Primula

belisima

Well-Known Member
mie o singura primula cumparata din magazin tot imi iesein fiecare primavara,e frumusica albastru cu tiv alb,in rest toate .....in raiul lor :| tentatia sa luam e mare,sunt destul de accesibile,dar :(
 

gabrielais

Active Member
eu am noroc cu ele, la mine ies an de an...si acum am luat vreo 10, eu le pun in niste ghivece de piatra in fata casei, sa cheme primavara :rofl: ; apoi le mut in pamant, infloresc ceva vreme acolo,apoi fac frunze numai, si in primavara urmatoare rasar din nou (asta in cazul in care nu le sap eu peste vara, uitand ca sunt acolo :oops: )
 

bebe Iris

Active Member
:rofl: Esti tare! Si la mine merg bine. Le cumpar si vai de mama lor la reducere cand nu mai ramane mai nimic de ele. Le plantez in gradina si anul urmator sunt frumoase foc. Am reusit si sa separ tufe, ca s-au inmultit. Pe ale mele in schimb le papa melcii. Conteaza zona, clima si altceva n-ai ce face...
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
grozave, mai ales aia violeta.

Da, le trebuie umbra peste vara. Preferabil trebuie puse sub un pom .
 

adrianam

Well-Known Member
Foarte frumoase, sa va traiasca! :D
Am vazut si in curtea blocului vecin vre-o 6-7 tufe de primule cumparate, plantate anul trecut in primavara, iar acum sunt mari si au inflorit frumos. Dar vecinul se ocupa si uda gradinita in fiecare seara pe timpul verii.

La mine este primul an in care au rezistat doua tufe peste vara si iarna dar vad ca nu au inflorit deocamdata.
Sunt mai la umbra, poate le vad si eu inflorite totusi.
Acum daca am furtunul de apa, voi urmari si reducerile si incerc sa mai pun in zonele umbroase.
 

MASCHA

Active Member
Toate primulele cumparate eu le-am plantat in pamint,dar nu mai rasar in culorile initiale si ce rasare din semintele lor sunt din cele alb-galbui si grena sau roz,nici urma de indigo sau portocaliu,sau involte.... :?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
E grozava, sper sa reziste in gradina...


Iata si la mine cele clasice , care rezista de multi ani si trec peste fiecare vara torida cu mai mult sau mai putin success.

 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Mi e tare mult imi plac alea mai spectaculoase, dar nu am suficienta umbra sa le dau peste an.... dar o sa mai incerc dupa ce cresc pomii mai mari. Belisima, daca se inmultzeste aia violeta si ai de dat, tr rog sa ma tzii minte si pe mine.
 

LadyBug

Well-Known Member
Eu stiu ca acum vreo 7-8 ani am pus niste seminte de primula in ghivece si au inflorit pare-mi-se anul urmator. Nu prea mi-au mai atras atentia de atunci, m-am redirectionat catre alte plante intre timp. Cred ca mai bine luati un pliculet cu seminte decat sa dati bani pe niste primule gata inflorite, nu prea merita.
 

Camik

Active Member
Mi-am luat si eu azi o primula.Oare rezista si in casa?
E prima data cand vad o primula batuta...Imi place tare mult!
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Tine-o intr-o camera mai rece si mentine solul umed, alfel se pleosteste rapid. Daca ii dai racoare ii va merge bine. Tine cont si de faptul ca multe primule la vanzare acum sunt tinute in fata florariilor, in aer liber. Nu le va place caldura mare din interior.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Tine mai mult inflorirea in conditii de temperatura moderata. In cazul unei camere calde probabil va intra mai rapid in repaus considerand ca vine vara...
 
Sus