Problema cu phalaenopsis

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

lelia

Well-Known Member
Delphi ,orhideea ta e foarte frumoasa !
Nu am intalnit aceasta problema ,are lumina suficienta ?
Cred ca si aerul este foarte uscat (radacinile ce ies din ghiveci sunt arse ).
 

Pau Pau

Member
Buna, sunt noua pe aici si de o luna sunt proprietara de phale. Imi place mult de ea si nu as vrea sa o pierd. Cand am primit-o a avut 2 flori inflorite, vreo 6 boboci mari si o multime de bobocei mici mici. Bobocii mari au inflorit frumos, acum am 7 flori,dar cei mici mici s-au uscat. Am observat ca si varfurile tijelor incep sa ingalbeneasca. :( E normal asa ceva?
As mai avea o intrebare: e ok daca o ud cu apa plata la temperatura camerei? Apa de la robinet am inteles ca nu e ok.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
O poti uda linistita si cu apa de la robinet. Pune apa intr-o sticla si las-o deschisa 24h sa mai dispara clorul din ea.
Eu am flori atat acasa cat si la serviciu. Si la inceput mi-am batut destul de mult capul sa duc saptamanal la serviciu apa de ploaie ca sa le ud. In final am renuntat si le-am udat cu apa de la robinet lasata peste noapte. Sunt pline-pline de flori, unele la a doua sau a 3-a reinflorire.

Uscarea bobocilor poate avea mai multe cauze: o tii in curent (geamul deschis pentru aerisire) sau cel mai frecvent este vorba de o greseala de udare (prea multa apa). O poza a ghiveciului in care sa se vada radacinile plantei ne-ar putea lamuri mai mult asupra cauzei problemei.
 

Pau Pau

Member
Asa arata ghiveciul cu radacinile. Nu o tin pe pervaz tocmai din cauza sa nu o bata curentul doar pt poza am pus-o acolo. O tin pe birou.
http://img688.imageshack.us/img688/1052/p0504101748.jpg
http://img44.imageshack.us/img44/4517/p050410174801.jpg
Am si o frunzulita bolnava, asa am primit-o si nu s-a mai modificat, nici in bine nici in rau
http://img96.imageshack.us/img96/7307/p0504101749.jpg
Cam asa arata floricelele cu tijele ingalbenite
http://img714.imageshack.us/img714/6591/p0504101750.jpg
De udat o ud cam la 4 zile, dar nu o scufund in apa. Ii pun apa in ghiveci, astept sa se scurga, iar apoi ii golesc farfurioara de apa.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Bine ai venit Pau Pau te asteptam si in rubrica noilor veniti pentru a te prezenta si pentru a fi primita cum se cuvine
http://www.egradini.ro/forum/viewforum.php?f=25

Legat de Phala ta din cate am putut observa radacinile ii sunt in regula iar frunza de care spui tu dupa cum arata pare a fi fost arsa de soare.
Sau poate a afectat-o frigul si nu isi va reveni dar daca nu se va ingalbeni ca sa cada singura las-o acolo pentru ca desi e inestetica isi vede si ea de treaba ei.
:wink:
Legat de udat as zice ca o uzi un pic cam des.De regula iarna se ud o data pe saptamana sau poate si mai rar dar asta in functie de temperatura la care sunt tinute.Poti sa o uzi atunci cand radacinile devin albe sidefii iar daca acestea continua sa fie verzi nu o uda pentru ca prea multa apa poate duce la putrezirea lor.
Legat de flori acestea au o anumita perioada de viata si probabil ca le-a venit timpul sa se usuce.Si tijele la fel.
Daca a fost achizitionata recent se poate ca diferentele de temperatura sa le fi afectat atat pe ele cat si pe tije.Dar nu te speria pentru ca va face altele.
Daca vei vedea ca tijele se vor ngalbeni poti sa le tai pana la al 3-lea nod si dupa o anumita perioada vei vedea ca va face alte tije cu alte flori.

Bafta mare cu frumoasa ta si daca mai ai intrebari noi suntem aici pentru a te ajuta!

:D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Crina a spus:
Am o problema la care nu pot sa i gasesc raspuns...
Bobocii de la phalaenopsis mi se usuca si cad de pe tija. Nu toti, in jur de 90-95% din boboci cad, restul ajung sa se deschida.
Udarea o fac prin scufundare(atunci cand nu mai vad broboane de apa pe vas), cu apa de la pompa forata, lumina are, ingrasamant primeste.
Nu am observat daunatori.
Plantele sunt sanatoase. Florile deschise ale plantei cu care ajunge la mine, nu patesc minic, au un ciclu normal.

Aveti ceva sugestii?

Multumesc anticipat
 

sarselia

Active Member
Moderator
CristianG a spus:
Daca o ai de ceva timp, problema cred ca este de la curent ori de la caldura prea mare din incapere.Nu are umiditate suficienta.Daca ai cumparat-o curand, este posibil sa fie de la temperaturile scazute din ultima perioada.Nu stiu de cand o ai si daca a imbobocit in casa.Mai multe amanunte te rog, eventual poze cu ea.Sarbatori minunate iti doresc! :)
 

MariaRaluca

Member
http://raluca14.sunphoto.ro/Orhidee/13280682

Am si eu o problema pe care am tot ignorat-o/crezut ca s-a rezolvat, dar vad ca se extinde...
Am luat o cambria de la o florarie, care a venit cu niste purici, care au parasit definitiv cambria, si au trecut pe phalenopsis. Ii am de mai bine de 1 an, spal frunzele, am dat si cu un sparay insecticid (ce am gasit pe piata: 0.06% pyrethins, 0.003 delthametrine, 0.3% piperonyl butoxide) nu ii extermina... tot mai invie ei de undeva... Am observat ca pe alte plante invecinate precum violete si gloxinii nu trec. Doar pe phalenopsis stau. Prefera dosul frunzei pt cuib si apoi imi ataca bobocii si florile.
As aprecia f f f mult un sfat care sa ma ajute sa scap definitiv de ei...
In poza de sus e paduchele...
 

mikiduzza

Member
m-ai speriat...
am gasit si eu ceva de genul o singura data la plante, dar nu pe ele, ci pe masa pe care le tin...
am fost acum in control si nu am gasit nimic..
am controlat toate frunzele..
ce este de fapt? unde se gaseste de obicei?
 

bebe Iris

Active Member
eu am avut, dar doar pe Amarillis, pe orhidute, nu.
Amarillisul l-am spalat, cand au reaparut l-am spalat iar... dar la orhiduta...nu stiu :?
 

MariaRaluca

Member
Nu vroiam sa va sperii :)
dar prea m-am saturat de prezenta lor care imi strica florile, si e f f ciudat cum sta doar pe phalenopsis, nici pe oncidium nu au trecut... (nu ca nu m-as bucura putin ca nu mi-a umplut toate plantele :) )
Nu am mai pus si alte poze, ca deja era horor... unele flori sunt pur si simplu sufocate inca de boboci, iar daca se deschid cumva sunt pline de paduchi...
 

mikiduzza

Member
ce ciudat....
nu ai incercat sa mergi la un magazin de fitosanitare sa intrebi?
desi nu stiu cat de mult se pricep persoanele de-acolo la orhidee...
 

ghia_don

Active Member
Ala e paduche linos, iar daca ai asa o invazie trebuie sa iei masuri...
Incearca sa culegi manual paduchii, foloseste betisoare cu vata inmuiata in spirt, cu care cureti toate plantele atacate. Apoi stropeste cu un insecticid...mospilan sau talstar...sau intreaba la un magazin fitosanitar ce e mai bun contra linosilor.
 

MariaRaluca

Member
Multumesc mult ! sa vad unde gasesc un magazin de fitosanitare, sau mospilanul acesta.
De cules individual i-am cules, cu sapun, nu cu spirt, chiar ieri, dupa ce mai citisem ceva pe aici pe forum, incerc si cu spirt dc reapar, dar mai ales caut mospilanul.
 

andra444

Member
PHALE LASATA IN FRIG....

ajutor..... soacra mea a decis sa scoata florile afara si pe langa ale ei mi-a scos si doua phale.... zilele trecute a fost foarte frig noaptea si una din phale cred ca a murit de tot..... i-au cazut frunzele la vreo doua zile dupa dar radacinile sunt inca verzi ... oare o mai pot salva? :( :eek: ajutati-ma va rog macar cu un sfat...!!!
 

sarselia

Active Member
Moderator
:(
Urat de tot!
Daca cumva axisul plantei-mijlocul ei nu a fost atins de frig in timp si spun aici foarte mult timp din acel loc ar putea aparea noi frunze.
Dar eventual fa o poza ca sa vedem cum arata acel mijloc si pentru a stii si tu daca se mai poate face ceva sau nu.
Imi pare nespus de rau dar ele nu se scot afara sau daca da atunci cand vremea e frumoasa si trebuie ferite de soare.
Eu nu am incercat sa le cot afara pentru ca mi se par foarte sensibile la curentii de aer precum si la diferentele de temperatura ce pot aparea.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus