pomisorii mei (realizari, probleme)

ovidiu1964

Member
pai unii o sa fie si de vanzare, da mai e pana atunci, iar unii sunt prea apropiati mie ca sa-i vand, cu aia o sa fac in ciuda :)
 

marq

Member
Super si a 2-a tura, n-am mai vazut bonsai magnolie, abia astept sa pui poze cu el inflorit - cand va fi sa infloreasca.
 

ovidiu1964

Member
Mihai, merci, da cred ca mai ai de asteptat :), e al 3-lea an la mine si pana nu-si face ramificatie mai fina nu cred ca o sa deie drumu la flori
 

Tudo112

New Member
ovidiu din ce citesc pe forum te vad mai experimentat,vreau sa incep primul bonsai prin a planta seminte de bonsai

Acer palmatum atropurpureum

luate de aici http://olx.ro/oferta/seminte-de-bonsai-albizia-sakura-lagerstroemia-ID49yiQ.html#b2f28cb2b7
trec in anul 2 la facultatea de horticultura iasi spec:horticultura si imi plac maxim bonsaii,imi doresc sa am unul ca asta :O :3 :3 :)

http://p2.vatera.hu/photos/8e/14/aba7_1_big.jpg

cat mai pitic si cu cat mai multe frunze bine ca stiu ca dureaza o gramada pana creste,dar vreau sa-mi zici daca poti sa-mi spui cum germinez semintele,nu am nici cel mai mic habar,am inteles ca se tin intr-un vas pana incoltesc dupa puse in frigider 2-3 luni nu stiu deloc detalii daca poti sa-mi dai niste sfaturi sau oricare e in masura sa-mi dea niste sfaturi bune pt. a incepe sa beneficiez de aceste seminte? :p
 

ovidiu1964

Member
Tudor, sunt multi mai vechi in ale bonsaitului, deci cu mai multa stiinta, dar nu mai activeaza pe forumuri, asta e, mie-mi place sa ma laud :)
despre seminte ce sa-ti zic, eu singurele plante scoase din seminte sunt cateva pyracanta care am cules seminte din vecini, eu am udat bine semintele, cam 2 zile dupa care le-am scurs de apa si le-am pus in frigider cam 1-2 saptamani, dupa care in pamant, la artari ma gandesc ca se procedeaza tot asa, e tot perena, deci are nevoie de perioada de frig, dar eu nu sfatuiesc pe nimeni sa inceapa cu seminte, se pierde elanul pana incepi sa ai de lucru cu pomisoru ala, ori un pom cumparat din supermarket, dar grija la specie, ori recoltati si in paralel poti sa plantezi si semintele :)
si in iasi mai sunt colegi care se lupta cu pomisorii, poate va intalniti
 

marq

Member
Da, poate ne intalnim sa ne luptam cu crengile obtinute dupa taierile de intretinere. ... la copacii din fata blocului.
Tudo...r(?) care ar fi logica sa mai bagi semintele in frigider daca au incoltit. Cica se tin doar o zi in apa calduta apoi se baga la frigider pentru germinare; eu am uitat sa le tin in apa calduta, mi-am adus aminte cam tarzi ca nu am facut operatiunea asta, dar a mers si fara.
La frigider trebuie tinute destul de mult, 3-4 luni, functie de specie periaoda e mai lunga sau mai scurta, timp in care le mentii umede. Cand vezi ca au germinat le scoti si le plantezi in pamant, nu se scot doar pentru ca au trecut numarul de zile "standard".
Eu abia al 2-lea an am reusit sa germinez seminte de artar, o posibila cauza a esecului o reprezinta momentul in care te apuci de operatiune; daca le lasi la uscat cu saptamanile sansele de a mai germina vreo una scad spre zero. Deci trebuie sa fie cat mai proaspete.
 

Mar1vs

Member
Așa-i că vă era dor de mine, băieți?? :-)

Mă bucur că mai apar oameni interesați de bonsai prin Iași, ar merge-o agapă vara asta... De Fabian nu mai știu nimic; n-a mai apărut de când s-a schimbat forumul.
 
Sus