Problema cu phalaenopsis

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

sarselia

Active Member
Moderator
Puffy nu ai avut probleme cu cel uleios pe frunze?Il folosesti numai la phale sau si la alte orhidee gen Cambria?Acestora din urma stiu ca nu le plac produsele uleioase.
 

puffy80

Member
L-am folosit pe Phale si pe Dendrobium pana acum (anul trcut am avut paduchi lanosi si anul acesta pe unii Den cred au fost ceva acarieni). Si pe violete cand am avut ceva acarieni (pulverizare fff fina). Pe Cambrii sau Zygo nu am avut ocazia sa il folosesc. Si sper sa nici nu fie vreodata nevoie...
 

Pau Pau

Member
Multumesc mult tuturor. O sa merg maine ca caut ori Nissorun ori Vilmorin. Sper sa gasesc si sa reusesc sa le vindec.
 

Pau Pau

Member
Am fost si am luat Abametim. Pe el scrie ca este pt combaterea acarienilor si paianjenilor. Am dizolvavt in apa conform instructiunilor si le-am pulverizat pe substrat si frunze. Intrebarea mea este daca trebuie sa repet tratamentul sau este suficient o data?

O surpriza sa zicem placuta dupa ce am izolat dendro in balcon cu gandul sa il arunc azi dimi vad asta:
http://imageshack.us/photo/my-images/832/dsc03466a.jpg/ Poate, poate il salvez.

Din pacate prima phale, cea doar cu 2 frunze a murit, azi i-a cazut frunza cea mai mare iar cea mica sta sa cada si ea. :(
 

Roxana

Active Member
eu zic sa mai repeti o data stropirea saptamana viitoare.
Chiar daca plantei i-au cazut toate frunzele, mai tine ghiveciul, poate o sa ai vreo surpriza daca planta mai are radacini sanatoase.
Bafta multa!
 

CristianG

Well-Known Member
dorinacirstea a spus:
Credeti ca voi avea probleme cu inflorirea din aceasta iarna, din cauza acestui keiki?
http://i1133.photobucket.com/albums/m59 ... 9fa84f.jpg
Sa-l las acolo sau sa-l indepartez? Voi ce parere aveti?
Nu vei avea probleme cu înflorirea. De fapt puiul a crescut lângă planta mamă. Am și eu două orhidee în acestă situație. La un moment dat, puiul va crește mare și vei avea două plante în ghiveci. Lasă puiul să crească mare. O să înflorească la un moment dat. Dacă ghiveciul devine neîncăpător poți să transvazezi plantele într-un ghiveci mai mare. Recomand să nu scoți puiul de lângă planta mama. Riști să-l pierzi pentru că el este hrănit de planta matură. Nu ar fi frumos să ai două plante într-un ghiveci mai mare? Ar arăta superb! Succes... :petrecere: :petrecere:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu am transplantat cu succes un pui crescut la fel la baza plantei mama dar e foarte mare acum, arata ca un soi de orhidee "adolescenta" :) (adica are 4 frunze proprii, cea mai mare de vreo 15-16 cm). Si mai am intr-o situatie similara un alt phale, cu varful de crestere rupt dar care a facut la baza plantei, de o parte si de alta, doi keiki mititei. O sa-i despart la fel cand se vor face mari.
 

CristianG

Well-Known Member
gradinar1 a spus:
Eu am transplantat cu succes un pui crescut la fel la baza plantei mama dar e foarte mare acum, arata ca un soi de orhidee "adolescenta" :) (adica are 4 frunze proprii, cea mai mare de vreo 15-16 cm). Si mai am intr-o situatie similara un alt phale, cu varful de crestere rupt dar care a facut la baza plantei, de o parte si de alta, doi keiki mititei. O sa-i despart la fel cand se vor face mari.
Mă bucur că ai reușit...Până la urmă dacă lași două plante în același ghivezi nu se întâmplă nimic. Nu-i așa? Creezi spațiu! Dacă puiul este o parte din mamă, procesul de divizare nu se poate face. În acest fel, riscam ca și planta mamă, puiul să fie afectați și să se regenereze greu. Este știut faptul că orhideele în general nu suportă modificările bruște. Riscăm să le producem traume divizându-le! :)
 

Orhi

Member
Stiu ca am mai vazut pe undeva problema asta dar, nu gasesc acum. Pe scurt: una dintre orhideele mele pare sa aiba o problema la axis, ca si cum s-ar desprinde portiunea sa superioara cu cele 2 frunze mai noi. Una s-a ingalbenit..Aveti idee care e problema? Lipsa de lumina cumva? Nu vreau s-o pierd! :cry:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Cristi, in cazul asta orhideea mama arata jalnic (a cazut de la vreo 4m si asa i s-a rupt varful de crestere) asa ca voi desparti puii din considerente estetice...numai ca toate la timpul lor :D
 

CristianG

Well-Known Member
Orhi a spus:
Stiu ca am mai vazut pe undeva problema asta dar, nu gasesc acum. Pe scurt: una dintre orhideele mele pare sa aiba o problema la axis, ca si cum s-ar desprinde portiunea sa superioara cu cele 2 frunze mai noi. Una s-a ingalbenit..Aveti idee care e problema? Lipsa de lumina cumva? Nu vreau s-o pierd! :cry:
Orhi, din greseala a cazut apa în centrul plantei? Daca da, acesta e motivul! Frunzele cad, se desprind pur si simplu de pe planta din cauza ca a statut apa intre frunze. De aceea trebuie sa ai grija cand uzi, altfel risti sa afectezi iremediabil planta. Este posibil sa o pierzi definitiv. Unele orhidee pot prezenta boli, centrul ud a creat ciuperci...In acest caz nu o sa mai creasca niciodata o alta frunza in centrul plantei. Va fi negru.....Planta insa nu moare....Ramane asa si este posibil sa creasca un pui la baza, semn ca planta isi asigura mostenitori... :D
 
Va rog sa priviti cu atentie aceasta poza:
http://i1133.photobucket.com/albums/m59 ... G_0054.jpg
Primele doua orhidee din partea stanga sunt Phale. Ambele aveau aceeasi talie, cu frunze mari, cea de-a doua are doar 2 frunze si flori mai mici. Aceasta a avut rozeta frunzelor putrezita. Am vrut s-o arunc, dar tocmai ii crestea o tija . Dupa cum vedeti, a si inflorit. Tija a fost mai scurta si florile mai mici, care au durat 3 luni.
Am aruncat orhideea dupa inflorire asa ca nu stiu ce s-ar fi intamplat.
 

Orhi

Member
Absolut deloc, Cristian! Sunt foarte atenta cu udatul si tot timpul bag betze de urechi la axis pentru a ma asigura ca nu ramane apa. Chiar nu stiu ce i s-a intamplat.. :(
La exterior, axisul pare asa, cu un strat negru, de mucegai, de mai mult timp dar, nu am dat atentie. Poate e vorba de o boala? In sfarsit, azi a cazut partea princiala a axisului, cu tot cu 3 frunze. Plantuta e cam cheala acum, mai are doar 3 frunze. Radacinile sunt bune, viguroase, verzi, fara probleme deci, sper s-o pot salva.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Orhi, posibil ca luptand sa supravietuiasca, orhideea ta sa faca keiki la baza. Asa ca ai putina rabdare.
 

CristianG

Well-Known Member
dorinacirstea a spus:
Va rog sa priviti cu atentie aceasta poza:
http://i1133.photobucket.com/albums/m59 ... G_0054.jpg
Primele doua orhidee din partea stanga sunt Phale. Ambele aveau aceeasi talie, cu frunze mari, cea de-a doua are doar 2 frunze si flori mai mici. Aceasta a avut rozeta frunzelor putrezita. Am vrut s-o arunc, dar tocmai ii crestea o tija . Dupa cum vedeti, a si inflorit. Tija a fost mai scurta si florile mai mici, care au durat 3 luni.
Am aruncat orhideea dupa inflorire asa ca nu stiu ce s-ar fi intamplat.
De ce ai aruncat orhideea? Un lucru este cert..Din varf nu o sa mai dea alte frunze! Cel putin asa cred...
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus