Probleme cu Hibiscusul

A

Anonymous

Guest
Pai acum zici ?? ... mi-am frecat mintea sa ma gandesc ce au hibiscusii tai :rofl:
 

simonag

Member
Eu am crezut ca in pamantul in care au venit hibiscusii tai a fost o cantitate mai mare de fertilizator granular decat cea suportata de hibiscusi, iar in momentul in care ai inceput sa-i uzi, sarurile toxice au inceput sa fie eliberate din fertilizatorul. Oricum, chiar daca este putin probabil ca asta sa fie cauza, cred ca n-ai facut rau ca le-ai schimbat pamantul.
 

bibacj

Member
Hibiscusii mei arata tot mai rau... Sa incerc sa tai cate o crenguta din ei si sa o pun la inmultit? Crengutele nu mai au deloc frunze, dar nici nu sunt uscate. Ce metoda imi recomandati pt inmultire?
 

lili

Member
Hibiscus sau alta planta, degarnisita de frunze dar in tulpina si ramificatii exista viata......... atata vreme cat o ti intr-un mediu uscat si temperaturi ridicate ai toate sansele sa o pierzi. Deasemenea apa poate ucide foarte usor.

Chiar nu vreau sa te dezamagesc... in aceasta perioada sansele de inmultire prin butasire se reduc simtitor....si nu cred ca este vorba de metoda folosita ci de faptul ca natura nu poate si nu este bine sa fie fortata (sau cel putin asa cred eu..... si in caz de reusita , rezulta: plante labile, dezvoltare greoaie, anomalii, etc :wink: ) ....mai bine te concentrezi in salvarea celor existenti.
 
A

Anonymous

Guest
simonag a spus:
Eu am crezut ca in pamantul in care au venit hibiscusii tai a fost o cantitate mai mare de fertilizator granular decat cea suportata de hibiscusi, iar in momentul in care ai inceput sa-i uzi, sarurile toxice au inceput sa fie eliberate din fertilizatorul. Oricum, chiar daca este putin probabil ca asta sa fie cauza, cred ca n-ai facut rau ca le-ai schimbat pamantul.
Simona .. am observat in timp o anumita reticenta in legatura cu pamantul si nu ma refer aici strict la tine. Toata lumea crede ca atunci cand ai o planta noua tre sa-i schimbi pamantul imediat ... si ca cel original este prost. ...wrong !!... pamantul in care cumperi planta este cel mai potrivit si nu trebuie schimbat. Daca ar fi fost asa prost cum cresteau plantele in el pana la momentul comercializarii ? Si inca ceva ... nici un cultivator serios de plante nu foloseste ingrasamant in exces ... este o pierdere de bani si de calitate.
 

mflorian

Member
Masterwind a spus:
... pamantul in care cumperi planta este cel mai potrivit si nu trebuie schimbat.
Exista situatii cind trebuie schimbat de urgenta. De exemplu, la cactusii care se vind plantati in turba.
 
A

Anonymous

Guest
hibiscus

Bibacj, nu mai astepta! taie! chiar daca nu mai au frunze , pune crengutelein apa si sa nu le prinda frigul. Chiar daca se zice ca sint sanse mici,dar tot sint. Din mai multi lastari,tot dau citiva radacina...sa nu-ti pierzi rabdarea cu ei,ca apar mai greu bubuslutele albe..Planta taiata,daca are biata in ea,va regenera foarte frumos.
Speranta moare ultima!!!!! Succes !
 
A

Anonymous

Guest
Cactusii stau foarte bine si in turba ... trebuie doar sa tinem cont de asta la udare.
Exista situatii cind trebuie schimbat de urgenta. De exemplu, la cactusii care se vind plantati in turba.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu, frunzele care s-au ingalbenit au cazut sau le-am rupt. Dar cele care au mai ramas nu sunt ingrijorator de pleostite. Parca si-au mai revenit un pic. Sunt cu ochii pe Hibiscusi.
 

Bluecloud

New Member
Si eu "sufar" de frunze galbene la Hibi.
Anul trecut l-am adus in casa si l-am tinut intr-un loc destul cu o temperatura destul de ridicata, iar lumina nu avea atat de multa ca pe balcon. In acest an l-am tinut cat de mult am putut pe balcon, cred ca pana inainte de Craciun. In tot acest timp nici o frunza galbena , ba mai mult s-a "strofocat" si a mai si inflorit.

De Craciun am for plecata de acasa si am adus hibi in bucatarie, unde cred ca lumina e ok, deoarece am geamul ff mare, iar in ceea ce priveste temperatura nu mi-am facut griji, caci caloriferul e inchis, iar cu gatitul nu prea ma omoram in perioada asta :D. Totusi, hibi a inceput sa ingalbeneasca si sa cheleasca. Dar nu il mai sacai caci in curand va veni vremea sa il duc la frizer. :wink:
 

angela draganoiu

Active Member
desi nu par totusi hibiscusilor nu le place sa fie mutati din locusorul lor si se manifesta prin scuturarea bobocilor sau/si a frunzelor. asta in caz ca nu au alta problema.
 

Bluecloud

New Member
Da, asta am observat si eu pe "propria" piele, dar pentru balconul meu nu e inchis ff bine, nu am vrut sa risc. Pe viitor planuiesc sa pun termopan si atunci sper sa scap de plimbatul plantelor de colo-colo.
 
A

Anonymous

Guest
Bluecloud a spus:
In acest an l-am tinut cat de mult am putut pe balcon, cred ca pana inainte de Craciun. In tot acest timp nici o frunza galbena , ba mai mult s-a "strofocat" si a mai si inflorit.
De Craciun am fost plecata de acasa si am adus hibi in bucatarie
Cred ca au suferit de lipsa de aer si de umiditate atmosferica, le place in aer liber :) dar nu la frig. Nu li s-au uscat putin varfurile frunzelor?
 

angela draganoiu

Active Member
Bluecloud nici balconul meu nu e inchis fff bine si cu toate astea tin hibi in balcon si sint plini de flori. m-am ginditi si eu sa pun geamuri termopan la balcon, am mai avut discutia asta, insa ezit sa pun deoarece tipul asta de geamuri face o etanseizare aproape perfecta si schimbul de aer nu se mai face iar florile vor suferi. iarna nu poti intodeauna sa lasi geamurile deschise.
 

Bluecloud

New Member
Da, m-am gandit si eu la asta, dar la geamurile care le am acum a inceput sa cada chitul si se face mai mult curent.... In plus nu mai sunt nici foarte estetice. Incercarea asta cu geamurile termopan au facut-o parintii mei. De vreo 2 ani tin floro pe balcon si se pare ca le merge ff bine. In plus mor de ciuda cand vad hibi-ul plin de flori in pplina iarna :D. E adevarat ca balconul lor e destul de mare si florile sunt asezate intr-o parte, iar in partea extrema tata are grija sa mai lase un geam intredeschis cand se poate.
 

angela draganoiu

Active Member
asa e ca sint insetetice, ale mele sint chiar urite, dar ar trebui gasita o solutie sa poti lasa un geam mic deschis in zilele foarte calde cum au fost pina acum, noaptea nu ca e frig dar ziua cred ca merge. eu m-am gindit la niste geamuri oscilobatante sau niste geamuri mici in partea de sus ca sa le pot lasa deschise ziua dar cum am spus ma mai gindesc sa pot gasi o solutie optima care sa impace si capra si varza. mai vorbim.
 
Sus