Problema cu phalaenopsis

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

angela draganoiu

Active Member
mikiduzza a spus:
tine-le intr-un loc bine aerisit, si lasa sa se usuce substratul pana la urmatoarea udare
isi vor reveni :D
sau lasa-le acolo unde sint dar nu le uda un timp mai indelungat, mai mult de 10 zile sa fii sigura ca s-a uscat bine scoarta, dar sterge-le frunzele cu o carpa moale si umeda, eu ud carpa cu apa calda.
 

liliput

Member
Buna.Am observat acum cateva zile ca radacinile orhideei mele arata cam rau.Mi-e teama sa nu-i fi facut ceva...Iar ceea ce ii creste in varful tijelor..ce poate fi? Si creste foarte incet.Ajutati-ma va rog!
Multumesc.
Nu stiu sa pun pozele... :(
 

puffy80

Member
Mie mi se pare ca arata OK, inclusiv radacinile. Radacinile aeriene au tendinta sa se usuce, daca nu ajunge apa deloc pe ele si nu e suficienta umiditate. In varful tijei pare sa mai creasca un bobocel, dar nu garantez ca va avea putere sa infloreasca. Ramane sa te hotarasti ce faci cu tija florala- o tai ca sa isi adune forte pentru o inflorire viitoare, sau o lasi in pace in speranta ca va mai inflori din noduri sau poate chiar va face vreun keiki.
 

liliput

Member
puffy80 a spus:
Mie mi se pare ca arata OK, inclusiv radacinile. Radacinile aeriene au tendinta sa se usuce, daca nu ajunge apa deloc pe ele si nu e suficienta umiditate. In varful tijei pare sa mai creasca un bobocel, dar nu garantez ca va avea putere sa infloreasca. Ramane sa te hotarasti ce faci cu tija florala- o tai ca sa isi adune forte pentru o inflorire viitoare, sau o lasi in pace in speranta ca va mai inflori din noduri sau poate chiar va face vreun keiki.
Multumesc....as mai astepta putin inainte sa tai tijele.
 

adite

Active Member
Arata bine radacinile. Cele din ghiveci cum arata? Poate reusesti sa faci poze in care sa se vada radacinile din ghiveci. Cum uzi orhideea?
 

Dea

Active Member
Radacinile arata foarte bine si cred ca planta, per-anamblu e sanatoasa. In varful vechii tije florale, se pare, ca da inca un mugure de floare. Daca ii va merge in continuare bine, va reusi sa si infloreasca. Daca, totusi, ai impresia ca nu-i merge prea bine, redu udarile, ii poti schimba si substratul ( daca crezi ca e cazul ) si pozitioneaz-o la un loc unde sa beneficieze cat de mult de lumina naturala. Succes!
 

liliput

Member
Dea a spus:
Radacinile arata foarte bine si cred ca planta, per-anamblu e sanatoasa. In varful vechii tije florale, se pare, ca da inca un mugure de floare. Daca ii va merge in continuare bine, va reusi sa si infloreasca. Daca, totusi, ai impresia ca nu-i merge prea bine, redu udarile, ii poti schimba si substratul ( daca crezi ca e cazul ) si pozitioneaz-o la un loc unde sa beneficieze cat de mult de lumina naturala. Succes!
Multumesc mult pentru raspunsuri.Bobocul se chinuie de mult sa creasca,cam sta pe loc.Lumina.....nu pot sa o tin decat in casa iarna,sub fereastra.Daca o pun pe pervaz,risc sa o dau jos cu perdeaua sau sa o supar,ar sta direct in aerul rece cand deschid fereastra.O s-o urmaresc sa vad ce vrea sa faca.
 

angela draganoiu

Active Member
la 2 dintre phale au aparut pe marginea frunzelor niste pete maronii si, in locul respectiv, frunza parca se usuca. pentru ca am avut probleme cu una dintre phale, cea ale carei frunze sint ciupite, le-am stropit pe frunze si pamant cu un amestec de mospilan si nisorun. am dat de 2 ori la interval de 10 zile insa petele n-au disparut.
mai am o alta phale care are niste pete albicioase pe mijlocul frunzei. parca cineva roade din frunza. ce o fi ?
 

abracadabrant

New Member
in primul multumesc pt postarile de pe acest forum, invat incet-incet sa am grija de orhideele mele citind pe-aci
am si eu o intrebare:
ce este in pozele de mai jos?
keiki?
sau o simpla ramificatie la tija florala?
http://abracadabrant.sunphoto.ro/28-02-2013

poate nu se vede foarte bine in imagine dar:
- la baza crengutei mai mari sunt 2 muguri (lateral)
- "crenguta" este de un verde crud, foarte moale/flexibila; seamana mai mult cu tija noua decat cu o ramificatie

rog lamuriri de la voi
 

angela draganoiu

Active Member
abracadabrant a spus:
in primul multumesc pt postarile de pe acest forum, invat incet-incet sa am grija de orhideele mele citind pe-aci
am si eu o intrebare:
ce este in pozele de mai jos?
keiki?
sau o simpla ramificatie la tija florala?
http://abracadabrant.sunphoto.ro/28-02-2013

poate nu se vede foarte bine in imagine dar:
- la baza crengutei mai mari sunt 2 muguri (lateral)
- "crenguta" este de un verde crud, foarte moale/flexibila; seamana mai mult cu tija noua decat cu o ramificatie

rog lamuriri de la voi
este o noua tija florala. sa te bucuri de flori minunate.
 

abracadabrant

New Member
angela draganoiu a spus:
abracadabrant a spus:
in primul multumesc pt postarile de pe acest forum, invat incet-incet sa am grija de orhideele mele citind pe-aci
am si eu o intrebare:
ce este in pozele de mai jos?
keiki?
sau o simpla ramificatie la tija florala?
http://abracadabrant.sunphoto.ro/28-02-2013

poate nu se vede foarte bine in imagine dar:
- la baza crengutei mai mari sunt 2 muguri (lateral)
- "crenguta" este de un verde crud, foarte moale/flexibila; seamana mai mult cu tija noua decat cu o ramificatie

rog lamuriri de la voi
este o noua tija florala. sa te bucuri de flori minunate.
si cei doi muguri de la baza ce sunt?
poate sa apara tija noua pe cea veche daca nu este keiki?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus