Prietenii gradinarului

miki70

Active Member
Claudia nu-i asa ca e un frumos? Ai vazut ce-i sclipesc ochisorii? Ii pun papa pt pisici, se aude cum rontaie la crochete dc trec pe langa casuta :) . Castronul cu apa l-am gasit de 2 ori gol pana sa ma prind ca saracutul nu ajungea sa bea si-l rasturna, acum i l-am ingropat . Casuta are doar peretii captusiti cu zapada artificiala, jos e pamant. Are el casuta lui pe undeva unde se simte in siguranta ;-)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Daaa, si sunt niste simpatici, anul trecut venea unul la mine si ieseam cu lanterna afara noaptea sa ma uit la el si o data erau la mine parintii mei si a venit si mama sa-l vada si cand s-a apropiat de el aricelul s-a enervat si a scos un suierat de a speriat-o pe mama de a sarit in sus juma' de metru :tavalit:
 

miki70

Active Member
Un paznic fricos :rofl: .Eu vreau sa ma scape de melci dar dc il hranesc zilnic cu papa bun nu mai papa el nici un melc :rofl:
 

gabrielais

Active Member
Miki, ce scumpic e aricelul tau.... :visator: n-am mai vazut din copilarie...tin minte ca se ascundeau sub gramezile cu fan pe care le cladeau bunicii in livada

am si eu o intrebare mai tehnica :rofl: greierii fac gauri in pamant ? am prin gazon niste gauroaie si tot vad iesind fuga-fuga niste gaze negre, n-am apucat sa le vad bine ca au o viteza....am crezut ca sunt gauri de soarece dar se pare ca nu....cu ce sa ii combat? ca au facut transee in gazon :(
 

Alin88

New Member
Buna tuturor, sunt nou in bransa si as vrea cateva indicatii legat de acesti mici ajutatori din gradina... De rame stiam ca sunt ok, insa de melci, nu prea. In cazul in care nu am acesti melci, sa fac cumva sa ii aduc? Multumesc.
 

gomez99

Well-Known Member
Nu cred ca vrei melci in gradina, au prostul obicei de a se hrani cu frunzele, hostele le plac foarte mult, spre exemplu :). Si exista o specie care chiar maninca rime. e "importata" din america latina si semana cu un limax cu gura pe abdomen. L-au raspindit importatorii de plante exotice. Deocamdata este mai activ in zona calda a europei, dar migreaza incet-incet spre noi.
daca ai pomi frunctiferi, poti atrage albinele plantind portulaca, caprifoi, citeva fire de facelia. Desi nu e spectaculoasa la vedere, facelia e foarte utila, daca ai gradina mare si iti permiti , poti planta prin rotatie mici razoare de facelia pe care toamna o toci si o lasi pe loc. fixeaza azotul si e un bun ingrasamint.
 
Ultima editare:
Sus