Probleme cu Hibiscusul

Octavia

Member
Am o mica problema cu hibiscusii mei... pe fata posterioara a frunzelor, si in special la nivelul celor tinere, noi aparute, sunt niste mici vietati, negre, punctiforme si fac un fel de plasa de paianjen, deci cred ca sunt paianjeni..... insa nu stiu cum sa mai scap de ei.... i-am dat cu mospilan de vreo 2 ori si absolut nimic, le-am facut si dus.... insa tot apar. Cu ce as mai putea incerca? Stiti ceva mai eficient ???
 
A

Anonymous

Guest
Daca sunt paianjeni rosii, Neoron. Eu am mai folosit Talstar, care combate o gama larga de daunatori.
 

Simona D.

Member
Cred ca am o problema la hibi :cry:
Tocmai am observat o substanta lipicioasa localizata in locul unde frunza se uneste cu codita. E oarecum lipicioasa si am simtit ceva cristale mici ca de zahar pe dosul frunzei in locul unde este substanta asta lipicioasa. Planta nu pare sa sufere ( zilele trecute va spuneam ca se pregateste sa faca un boboc ) dar nu am mai observat asta la ei pana acum. E grav tare? Ce sa fac? :cry: :cry: :cry:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu nu.Dar as inclina sa cred ca nu e vorba de o boala.Asteapta pareri de la cineva care poate a intilnit chestia asta.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Simona incearca sa faci un dus moderat si caldut plantei. Apoi las-o sa se zvinte si vezi daca mai apar chestiile alea lipicioase.
 

Simona D.

Member
Am sa fac cum spui :D
Sa spal putin cu mana locul despre care e vorba? Eu am mai rupt din frunzele unde mi s-a parut ca e mai multa substanta din aia. Azi dimineata pe dosul uneia dintre frunze era ca o picatura de substanta din asta care se prelingea pe frunza.
 

adrianam

Well-Known Member
M-am uitat si eu la hibi mei de pe pervaz, unde au si lumina si caldura si am gasit picaturi lipicioase! Dar au si boboci mici.

Cei doi hibi batrani de pe casa scarii -adica la semiintuneric si racoare, nu au picaturi lipicioase.
 

blueheart_d

Member
am patit-o si eu cu hibi meu. intr-o zi cand il dichiseam putin, am simtit pe dosul unei frunze ceva lipicios, dar cand m-am uitat nu era nimic. nu are alte probleme nici intepaturi nici musafiri nepoftiti. probabil e o secretie de-a lui. la al meu ii cam cad frunzele. poate nu-i place caldura.
 

Simona D.

Member
Multumesc fetelor, m-ati linistit :)
Nici ai mei nu par sa sufere. Nu am vazut nimic, nici muste, nici intepaturi, nici vre-o lighioana :) , nu cad frunzele iar 2 au bobocel. Am rupt eu din frunze ( care aveau substanta din aia cam cat o picatura ) ca ma speriasem. Oricum frunzele care le-am rupt aveau lastar micut care da din acelasi ochi. Deci erau pe duca oricum.
Eu i-am curatat cu un tampon ( ce se foloseste la demachiat ) umezit cu apa la temperatura camerei.
 

Dirtyangel

Member
Am un trandafir chinezesc de vreo 7 ani si in primii ani a inflorit si deja de ani buni nu vad nici macar un boboc :cry: :cry:
Poate fi ca nu prea are lumina, dar i-am pus si iluminare artificiala, i-am mai redus din ramuri si tot nimic! Ghiveciul e destul de mare si ii mai administrez si ingraseminte uneori!
Ce as putea face ca sa-i mai vad florile :(
 

Tina

Active Member
Eu cred ca ii trebuie destul de multa lumina (soare) ca sa infloreasca.. nu stiu daca merge cu lumina artificiala.. de 7 ani il tii in acelasi loc, adica cu lumina mai putina ? :D
 

Hariclea

Member
Poti sa postezi o poza cu el si locul in care sta, ca sa vedem exact ce si cum, dar in general, lipsa luminii e principala cauza a faptului ca nu infloreste!
 

angela draganoiu

Active Member
ca sa infloreasca ii trebuie lumina multa dar naturala, mult aer, multa caldura si chiar soare. muta-l intr-un balcon cu multa lumina naturala si chiar soare si va inflori cu siguranta iti spun din experienta.
 

Dirtyangel

Member
Din pacate nu pot sa pun o poza. :( Nu il tin in acelasi loc de 7 ani, si i-am schimbat si pamintul! De vreun an de zile se afla pe o masa linga fereasta si mai avea si sursa de lumina artificiala, dar se vede ca nu i-a placut! Dar inainte il tineam pe fereastra si tot nu inflorea! L-am mutat din nou pe fereastra de vreo 2 saptamini, l-am si tuns cum ziceti voi! A facut foarte multi lastari noi. Nu am balcon ca sa-l pot muta acolo, si fereastra e NE. Desi arata mult mai bine acum, nu stiu daca va mai inflori! Voi ce parere aveti? Sa continui sa-i pun ingrasaminte?
 
Am si eu o problema cu in hibi pe care l am luat de vreo 2 saptamani. Ii mai pica cate o frunza din partea de jos (am zis ca poate e firesc dat fiin schimbul locatiei) , insa azi am observat ca are niste bobocei ingalbeniti. :(
Ultima floare mi se pare ca nu s-a deschis chiar complet.
Am observat ca se vad radacinute prin gaurile vasului. Sa schimb vasul si sa ii pun pamant nou? Mi-este frica sa ii schimb vasul pt ca are bobocei si poate nu mai infloreste. Am un ingrasamant lichid pt plante cu flori de la vita flora. Ce ma sfatuiti? Credeti ca e bine sa i pun ingrasamant avand in vedere boboceii ingalbeniti?
Am incercat sa fac cateva poze insa aparatul asta de acum nu ma ajuta.
http://s278.photobucket.com/albums/kk10 ... CI0065.jpg
http://s278.photobucket.com/albums/kk10 ... CI0066.jpg
 
Sus