Primavara ... semintelor

happy

Well-Known Member
Gata Gabi le-am pus la"clocitoare"semintele de smochin made in Turkey :rofl:
La multi ani ...si smochini :wink:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Tin sa va spun ca am demarat actiunea cu semintele. In dimineata asta am plantat in mini-propagator seminte de phlox drummondi (2 pac). Le-am pus la suprafata pamantului, neacoperite de nici un fel de strat. Au lumina si caldura, pe pervazul de la serviciu. Doar de pulverizator am uitat. :rofl: Va tin la curent.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Iata cum se prezinta acum:



Sunt mici zone cu mucegai dar nu par sa afecteze plantutele. Sa vedem mai incolo ce-o mai fi.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Astazi am gasit cateva firisoare uscate. :( Stie cineva ce ar trebui sa fac asa incat restul sa se faca mari?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Caderea plantutelor (Pythium debaryanum) solutie 0,1%

Stropirea rasadului la interval de 3—4 saptamani cu 2—4 l/m2 o solutie de 0.15%
Aplicare pe sol in timpul semanatului 2—4 l/m2 cu o solutie de 0.15%
 

vuk

Member
dan, previcur deloc nu e obligatoriu

eu nu folosesc fungicide sau alte chimicale daunatoare , acuma sigur ca vor muri cateva rasaduri dar asta e selectia naturala , cele puternice vor ramane

mucegaiul e usor de prevenit daca se asigura o buna circulatie a aerului si umiditate scazuta

daca tot ne chinuim sa ne crestem singuri legumele si fructele atunci macar sa fie si sanatoase

cornelia vad in poza ca folosesti o minisera, nu-i mai pune capacul si asigura-i o ventilatie buna si o sa vezi ca va disparea mucegaiul

eu cred ca deloc nu sunt practice miniserele , nu sunt destul de adanci deci in 2/3 saptamani iar trebuie sa muti rasadurile ca altfel radacinile nu se dezvolta si toata planta are de suferit
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Vuk e corect , dar Cornelia vroia ceva repede , si daca ma crezi eu tot prin aerisire si scortisoara ma lupt cu caderea rasadurilor , dar tot mai pica una slaba de picioare :rofl:
 

happy

Well-Known Member
Aveti dreptate,prin aerisire si lumina puternica.Eu am pierdut tot rasadul de paulownia pus in decembrie din cauza umiditatii excesive si lipsei soarelui:(
Miniserele astea daca nu au si orificii de scurgere a surplusului de apa duc la ofilirea plantutelor,si ce am mai vazut eu rau este densitatea prea mare de plante.Cornelia ,mai bine mai putine si obtii plante mai bune si mai sanatoase :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Poate asa te inveti minte draga Ionica si nu mai pui seminte in decembrie . :!:
Si semintele astea au dichisul lor nu se pun asa aiurea :(
 

happy

Well-Known Member
Draga Gabiuta,daca aveam un sistem de iluminat performant nu dadeam chix.O sa ma perfectionez si la anul pe 1martie o sa am paulownii de 10cm :wink:
Si mai este faptul ca am seminte multe si imi permit! :giggle:
 

liliann

Member
Readuc in discutie acest topic cu urmatoarea problema :
Pentru a nu mai pati ca in anii anteriori, cand plantam semintele de flori direct in gradina in aprilie cred, si rasareau dupa mult timp, si infloreau cand se termina vara si eu nu mai ma puteam bucura de ele (pentru ca nu locuiesc la casa respectiva), anul acesta am zis sa procedez istet, am zis eu :D.
Fapt pentru care, pe la 1 martie am plantat mai intai intr-un ghiveci mic seminte de craite si le'am lasat pe balcon ca era cald. Cum vremea se cam racise si ele incepuse sa se topeasca, le-am bagat in casa. Le-am pus la geam, iar dedesubt este caloriferul dar tot nu aratau bine. In final au murit.
Ulterior, am mai pus intr-un ghiveci lung alte seminte de craite, carciumarese pitice si alte feluri de seminte "luate" de pe unde m-am vanturat vara trecuta si l-am lasat la geam, in casa. A rasarit cam 1/3 din ele dar, ce sa vezi, si astea au inceput sa moara. Oare ce am facut gresit?
Mai pot face ceva sa le fac reziste?
Voi ce spuneti?
 

geodezia

Well-Known Member
na ma si cu rasadurile alelalte pat la fel asa ca le-ama runcat in rasadnita de afara si pun ceva folie deasupra
treba este ca se duc pisicile si se lafaie in pamintul meu
caldarusele am observat trebuie puse in pamint in mai tot ce ma pus in februarie nu a rasarit ce ma pus in mai au iesit garantat
la fel si lupinul
craitele pune-le si tu in aprilie dar afara nu le prieste inauntru intr-un vas dar afara
 

liliann

Member
Mda, pai da, de Paste, cand o sa ajung la casa, o sa le seman, nu am ce face. Ma gandeam ca fac o treaba, ca atunci sa plantez plante deja mari......
 

geodezia

Well-Known Member
na eu ca sa imi germineze mai repede am niste vase petri le pun in alea in 5 zile germineaza da pe urma e chin acu scot rasdurile afara le bag inauntru
ale ade ardei s-au dus au rezistat alea de rosii
da si alea anemice asa ca am mai avut citeva si am pus afara prin flori vreo 3-4 plicuri
nu ma mai stresez asa decit din cauza vinetelor
am avur acum citiva ani niste vinete albe seminte luate de la un domn bunicutz de pe alt site
m-am saturat de vinete in anul ala
vinete albe si unele satirate alb cu grena
de atucni nu am mai reusit sa le fac sa germineze chit ca am mai cumparat seminte sin alte surse
anul asta au germinat da dupa ce le-am pus in pamint nu au mai rasarit
alti nervi alta distractie
ete asa daca nu sunt profesionista stau si ma enervez
 
Sus