Problema cu phalaenopsis

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

ena

Member
Lelia eu cand le-am transplantat le-am ingropat mai mult in substrat. Frunzele de la baza s-au desprins singure dupa un timp si asa am intinerit planta.
 

marean

Active Member
Edelweiss,daca asta e experienta ta directa cu orhideele,atunci foarte bine !
Insa apa distilata administrata fara ingrasamant ocazional,in dilutie mare,inseamna un aport zero pt cresterea plantei .
Desigur ca e de preferat sa folosim rar ingrasamntul,pt ca plantele nu au nevoie de cantitati mari,iar doza pe care o amestecam in apa ttrebuie sa fie mai mica decat cea scrisa pe ambalaj,asa evitam suprafertilizarea.
Lelia,sustin cele spuse de Ena,nisi eu nu as taia din radacini.
 

sarselia

Active Member
Moderator
O intrebare intrebatoare.
am o prietena care stiind ca imi plac orhideele mi-a luat 2 dintr-o piata din Arad.
a dat 10 ron pe amandoua deci erau suspect de ieftine si cand le-am vazut mi-am dat seama.
au fost atinse de frig!
la ambele au picat frunzele dar a ramas bulbul principal-sunt phale- si acel bulb are si niste vechi tije florale care par a fi ok.
momentan nu am aparat foto pana saptamana viitoare spre sfarsit ca e plecat cu sotul meu.
radacinile par a fi ok dar vroiam sa va intreb daca ati mai patit asa ceva si daca se poate sa le mai salvez.
ma gandeam sa pastrez tijele ca poate vor face ceva keikii sau poate din bulbul principal vor mai aparea frunze.
sa le pun sub punga?
mi-e tare mila de ele si tare as vrea sa le salvez mai ales ca le-am primit cu mult drag.
 

marean

Active Member
Trist ! Probabil ca centrul de crestere(nu e un bulb,e doar putin mai ingrosat) nu e nici el prea fericit .
Nu are nevoie de punga,o asezi intr-un loc luminos si o tratezi ca pe o planta normala,cu atentie la evitare udarilor prea dese(planta consuma mult mai putin in aceasta stare) . Lumina buna e necesara pt ca radacinile vor realiza fotosinteza,in cazul tau .
Recuperarea e indelungata,in 6 luni-1 an e posibil sa vezi primul pui aparut de la baza plantei .
 

sarselia

Active Member
Moderator
Mersi Marean.
ai dreptate m-am exprimat gresit nu bulb ci centru de cretere.
pare a fi ok e de un verde mai deschis dar nu e nici moale semn ca nu e putrd iar radacinile sunt si ele tare ok.
acum sa vedem ce se va mai intampla.
o sa revin cand o sa am aparatul acasa si cu poze.
ooof saracutele de ele..
nu conteaza in cat timp isi va reveni vreau numai sa isi revina.
le dau cat timp vor ele numai sa fie ok.

multumesc inca o data!
 

CristianG

Well-Known Member
Trebuie sa ai grija sa nu fie afectata si baza plantei care conduce spre radacini.Problema poate aparea de jos in sus....Sa speram ca nu a fost afectata partea de jos. Daca s-a intamplat acest lucru, in final centrul plantei se va degrada.... :?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Deocamdata urmaresc baza plantei care desi e tare la pipait e un pic verzui spre galben.
dar le mai urmaresc.
acum le-am pus in geam fara niciun ghiveci masca pentru a avea cat mai multa lumina la radacini si sa vedem ce se mai intampla.
saracutele de ele mi-e asa de ciuda pe comerciantii astia care nu au pic de grija de ele!
si chiar nu ii inteleg pentru ca e in avantajul lor sa isi pastreze marfa in stare buna pentru ca pe urma sa poata sa o vanda la un pret pe care il vor.
dar asta este...
 

CristianG

Well-Known Member
Nu toate plantele la pret redus sunt ok...Cred ca ti-am spus ca de obicei acestea sunt deja grav afectate. Nu mi-ar placea sa-mi umplu casa cu plante care sunt degradate doar pentru ca au un pret mic. Ce as putea sa devin? Un doctor de plante? Oricum acestea vor face flori la "Pastele Cailor". In loc sa te bucuri de ele, mai mult suferi si tu pentru ca le vezi cum agonizeaza prin casa..... :roll: Daca varful este galbui....Hmmm! Nu cobesc! Sper sa isi revina.... :|
 

sarselia

Active Member
Moderator
Stiu ce spui CristianG.
nici mie nu imi place sa le vad agonizand si chestii din astea dar au fost cadou si persoana in cauza se pricepe la flori cum ma pricep eu la albine ca sa zic asa.
din cauza aceasta au ajuns la mine in halul asta.
da stiu ca sansele sunt de 1% sa isi revina dar incerc macar.
va mai tin la curent cu ele.
 

CristianG

Well-Known Member
Naspa! Persoana in cauza crede ca tu te pricepi la salvarea lor..... :D Un cadou aproape muribund....Gestul este frumos oricum! :| Uneori oricat de tare ne-ar placea sa salvam anumite orhidee, este practic pierdere de nervi si timp. In final, niciodata nu vei mai putea face dintr-o planta bolnava una superba asa cum a fost la inceput.Insa cine stie, daca totusi este o luptatoare va inflori in cativa ani. :roll:
 

marean

Active Member
anamarialarisa a spus:
Am si eu o mini-orhidee.I-au cazut frunzele din nu stiu ce motiv.A avut flori,i-a mers bine si acum......Multumesc anticipat! :idea: :| :|
Caramell a spus:
Daca cumva mini orhideea este o mini-phalaenopsis frunzele i-au cazut datorita faptului ca la udare a ajuns apa in centrul plantei, cea mai sigura metoda de a omori o phalenopsis, din pacate.
Daca nu au cazut chiar toate frunzele mai sunt sanse sa se regenereze (poate face pui pe tijele florale ramase - deci nu le taia, chiar daca nu mai au flori, sau poate aparea o noua planta care sa o inlocuiasca pe cea care a murit.) Ai insa nevoie de multa rabdare si atentie la udare pe viitor.
anamarialarisa a spus:
Eu o ud in farfurioara,dar fiind cald in balcon le mai pulverizez apa pe frunze--celorlalte flori.Doar daca a ajuns asa din greseala.Altfel nu.Radacina pare ok.
 

gabi d

Member
Si am primit si eu doua phale...una alba cu ochi grena si cealalta mini galben cu roz. Problema este ca le-am primit saptamana trecuta cand ningea. Am mers cu ele prin ninsoare (desi erau intr-un aranjament impachetat in celofan si pus intr-o punga de plastic), apoi au trecut pentru vreo 20 minute la cald, apoi din nou la frig (drumul pana acasa) si din nou la cald (acasa).
Consecinte: Florile s-au pleostit, bobocii inca nu au cazut in sunt si ei pleostiti, iar pe frunze le-au aparut ca niste pete , sau mici gauri. Am observat ca aceste pete au aparut numai pe frunzele superioare, cele de dedesubt nefiind atinse. Intrebarea mea este...sa fie de la variatiile de temperatura? Mentionez ca petele au aparut brusc, cand le-am primit nu le aveau. Voi reveni in curand si cu poze.

Multumesc anticipat de sfaturi! :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
:eek: :eek:
Wow sincera sa fiu nu am mai vazut asemena frunze.
La frunzele pe care le-am avut eu si care erau atinse de frig aparusera niste pete negre nu asa.
hmmm
ciudat!
radacinile ii sunt in regula?
 

gabi d

Member
da..radacinile sunt ok. dar si aici am o problema - mai ales la cea mare. i-au iesit radacinile prin ghiveci...si nu stiu ce sa fac...sa o las acolo...sa ii schimb ghiveciul...
cea mare avea niste radacini uscate pe care le-am taiat cu o foarfeca pe care am dat-o cu putin spirt (sa o dezinfectez).

"bubele" alea de pe frunze...au aparut brusc - adica in cca. 2 ore. mai e ceva... in masina, in drum spre casa, s-a trecut destul de repede de la frig la cald pt ca am dat drumul la aerul conditionat la putere maxima pt a dezaburi geamurile si a inlatura gheata de pe parbriz..sa fi fost de la asta???
 

angela draganoiu

Active Member
de la diferentele de temperatura pot sa cada florile si chiar si bobocii mici si mari. petele alea daca nu sint alta boala, parerea mea, este ca sint date de apa, in caz ca aveau apa pe frunze cind le-ai luat, in contact cu aerul rece de afara.
au avut si ale mele pete de alea pe frunze dar nu atit de multe. mie mi se pare ca e vorba numai de diferente de temperatura de la magazin pana acasa. ar trebui sa stii ca atunci cind cumperi orhidee iarna, la iesirea din magazin, oricat de putin mergi prin frig, sa le acoperi cu ceva : ziare, hartii fie si pungi de plastic. eu am patit-o cu o phale ceria i-au cazut cam 80 % din flori si boboci dupa ce am ajuns acasa (o cumparasem in februarie).
daca le ies radacinile prin ghiveci, si sint multe radacini in ghiveci si planta este inghesuita, asteapta pana ii trec florile si mut-o cu mare grija intr-un ghiveci mai mare. ai grija ca noul substrat pe care il pui sa fie la temperatura camerei. eu am cumparat ghivece transparente de la Hornbach. erau de mai multe dimensiuni.
 

gabi d

Member
Multumesc mult Angela. Momentan le las in pace pana cand fie le cad toate florile si bobocii - fie li se usuca tija.
Daca era dupa mine, le-as fi infofolit bine...insa fiind cadou - persoana in cauza nu a stiut foarte bine cat de sensibile sunt...si atunci, asta a fost.
stii cum e...calul de dar nu se cauta la dinti.

O sa dau o fuga la Hornbach sa caut ghivece transparente si substrat pentru orhidee (din ce am vazut eu, ghivecele astea transparente nu sunt pe toate drumurile). Tu de la care le-ai luat - de la cel din Berceni sau de la cel din Militari?
 

angela draganoiu

Active Member
mdah .............. asa e cu cadourile de genul asta. nu te supara ca or sa reinfloreasca. totul e sa le oferi conditii bune. ale mele reinfloresc cam la 3=4 luni dupa ce le-au cazut florile. am cnstatat la cele cumparate ca dupa ce le aduc acasa si le trec florile trece cam 8-9 sau chiar 10 luni pana reinfloresc. nu vreau sa te sperii dar asta am constatat de-a lungul timpului.
ghivecele le-am luat de la cel din Berceni. ai grija cu substratul pt phalenopsis ca le trebuie mai mult scoarta si foarte putin pamant de orhidee. cum stii phale sint epifite asa ca la locul lor de bastina au foarte putin pamant deci ............
 

gabi d

Member
angela..am tot citit despre ele, pentru ca eu insami ma pregateam sa imi cumpar una insa as fi facut-o in primavara. stiu ca va trece ceva timp pana sa imi reinfloreasca, asta e...de aruncat nu le arunc :rofl: doar sunt cadou... :) (glumesc).
imi era frica sa nu fie vreun microb...atata tot.
o sa am grija si la pamant..desi cu scoarta e o problema - eu nu am vazut decat scoarta ornamentala, la saci, si colorata, si nu cred ca le-ar conveni....ma gandesc sa cumpar substrat de orhidee si sa aleg doar scoarta :):):). voi vedea...

multumesc pentru toate sfaturile... :D :oops:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus