Primele mele rasaduri - 2015

deutzia

Member
pentru unii din voi este probabil o rutina sa cultive legume. pentru altii poate deja o corvoada.
eu sunt la primele mele rasaduri si este o incantaaaaare, le ador.
am cumparat seminte de cum au aparut in magazine si am inceput sa citesc cand sa le pun.
bun, am luat tavite cu alveole si am si facut prima greseala: le-am semanat SIII nu am notat, crezand ca stiu ce am pus. evident am uitat. nu ar fi asa grav, am copilarit pe la bunici la tara si am identificat marea majoritate. doar ca nu mai stiu care rosii sunt cherry, care ardei gras si care iute.
au crescut cateva frunzulite si am trecut la a doua greseala: le-am mutat in pahare de plastic cate 2, gandind ca asa mici cum sa nu aiba loc. peste extreeem de putin timp a trebuit sa le mut iarasi. vor urma si alte greseli :D
din asta am invatat f mult doar ca anul asta nu mai pot aplica ce am invatat. :(
am observat ca vinetele cresc mai greu. este firesc?
intrebari:
- este tarziu sa mai seman acum seminte? macar ca sa notez ce pun sa le pot identifica pe cele deja crescute.
- are citeva timp sa ne spuna cand se pun semintele diferitelor rasaduri in alveole? si care se pun direct in gradina si cand anume?
-sunt pe drumul cel bun cu rasadurile mele? sunt doar cateva pozate in linkul de mai jos. am mai multe.
RASADURI:
https://picasaweb.google.com/112145083949220033975/29Martie2015#6131646886364056226
 

Nicola

Member
Fasole, mazare, morcovi, salata, ridichii direct in pamant.
Rasadurile : rosii, castraveti, ardei, vinete, dovlecei, se planteaza cand sunt bine dezvoltate, dupa ce sunt un pic acomodate cu vremea ( grija la temperaturile nocturne), de preferat intr- o zi noroasa.. Soarele le afecteaza un pic. Prevede de la inceput tutori pentru sustinere. Poti face diverse combinatii de plantare( ex. Intre randurile de rosii- patrunjel,etc..) Sunt si anumite plante care sunt incompatibile ca alaturare, dar si altele care le ajuta in crestere si protejeaza de daunatori. Mult curaj iti doresc:)
 

Nicola

Member
Ps. Rasadurile arata bine, cand e caldut afara, le poti scoate la aer( fara soare), pentru a se obisnui , crescand treptat durata de expunere la lumina.
Si da, vinetele cresc mai greu un pic. Un pic de mranita sau compost in gropile de plantare si vor fi minunate.
 

deutzia

Member
hmm, o sa am ceva de munca cu ele. sa le scot afara paharutz cu paharutz. :) cred ca le caut o tavita ceva.
dovleceii tot din rasaduri? am doar 4 cred, am pus de curiozitate. mamaia mea parca ii punea direct in gradina.. este tarziu sa pun acum in casa seminte de dovlecei?
 

Nicola

Member
Nu este tarziu , dar poti sa ii pui si direct afara, in cuiburi( 2-3 seminte), urmànd sa pastrezi plantuta cea mai dezvoltata. Da, nu e usor cu rasadurile, eu prefer de multe ori sa cumpar plantutele gata.
 

deutzia

Member
safisfactia este mult mai mare cand ai plantutze din seminte. insa da, ma cam solicita plantutzele alea. :)
sa vad cand le "scot la plimbare", la soare..ca mai tre sa merg si la servici. seara este bine?
 

deutzia

Member
nu, cate putin, din ce in ce mai mult. ca pe bebelusi. :p am copii mici inca, nu am uitat cum e plimbatul sau diversificarea. :rofl:
 

Nicola

Member
Perfect:) ai niste strumfi tare draguti, i-am vazut in album... Eu m-am grabit un pic. Mademoisella mea are aproape 15 ani deja:)
 

Cotoia Cornel

New Member
pentru unii din voi este probabil o rutina sa cultive legume. pentru altii poate deja o corvoada.
eu sunt la primele mele rasaduri si este o incantaaaaare, le ador.
am cumparat seminte de cum au aparut in magazine si am inceput sa citesc cand sa le pun.
bun, am luat tavite cu alveole si am si facut prima greseala: le-am semanat SIII nu am notat, crezand ca stiu ce am pus. evident am uitat. nu ar fi asa grav, am copilarit pe la bunici la tara si am identificat marea majoritate. doar ca nu mai stiu care rosii sunt cherry, care ardei gras si care iute.
au crescut cateva frunzulite si am trecut la a doua greseala: le-am mutat in pahare de plastic cate 2, gandind ca asa mici cum sa nu aiba loc. peste extreeem de putin timp a trebuit sa le mut iarasi. vor urma si alte greseli :D
din asta am invatat f mult doar ca anul asta nu mai pot aplica ce am invatat. :(
am observat ca vinetele cresc mai greu. este firesc?
intrebari:
- este tarziu sa mai seman acum seminte? macar ca sa notez ce pun sa le pot identifica pe cele deja crescute.
- are citeva timp sa ne spuna cand se pun semintele diferitelor rasaduri in alveole? si care se pun direct in gradina si cand anume?
-sunt pe drumul cel bun cu rasadurile mele? sunt doar cateva pozate in linkul de mai jos. am mai multe.
RASADURI:
https://picasaweb.google.com/112145083949220033975/29Martie2015#6131646886364056226
http://primuloltean.sunphoto.ro/RASAD_2015 ...poate te vor ajuta aceste imagini si modul cum am procedat eu ...
 

deutzia

Member
va multumesc mult. le-am vazut deja. :p
aveti niste pervaze superbe, parca special facute pentru rasaduri. :)
voi pune si niste paharutze cu dovlecei. si niste castraveti.
ptr ardei e tarziu? sunt mari ai mei dar nu mai stiu care cum sunt. :)
am si gogosari pusi. e devreme ptr ei? cresc f f fgreu.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Super rasadurile! Mai ca imi vine sa ma apuc de crescut legume cand vad asa ceva! Felicitari!!!
 

Cotoia Cornel

New Member
va multumesc mult. le-am vazut deja. :p
aveti niste pervaze superbe, parca special facute pentru rasaduri. :)
voi pune si niste paharutze cu dovlecei. si niste castraveti.
ptr ardei e tarziu? sunt mari ai mei dar nu mai stiu care cum sunt. :)
am si gogosari pusi. e devreme ptr ei? cresc f f fgreu.
Buna dimineata ...dece sa fie tirziu?...pune seminte in ceva textile umede , impacheteaza , pune in cutiuta cu capac , la loc cit mai cald citeva zile(eu le-am pus pe centrala termica) , vezi care au incoltit acelea au viata si esti sigur de ele , semeni in alveole si rabdare ...eu pe hol nu am mai mult de 12-15 grade ...sunt suficiente . Ca sa nu le incurc de alveole am legat cite un sirmulita diferita la culoare pentru fiecare soi . Daca nu ai facut asa nu vad un capat de tara ...le pui asa...cel putin nu ieiplasa cum am luat eu doi ani la rind cind am cumparat din piata capia si a iesit iute...timp , nervi , bani ...Succes ...
 

deutzia

Member
asa voi face. si abia voi aveam productie si mai tarziu, spre toamna :p
eu am pus semintele direct in alveole. seminte fara pretentii, pliculete de toate tipurile si firmele, ieftine. rata de germinare fff mare, spre 100%.
ma gandeam sa pun direct in paharele, cateva seminte, sa nu mai mut plantutzele. :D
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
cred ca este un pic devreme ,nu stiu unde stai ,dar la noi de obicei la inceputul luni mai mai apar niste grade cu minus ,si fasolea ingheata ,mai asteapta dupa jumatatea lunii aprilie .
 

Cotoia Cornel

New Member
asa voi face. si abia voi aveam productie si mai tarziu, spre toamna :p
eu am pus semintele direct in alveole. seminte fara pretentii, pliculete de toate tipurile si firmele, ieftine. rata de germinare fff mare, spre 100%.
ma gandeam sa pun direct in paharele, cateva seminte, sa nu mai mut plantutzele. :D
Cu paharelele este mai greu de manevrat , se pot rasturna si se rup plantutele , alveolelel insa sunt perfecte , mai mari ...
 
Sus