ? eu ii duc in uscator unde minima e 1-2C si pe uscat, lumina cred ca au cam 1/4 din cea de vara si asta cu generozitate . Ai mei inca sunt afara :D Au trecut si peste -2 , bine sunt pe geam nu sub cerul liber dar totusi la exterior
 

ovidiu1964

Member
ai mei cresc in draci peste iarna, si din cauza umiditatii dau si radacini aeriene, au acolo aproape 10 metrii de leduri :) si nu-s cele mai slabe
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
da , sera ajuta sa faca asta , un mic trick :rofl:
mi se pare ca sunt foarte nepretentiosi ...apropo tu ii tunzi acum ?
 

ovidiu1964

Member
astia au intrat in sera de 2 zile si inainte am scurtat cresterile de peste vara, la unul chiar am taiat din trunchi sa-i cobor coroana
 
Sus