Primula

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Aeriseste pamintul zilnic Roxy,asa isi mai pierde surplusul.Sunt curioasa cum va fi peste citeva zile :D
 

roxy

Member
dupa ce i-am schimbat pamantul (de vreo 2 zile) nu am mai udat-o deloc si nici nu mai am de gand. va tin la curent, multumesc pentru sfaturi
 

carmenn

Member
primulele mele cumparate sapt trecuta, incep sa se pleosteasca.
Mai pot salva ceva oare, radacine, ceva? Stiu ca e cald pt ele, da ce sa fac?! :|
 

ami

Member
Din cate am inteles eu,primulele nu iubesc deloc caldura.Le producce ingalbenirea frunzelor.
 

ami

Member
Dupa ce infloresc,primulele isi continua vegetatia(raman mereu verzi,continuind sa le dea frunzulite noi) :?
 

blueheart_d

Member
primulele care le-am plantat afara, s-au cam dus. cel mai afectate au fost florile, iar la cele care nu au fost protejate deloc de vantul rece, s-au cam dus si din flrunze. la toate insa mijlocul cu bobocei noi se tine destul de bine. probabil a fost un val de frig puternic care a doborat planta, apoi s-a mai incalzit vremea si o ia de la capat.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: Eu ieri m-am uitat atenta,chiar foarte atenta prin gradina unde stiam ca aveam plantate citeva radacini de primule mov,roz si galbene.Fiecare culoare era pusa in cite un loc distinct.Nu-mi dau seama ce s-a intimplat cu ele toate ca nu am mai vazut niciuna.Oare gerul de asta iarna sa le fi afactat asa de tare incit sa dispara TOTAL??? :?
 

calin123

Member
toate primulele infloresc o singura data pe an , primavara devreme ( exceptiile tin de experimente cu plante in conditii artificiale )
 

carmenn

Member
Deci primulele raman inflorite doar primavara ?
Caci doar ce mi-am adus 2 galeti cu primule sa le plantez in fata casei...ma gandeam sa ramana macar pana apar florile de piatra... :?
 

shalymar

Member
Fetelor, eu i-am luat anu trecut de 8 martie mamei cadou o primula galbena-pui era asa frumoasa si mirosa a pepene-galben (cel putin asa a spus fratele meu cu care am ales-o).pe la sfarsitul lunii am plantat-o in gradina si in primavara asta a fost printre primele flori din gradina mea, alaturi de ghiocei si viorele !
E inca superba tot infloreste de mai bine de o luna si inca mai are putere saracuta!
e minunata!
 

carmenn

Member
Stiati ca exista si primule care fac floarea pe o tija lunga, si apoi apare buchetelul de flori ?
Am vazut azi la padure, culoarea galben deschis, clasic, insa crescute pe tija de 10-20 cm, si apoi inflorescenta. Sunt superbe. Pacat ca nu mi-am dus sapaliga cu mine, sa le aduc cu radacini acasa. :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Aia e asa numita la noi "Ciubotica cucului".Este foarte raspindita pe dealuri insa transferul lor este destul de dificil fiindca se adapteaza cu greu la conditii de gradina.
 

miha

Member
Asa arata azi primulele mele in gradina... Cele cu floarea mai mare sunt din cele cumparate si plantate direct in gradina, cele cu tija mai inalta si floricelele mai mici, sunt semanate anul trecut in iunie...acum ma rasfata cu flori... :D
 
Sus