Probleme cu Hibiscusul

kriss

Member
multumesc pentru raspuns.
acum 3 zile l-am mutat din dormitorul meu ca era mult prea cald pentru el. acolo incepuse sa-i mearga prost. deci e posibil sa fie si de la variatiile de temperatura. :(
 

kriss

Member
gata. de 2 zile nu i-au mai cazut frunzele si nu s-au mai ingalbenit. :)
cred ca a trecut peste probleme si din fericire nici nu a chelit de tot.
 

Sash

Active Member
Am cumparat azi un hibi care nu arata prea grozav, dar nu m-am putut abtine ca avea o floare semi-deschisa si e alb imaculat (san remo scrie si pe eticheta).
Dar sa revin la probleme - la baza unor frunze e ceva ca o mazga neagra si pe unele si cu punctulete albe... I-am taiat cateva frunze care mi s-au parut mai afectate si i-am facut si un dus. La dus i-au cazut cativa bobocei si am observat ca nici mugurasii noi nu arata prea grozav. Altfel e destul de bogat si cu frunzele de un verde "sanatos". Ati mai cumparat hibi in starea asta? Eu sper ca a fost numai murdar si prost ingrijit dar nu pot sa nu ma intreb daca n-are si ceva "chiriasi"....
 

Sash

Active Member
Momentan l-am pus separat sa vad cum se comporta - mi-e teama ca daca il stropesc cu ceva pierde restul de boboci si frunze...
 

ramona

Member
Am si eu o problema cu unul dintre hibii mei :cry: Pe varful ramurilor i-au aparut niste pepi din acelea verzi si negre care apar si pe trandafiri de obicei. L-am dat cu ceva dar se pare ca degeaba. Ce imi recomandati pentru stropire? :( :?
 

ramona

Member
Da, niste ganganii ca le vad ca se misca. Nu am poza pana maine, dar ai idee ce ar fi mai bine pt el? Nu are pe toti lastarii dar mi-e teama sa nu se extinda dracoveniile alea...
 

Chiquitita

Member
Ma puteti ajuta si pe mine? Am rupt o frunza de la un hibi luat din Mr. Bricolage si iata cum arata:

Ce ar putea avea?
 

Chiquitita

Member
M-am uitat la el, a avut panza de paianjen doar in partea de jos a tulpinei, dar am gasit si mesterul: un paianjen destul de marisor. l-am dusat si nu am mai vazut panze pe el si nici nu e ciupit ca si intepatura de ac (asa cum ataca paianjenul rosu). In schimb aceste frunze au la baza o chestie neagra.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
De ce sa moara, saracul? Ok, are o problema dar chiar sa te gandesti ca o sa moara??? Ia fii tu un pic mai optimista..stropeste-l, dusuieste-l, bibileste-l...
 

kriss

Member
nu e neaparat sa moara. am patit si eu la fel cu unul. l-am stropit cu mospilan de 2 ori si i-am schimbat pamantul ca era cam umed si a trait, doar ca a ramas cam chel, dar o sa isi revina.
 

kriss

Member
stropeste-l cu mospilan. daca nu are multa apa in ghiveci nu-i nevoie sa-i schimbi pamantul. si vezi sa aiba toate conditiile de care are nevoie un hibi in general (lumina, dar nu soare direct, sa nu fie exagerat de cald etc).
 

Chiquitita

Member
asta cu caldura... nu prea am cum sa o rezolv decat cand ajung acasa seara si dau drumul la aer conditionat. Ma duc acu sa ii schimb ghiveciul si sa il stropesc un pic
 
Sus